GÖNEN KAPLICALARI Strese kesin çözüm

GÖNEN KAPLICALARI Strese kesin çözüm

0 1246

GÖNEN KAPLICALARI Strese kesin çözüm

Uzmanlar, çalışan pek çok kadının yaşadığı fibromialji hakkında şunları söylüyor;”Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, ağrılardan şikayetçiyseniz, “fibromialji” adı verilen çağın hastalığına yakalandınız demektir. Özellikle çalışan kadınlarda görülen hastalığın temelinde stres var. Hastalık, uyku problemleri, yorgunluk, ağrı şeklinde kendini gösteriyor. Termal su, banyo uygulamaları ile Gönen’in iklimi bu hastalığı ortadan kaldırıyor. Şifalı sıcak su, kasları gevşetiyor, stresi yok ediyor ve huzur veriyor. Kaplıcaya gelenler, en az 10 en fazla 21 gün içerisinde çağın hastalığından kurtuluyor. Termal su, kısırlık, akıntı gibi diğer kadın hastalıklarına da iyi geliyor. Mineralli sıcak suya giren kadınların üreme kanalları açılıyor. Böylece hamile kalma olasılıkları büyük oranda artıyor.

Gönen Kaplıcaları’nın felç üzerinde de olumlu etki gösterdiği belirtiliyor. Termal su, fizyoterapi ile birlikte uygulandığında felçli bölgenin sinirlerini uyarıyor. Ayrıca, kasları güçlendiriyor. Böylece, kaybedilmiş işlevlerin geri dönmesini sağlayarak felçli bölgenin canlanmasına olanak sağlıyor.

Gönen Kaplıcaları, 12 ay turizme hizmet veriyor.

 

Nasıl ulaşılır?

Gönen Kaplıcaları Bandırma’ya yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. Kaplıcalara sadece karayoluyla ulaşılabili-yor.İstanbul gelecekler deniz otobüsüyle Bandırma’ya oradan da karayoluyla Gönen’e ulaşabilirler. Bandırma’dan Gönen’e her saat otobüs bulmak mümkün, İzmir’den ise, Balıkesir yolunu kullanmak gerekiyor.

Tuz Odası

Tuz odasında bulunan Himalaya Kristal kaya tuzu islenmemis ham tuzdur. Bulundugu ortamın havasını temizler. Astım ve alerji gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcıdır. Sinüs saglıgına iyi gelen kaya tuzu ve lambaları, vücuttaki su miktarını düzenler. Basta beyin hücreleri olmak üzere vücudunuzdaki hücrelerde saglıklı pH (potansiyel hidrojen) dengesi kurulmasına yardımcı olur.

Meditasyon Odası

Meditasyon odasında 7 farklı kristal ısık, su perdesi ve farklı esanslar yardımıyla kisinin chakra’larına hitap eder. Ruhunuzu dinginlestirip arındırır ve pozitif enerji vererek kan basıncını azaltır.

Buz Odası

Sıcak alanların kullanımı arasında tavsiye ettigimiz Buz Odası cildinizi canlandırmaya yardımcı olur. Bu odada kıs aylarının serinligini hissederken kar çesmesinden gelen karların peeling etkisinden de yararlanabilirsiniz. Sauna veya buhar odasından çıktıktan sonra kan dolasımını düzenlemek için girilen özel olarak tasarlanmıs odadır. sok havuzu veya sok kovasının ani tepkisine karsı kar odaları vücudunuzu sogutmak için daha yumusak ve yavas bir metodudur.

GÖNEN KAPLICA SULARI
Kas iskelet sisteminin;

 • ORTOPEDİK
 • NÖROLOJİK

hastalıklarının rehabilitasyonunda,

 • ROMATOLOJİK

hastalıkların tedavisinde endike olduğu Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış,

AYRICA;

 • Kadın hastalıkları
 • İdrar yolları hastalıkları
 • Kalp Damar Hastalıkları
  • Damar sertliği
 • Sindirim sitemi hastalıkları
  • Kolitis
  • Solunum sistemi hastalıkları tedavisinde

TARİHÇE

 • Gönen’in antik çağdaki adı Asepsus idi.  Daha sonraları kaplıcaları nedeniyle Artemea adı ile anılmıştır. Yıllarca Bizanslıların elinde bulunan Gönen, Sultan Orhan Gazi tarafında 1334 yılında,  Türklerin egemenliğine girmiştir. Evliya Çelebi seyahatname’sinde Gönen’in Bursa krallarından Mihaliç’in kenti olduğunu ve bakımlı, kırmızı kiremitli yapılardan oluştuğunu kaydetmektedir.
 • Nitekim Bursa’daki  Kralların yaz aylarında Gönen’e gelerek tatillerini geçirdiklerini ve şifalı sularından yararlandıkları bilinmektedir. Gönende yapılan kazılarda ele geçen eserler, yazılar, heykeller yörenin çok eski bir tarihi yerleşim alanı olduğunu göstermektedir. İran seferine çıkan büyük İskender’in geçtiği İskender köprüsünü M.Ö 800 yıllarında inşaa edildiği bilinmektedir. Alacaoluk ve Babayaka kalelerinin kalıntıları da önemli tarihi eserlerdendir. Kaplıca sınırları içinde Bizans dönemi mozaik müzesi bulunmaktadır.

İKLİM ÖZELLİKLERİ

 • İklim özelliklerin değerlendirildiği Gönen  istasyonunun denizden yüksekliği 37 m dir. Günlük en yüksek hava sıcaklığının 25 dereceyi aştığı yaz günleri sayısı 136 (gün), günlük en düşük hava sıcaklığının 0 derecenin altında olduğu donlu günler sayısı 36 (gün) yıllık toplam sisli günler sayısı 50-75 (gün) güneşlenme süresi 2400-2600 (saat) yıllık karla örtülü günler sayısı 0.1-10 (gün) dür. Yıllık kuraklık indisine göre yörede yarı nemli iklim tipi hüküm sürmektedir.

NO COMMENTS

Leave a Reply