• 1-800-123-789
  • info@webriti.com

Category ArchiveCilt Hastalıkları

Cilt Hastalıkları

Cilt Hastalıkları

Egzema, Akne, Psöriasis, Nörodermit, Kronik rezidüel ürtiker.

Ekzama diğer adıyla dermatit erken dönemde deride kızarıklık ve sulantı, geç dönemde kalınlaşlama ile seyreder.

Çoğunlukla kaşıntılıdır.  Çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, uzun süreli olabilir. Tedavi edilmediğinde tüm vücuda yayılıp, sağlığı tehdit edebilir

Derinin üst tabakalarını etkiler

Allerjik veya başka nedenlerle ortaya çıkar

Allerji yapan maddeyi saptamak tedaviye çok yardımcıdır ve korunma açısından önemlidir

Ekzamalarda deri belirtilerinin iyileşmesi ve kaşıntı kontrolu gelişecek ikincil sorunları, derinin kalınlaşmasını, koyulaşmasını, kalıcı izleri engeller
Allerji araştırmak için deri testleri gerekebilir.

Bu alerjenler ev tozları, polenler, küf mantarları, hayvan tüyleri, gıdalar olabilir

PİGMENTASYON BOZUKLUKLARI   (Hipermelanoz=LEKE):

Normal deri rengi dört biyolojik maddenin karışımından oluşur. Bunlar;

1) İndirgenmiş hemoglobin (mavi)
2) Oksihemoglobin (kırmızı)
3) Karotenoidler (sarı) gıdalarla dışarıdan alınır.
4) Melanin (kahverengi)

Deri renginin asıl belirleyicisi  melanindir. Melanin, melanosit adı verilen özel epiderm hücreleri tarafından sentezlenir ve dağıtılır. Melaninin derideki miktarı ve dağılımı insan derisinin üç ana renginin (siyah, esmer ve beyaz )esasını oluşturur.

Bu üç temel deri rengi genetik olarak belirlenir ve yapısal melanin pigmentasyonu olarak adlandırılır. Normal temel deri rengi ultraviyole ışınım veya hipofiz hormonlarının etkisinde kalarak koyulaşabilir. Buna uyarılabilir melanin pigmentasyonu adı verilir.

Yapısal ve uyarılabilir melanin pigmentasyonunun birleşimi deri fototipini oluşturur.
Deride melanin artışı hipermelanoz diye bilinen duruma neden olur. Bu durumun iki nedeni vardır.

1) Melanin üretiminde artışa neden olacak şekilde melanosit sayısındaki artış (lentigo buna bir örnektir)
2) Melanosit sayısında artış yok, sadece melanin üretiminde artış var (melasma buna bir örnektir)
Melanin sentezi yada melanogenez, ultraviyole ışınlarına karşı organizmanın verdiği koruyucu yanıttır. Uzun süre maruz kalma durumunda bir bronzlaşma yaratır. Ancak yaşlanma ve aşağıdaki faktörler ile birlikte pigmentleşme (leke) problemleri görülebilir.

Her iki tip hipermelanoz üç faktör sonucunda olabilir. Bunlar;

a) Genetik
b) Hormonal (hamilelik veya hormon içerikli ilaç kullanımı )
c) Ultraviyole ışını
– sık ve uzun süre güneşte kalma ”enflamatuar reaksiyon, yanık, egzema”,
– Parfüm, ultraviyole ışınlarının etkisi altındaki bazı fotosensitif ilaçlar

Bu bozukluklar aşağıdaki şekillerde ortaya çıkar.

– Çoğunlukla yüz, eller ve boyunda ortaya çıkan güneş nedeniyle oluşan lekeler (aktinik  lentigo) yada yaşlanma lekeleri (senil lentigo) olarak bilinen lekeler.
– Simetrik bir şekilde alında, yanaklarda, çenede ve üst dudaklarda oluşan pigmentasyonda bir artış… Buna kloazma yada melazma adı verilir.

1-MELASMA:

Melasma (Yunanca ‘’siyah bir benek’’) güneşe maruz kalma sonucu oluşan, açık alanlarda, özellikle yüzde ortaya çıkan sonradan oluşan açık veya koyu kahverengi pigmentasyondur.

Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı ve muhtemelen difenil hidantoin gibi belli ilaçların alımı ile ilişkili olabilir veya idiopatik (sebebi bilinmeyen) olabilir.

Kloazma (Yunancada yeşil bir benek),  gebelik maskesi gibi isimlerle de bilinir.

Daha sıklıkla genç erişkinlerde görülür. Kadınlarda daha yaygındır. Hastaların yaklaşık %10’u erkektir. Melazma yapı olarak deri rengi esmer veya siyah olanlarda daha belirgindir.

Özellikle yapısal deri rengi esmer olup kontraseptif ilaç kullananlarda ve güneşli bölgelerde yaşayanlarda ortaya çıkar. Gebelik melazmaya neden olur. Son zamanlarda osteoporozu önlemek için hormon ilacı kullanan kadınlarda görülmektedir. Difenilhidantoin kullanan hastalarda da güneşe maruz kalınması durumunda görülebilir.

Sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Pigmentasyon (leke) özellikle güneş ışığına maruz kalındıktan sonra, haftalar içinde çok hızlı gelişir.

Fizik Muayene Bulguları:

Deri Lezyonları: Renk tonu ve yoğunluğu büyük ölçüde hastanın deri fototipine bağlı lekelerdir. Açık kahve, koyu kahve, siyah renklerde olabilen genellikle tekdüze fakat beneklide olabilen deriden kabarık olmayan, simetrik olabilen, sınırları girintili çıkıntılı, düzensiz, coğrafik görünümlü olabilir.

Üçte ikisi yüzün orta kısımlarında, yanaklar, alın, burun, üst dudak ve çene, daha küçük oranda yüzün yanak ve çene bölgelerinde, nadiren de ön kolların dorsal yüzünde yerleşir.

Tamamen kozmetik bir sorun olmakla birlikte lekeli görüntü oldukça rahatsız edicidir.

Melazma doğumdan sonraki veya hormon içerikli ilaçların bırakılmasından sonra tamamen kaybolabilir. Sonraki gebeliklerde tekrar ortaya çıkabilir veya çıkmayabilir.

2-LENTİGO

Derinin epidermis tabakasında yerleşmiş güneşle tetiklenen melanosit hücrelerinin çoğalmasıdır.

Özellikle açık tenli ve uzun süre güneşe maruz kalan kişilerin önemli bir kısmında çok sayıda lezyonlar (lekeler) şeklinde olur.

En sık el sırtı, alın, göğüs V’si, omuzlar ve sırt gibi güneş alan bölgelerde yerleşir.

Genellikle deri seviyesinde bazen üzerinde hafif pullanma bulunan 0.5-1.5cm çapında, yuvarlak veya oval, çevreye doğru yıldızsı uzantılar gösteren, düzensiz maküllerdir.

Rengi açık kahverengi ve ten rengi arasında değişir, bazen siyah ta olabilir. Herhangi bir belirtiye yol açmaz.

Genellikle 40 yaştan sonra, fakat güneşli iklimlerde yaşayanlarda 30 yaştan sonra görülür. Açık ten rengine sahip kişilerde daha sıklıkla ortaya çıkar. Akut güneş yanıklarından ve aşırı doz PUVA tedavisinden sonra ortaya çıkar.

Karışabildiği Durumlar:

Yüzde, güneşe maruz kalan yerlerde, sonradan ortaya çıkan kahverengi lezyonlar gelişigüzel muayenede birbirine benzer görünebilir fakat farklı özelliklere sahiptirler. Çillenme, seboreik keratoz, yaygın pigmente aktinik keratoz, lentigo maligma sıklıkla karışabildiği durumlardır.

Tedavi:

Kriyoterapi veya lazer en etkili tedavi yoludur.

Mantar (Tinea)

Tinea Pedis ayağın mantar enfeksiyonunu belirtmek için kullanılan bir terimdir. Mantarlar yaşayan mikroorganizmalardır ve her insanda büyüyüp çoğalırlar. Bu enfeksiyonun oluşmasında kişilerin  ayak  ve ayakkabı  hijyeninin  önemi büyüktür.

Geleneksel olarak çıplak ayakla  dolaşan  kişilerde  gelişmemektedir. Ayağın terli, nemli ve yetersiz havalanıyor olması etken mantarların gelişmesi için birebir ortamlardır.

Mantar Enfeksiyonu Neden Olur?

Mantarlar  nemli – ıslak  ortamlarda büyümeyi  sevmektedir. Terleyen ayak, yıkandıktan sonra kurulanmamış ayak, sıkı ayakkabılar ve çoraplar, sıcak iklim, mantar gelişimini  kolaylaştırmaktadır. Mantar enfeksiyonu değişik kişilerde, değişik klinik görüntüler verebilir.

Parmak aralarında soyulma, kabuklanma, çatlaklar, ayak tabanında kızartı, kabuklanma, kepeklenme, su dolu kabarcıklar, kaşıntı gibi birbirinden farklı şekillerde görülebilir. Ayak tırnakları da bazen enfekte olabilmektedir. Mat, rengi değişmiş, kalınlaşmış veya tırnağın şeklini yitirmiş, tırnak gibi değişik klinik görüntülerle karşımıza çıkabilmektedir.

Tedavi edilmediği taktirde ayakta oluşan çatlamalar ve deri bütünlüğünün bozulması bakteriyel enfeksiyonların gelişimini kolaylaştıracaktır.

Mantar Enfeksiyonunu Nasıl Önleyebiliriz?

Aşağıda sayılan basit kurallara dikkat ile mantar oluşumu veya tekrarlamasını önleyebiliriz.

• Ayakları günde bir kez, gerekiyorsa daha sık yıkayınız ( sabunla ).
• Ayakları iyice kurulayınız ( özellikle parmak aralarını ).
• Ayakları kurulamadan çorap veya ayakkabı giymeyiniz.
• Sıkı ayakkabı giymeyiniz ( özellikle sıcak havalarda ).
• Hava alabilen sandalet tarzı ayakkabılar yaz ayları için ideal ayakkabı tipidir.
• Pamuklu çorap giyiniz, günlük veya gerekiyorsa daha sık değiştiriniz.
• Mümkünse evde çıplak ayakla dolaşınız.
• Yaz aylarında ayakkabı içine anti-fungal pudralar kullanınız.