• 1-800-123-789
 • info@webriti.com

Category ArchiveBöbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları

Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları

Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları

Böbrekler ve idrar yollarındaki farklı hastalıklarda farklı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtileri hastalık gruplarına göre ayırarak incelemek gerekir.

Nefritlerin belirtileri:

Nefritlerin başlıca belirtileri, kanamaya bağlı olarakidrarın kırmızı-kahverengi olması, göz kapaklarında, yüzde ve bacaklarda şişlik, idrar miktarında azalma ve yüksek tansiyona bağlı baş ağrısıdır.

Böbrek enfeksiyonlarının (Piyelonefrit) belirtileri:

Böbrek enfeksiyonlarında yüksek ateş, böğür ağrısı ve karın ağrısı en önemli belirtilerdir. Bunların yanısıra kusmave halsizlik de olabilir.

İdrar kesesi enfeksiyonlarının (Sistit) belirtileri:

İdrar kesesi enfeksiyonlarında idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, hafif ateş görülür. Bazen idrar kaçırma ve karın ağrısı da ortaya çıkar.

İdrar kesesinin boşaltımını bozan hastalıkların belirtileri:

Tuvalete yetişememe,  idrar kaçırma, sık sık veya çok uzun aralarla idrara çıkma, idrar tutmak için bacaklarını sıkıştırma, kesik kesik idrar yapma idrar kesesinin boşaltılması ile ilgili problemleri akla getirir.

İdrar yollarında taş belirtileri:

Çocuklarda da böbrek taşları oluşabilir, bunlar idrar yollarına düşerek ağrı ve kanamaya yol açabilir. Çocuklardaki taş ağrısı genellikle erişkinlerdekine göre daha hafiftir.

Böbrek yetersizliği belirtileri:

Çocuklarda hızla ilerleyen böbrek yetersizliğinde idrar miktarı azalır, solukluk, halsizlik, iştahsızlık, kusma, yüzde ve bacaklarda şişme, nefes darlığı ortaya çıkar. Uzun süreli ve sinsi ilerleyen böbrek yetersizliklerinde ise ilk yıllarda idrar boldur; çocuklar geceleri birkaç defa idrara kalkabilir. Zamanla büyüme yavaşlar, kemik gelişimi bozulur, kemiklerde eğrilmeler görülür; halsizlik, iştahsızlık, solukluk gözlenir.

Prof. Dr. Lale Sever

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel organın bakterilere maruz kalması ve bu bakterilerin idrar yoluyla birlikte mesaneye ulaşmasıyla oluşur.

Bu bakteriler, dışarıda kullandığınız bir tuvaletten gelebileceği gibi aşağıdaki durumlar idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırmaktadır.

İdrar Yolu Anormallikleri: İdrar yolu anormallikleri ile doğan bebeklerde, idrarın, idrar yolunda birikmesi nedeniyle idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülür.

İdrar Yolunun Tıkanması: Prostat büyümesi ve böbrek taşı idrar yolunu tıkayarak, idrarın mesanede kalmasına yol açabilir. Bu durum idrar yolu enfeksiyonu riskini yükseltmektedir.

Baskılanmış Bağışıklık Sistemi: Şeker hastalığı gibi bağışıklık sistemini baskılayarak, vücudun bakterilere karşı korunma sistemini zayıflatan bazı hastalıkların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimalini arttırdığı bilinmektedir.

İdrar İçin Sonda Kullanma: Hastalık nedeniyle, kendi kendine idrar yapamayan ve bu nedenle sonda kullanan hastalarda idrar yolu enfeksiyonları normal kişilere oranla daha sık görülür.

Bazı Doğum Kontrol Yöntemleri: Doğum kontrolü için “diyafram” ve spermatisid (sperm öldürücü) ajanlar kullanan kadınların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskleri daha yüksektir.

Cinsel Olarak Aktif Olmak: Cinsel olarak aktif kadın ve erkeklerin idrar yolu enfeksiyonu yaşama oranı aktif olmayan kadın ve erkeklere oranla daha yüksektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Aşağıdaki belirtiler idrar yolu enfeksiyonun yaygın olarak görülen belirtileri

 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrara çıktıktan hemen sonra bile tekrar idrara çıkma isteği
 • İdrara çıktığınızda ağrılı yanma hissi
 • Karnın alt kısmında şişlik, baskı ve rahatsızlık hissi
 • Pelvik bölgede ya da bel bölgesinde ağrılar
 • Bulanık idrar (bazı durumlarda kanlı idrar)
 • Ağır kokulu idrar
 • Uzmanlar, aşağıdaki belirtileri “alarm veren belirtiler” olarak kabul etmektedir ve bu belirtiler görüldüğü zaman vakit kaybetmeden doktora gidilmesini önermektedir.

  • Ateşiniz varsa
  • Mide bulantısı ve kusma görülüyorsa
  • Sırtın tek tarafında, kaburgaların alt bölgesinde ağrı varsa
  • Diyabet, böbrek rahatsızlığı ve bağışıklık sistemi zayıflığı varsa
  • 65 yaşın üzerindeyseniz
  • Hamileyseniz