Genel

0 279

DOĞA TERMAL TATİL KÖYÜ BEL FITIĞI TEDAVİSİ

BEL FITIĞI

Bel Fıtığının belirtileri nelerdir?

Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük bel fıtığının belirtileridir. Bel fıtığı ilerlerse iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, yürüyememe gibi belirtiler de eklenebilir.

BOYUN FITIĞI

BELİRTİLERİ

-Ensede ağrı, kas spazmı, boyun hareketlerinde kısıtlılık
-Enseden kol veya kollara bazen art kafaya, göğse ve sırta yayılabilen ağrı
-Kollar ve/veya ellerde uyuşma hissi
-Baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması, bulantı, konsantrasyon bozukluğu gibi semptomlar
-Kol ve/veya ellerde kas gücü azalması (elinden sık sık bir şeyleri düşürme, kavrama güçlüğü)
-Ağrı özellikle gece uykuda aşırı derecede artar

0 182

DOĞA TATİL KÖYÜ ESENKÖY

TATİL ANLAYIŞINA YENİ BİR TARZ İLE GELİYOR, BÖLGENİN YILDIZI OLACAK ŞEKİLDE YÜKSELİYORUZ

DOĞA TERMAL(ESENKÖY)

doğa termal fiyatlar-doğa-termal-esenköy doğa termal-ESENKÖY-TSTİLKÖYÜ-DEVREMÜLK-DOĞATERMAL DOĞA,TERMAL,ESENKÖY,TATİLKÖYÜ DOĞATERMAL-DOĞA-TERMAL-ESENKÖY-DEVREMÜLK-TATİLKÖYÜ-FİYATLAR Dead Sea Mud bath Treatment DOĞATERMAL-ESENKÖY-DOĞA-TERMAL-FİYATLAR-DEVREMÜLK Ekran AlıntısıAS ESENKÖY-DOĞA-TERMAL-DEVREMÜLK-TATİLKÖYÜ-FİYATLAR hqdefault MTU2ZjNkN2M3YzEzNDg

 

DOGA TERMAL TATİLKOYU ESENKOY

İstanbul’a En Yakın, Bölgenin En Kapsamlı Jeo Termal, Denize Sıfır Tatil Köyü Projesi..

Sağlık, Tatil, Eğlence, Aktivite, Doğa, Deniz, Macera, Hepsi Bir Arada..

1+1 DAİRELERİMİZ

 • 4 Kişilik, deniz manzaralı ve balkonlu..
 • Banyolarda 24 saat Termal su akışı..

 • Yaşam alanları için Konfora göre dizayn edilmiş ferah, modern çizgilerde mobilya tasarımı.. 

 • 4 Kişilik bir ailenin ihtiyacı olan her türlü araç gereç hazır sunulmaktadır..

 • 2+1 DAİRELERİMİZ

  • 6 Kişilik, deniz manzaralı ve balkonlu..
  • Banyolarda 24 saat Termal su akışı..
  • Yaşam alanları için Konfora göre dizayn edilmiş ferah, modern çizgilerde mobilya tasarımı.. 
  • 6 Kişilik bir ailenin ihtiyacı olan her türlü araç gereç hazır sunulmaktadır..
  •  Sosyal aktivite ve açık alan outlet alışveriş imkanı bulunan tesis, gürültü ve kargaşadan uzak, sade, ferah ve yeşil alanları ile tatil, iş, sağlık ve alışveriş seyahatleriniz için oldukça uygundur.

DOĞA TERMAL TATİL KÖYÜ ESENKÖY

Doğa Termal Yalova Esenköy’e yeni bir soluk getiriyor.Esenköy Yalova merkezine 32 km. Çınarcık ilçe merkezine 19. km. Armutlu’ya ise 19 km. uzaklıktadır. 1994 yılında Belediye olan beldemizin nüfusu yaklaşık 3000 kişidir.İDO ile  Yenikapı ve Bostancı’dan kalkan seferler ile 1 saatte Esenköy’e ulaşabilirsiniz.

TATİL ANLAYIŞINA YENİ BİR TARZ İLE GELİYOR, BÖLGENİN YILDIZI OLACAK ŞEKİLDE YÜKSELİYORUZ

DOĞA TERMAL(ESENKÖY)

İstanbul’a En Yakın, Bölgenin En Kapsamlı Jeo Termal, Denize Sıfır Tatil Köyü Projesi..

Sağlık, Tatil, Eğlence, Aktivite, Doğa, Deniz, Macera, Hepsi Bir Arada..

YALOVA ESENKÖY DOĞA TERMAL DENİZE SIFIR HEM TERMAL HEM DENİZ Doğa Termal Tatilköyü

DOĞA TERMAL ESENKÖY

Güneşin, Yeşil’in ve Deniz’in dans etmekten yorulmadığı muhteşem bir konuma sahiptir..

Gündüzleri alabildiğine Yeşil’e, yaşam dolu bir Mavi’ye, Gün batımında da görkemli bir kızıla ulaşırsınız, Geceleri ise tatil köyümüz yıldızlarla süslü bir şenliğe dönüşür..

SİZE VE AİLENİZE DE BU KEYFİ YAŞAMAK KALIR..

KAPALI VE AÇIK TERMAL HAVUZLAR

Ülkemizin; İnsan sağlığı açısından en faydalı Termal-Kaplıca sularının bulunduğu Yalova Esenköy’de Doğa Termal sağlık ve Yaşam merkezini inşaa ediyoruz, size özel tasarlanan açık ve kapalı karma havuzları, ayrıca Bay-Bayan olarak ayrı, ayrı kullanılabilecek özel havuzlar ve tabi ki aileniz ile birlikte kullanabileceğiniz özel aile havuzlarıyla sağlık ve konforu bir arada yaşayacaksınız..

SAĞLIK YANI BAŞINIZDA

Bay ve Bayan olmak üzere iki adet yapılacak olan SPA merkezinde özel bir ortamda kar çeşmesi, oksijen bar, cilt ve deri hastalıklarından kurtulma, cildinizi güzelleştirme ve gençleştirme için çamur banyosu, tuz odası,Türk hamamı, dinlenme alanları ve vitamin barı ile şehrin stresinden kurtulup, hayata yeniden gelmiş gibi hissedeceksiniz..

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN BİZ HER ŞEYİ DÜŞÜNDÜK

Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır!..

Banyo suyunun sıcaklığı 34-36C, 36-38C, 40-42C olmalıdır!..

Banyo sayısı haftada 3-6 gün arasında değişebilir!..

Günde tek veya iki banyo uygulanabilir!..

Yeterli sıvı desteği sağlanmalıdır!..

Kürde toplam banyo sayısı 15-20 arasında olabilir!..

Banyo kürünün süresi en az 2, en çok 6 hafta sürer!..

Temel havuz içinde yüzülmemeli, fazla hareket etmeden dik veya oturur pozisyonda durulmalıdır!..

Kaplıcamızda suyun sıcaklığı 52-73C, ph değerleri 6,2-6,25, akış hızı ise 10lt/sn’dir. Kaynaklarda mineral miktarı 2100-2421 mg arasındadır. banyo ve içme kürlerine uygundur. Kaplıcamızda kaynak emniyeti sağlanmıştır. Gerek kaynak çevresi, gerekse deniz kıyısı yeni yerleşmeler ve gelişmelere uygundur..

TATİL, SAĞLIK, HUZUR HEPSİ BU PROJEDE VAR

Türkiye’nin 1.Derece önemli ve öncelikli kaplıcalarından Çınarcık-Esenköy kaplıcası, yemyeşil ormanı, masmavi denizi ve kumsalı ile sağlık, tatil, huzur, keyif, eğlence, aktivite, adrenalin gibi bir çok imkanı sizler için bir araya getiriyor..

Öncelikle Hepiniz Hoşgeldiniz… Herkese Hayırlı Günler Diliyorum,

Bizlere Ayırmış olduğunuz Değerli Vaktiniz İçinde Sizlere Ayrıca Teşekkür Ederim.

Sizleri Buraya Davet Eden Arkadaşlar, Burada Yapılacak Olan Projemiz Hakkında Mutlaka Yolculuk Esnasında, Yapılacak Olanlar Hakkında Azda olsa Bilgi Vermiştir. Çok Vaktinizi Almadan Bende Sizlere Projenin Geneli Hakkında bilgi Vericem

İlk olarak Yol Tarifini Yapalım

Tesisimiz Doğa Termal Yalova nın Çınarcık İlçesinin Esenköy Beldesinde Yapılmakta

İstanbul ile Esen Köy Arası  Orhan Gazi Köprüsün den 97 km

Yeni Kapı Feribot İle , 60 dk deniz yolculuğu yapıp tesisimize ulaşabiliyorsunuz

Kocaeli ye 80 km Bursa ya 99 km dir.

HER TÜRLÜ AKTİVİTE YANI BAŞINIZDA

 • AÇIK HAVA SİNEMASI
 • AYAK BİLARDOSU, RODEO, MİNİ LUNAPARK
 • DİET CATERİNG HİZMETİ
 • BATIK TEKNE GEZİSİ
 • POSEİDON BURNU GEZİLERİ
 • SU VE SPOR AKTİVİTELERİ

Yani ulaşım Noktasında Hemen Her Yere Yakın Bir bölgede inşa edilmektedir Özellikle İşi İstanbul da Olan Bay ve bayanlar  içinde çok İdeal bir Projedir Ailesini Tesisimize Güvenli Bir şekil de Bırakıp Sabah İdo veya Turyol Gidip Akşam gelebileceği Böylelikle de ailesiyle Hoş vakit Geçirebileceği Bir tatil sunuyoruz..

Proje sunumu                                                                                                                                                               Toplamda arsamız 48.000 m2 dir                                                                                                                                                

Projemiz 3 Etaptan oluşmaktadır.  Satışa Çıktığımız İlk Etap 12.000 m2 Arsa Üzerinde Rezidans Şeklinde Toplamda  400 daire  9600  dönem den oluşmaktadır.   8 Katlı bir binadır.  1+1   Ve  2+1 daire tiplerimiz Mevcuttur. 1+1 ler 57 m2 toplamda 4 kişinin oturumu İçin Dizayn Edilmiştir  2+1 dairelerimiz ise  80 m2   6 Kişinin oturumu için dizayn Edilmiştir. Her Katta 41 adet dairemiz mevcuttur. Dairelerimizin İçinde Bütün ailenin Kulanabileceği Malzemeler Mecuttur, çatalınızdan ,Bıçağınıza, Nevresim Takımınıza kadar .. Dairelerin Tamamında; Ankastre bir Bulaşık Makinası , N-Frost Bir Buzdolabı, Set üstü Ocak , Davlumbaz ,   LCD  ekran televizyon ve Kliması Mevcuttur.. Evlerimizde Çamaşır Makinası Koymuyoruz ; Tesisimizin en alt kısmında Çamaşır Hanemizde Çamaşır ve Kurutma Makinalrınız Mecut YıKayıp Kurutup Evinizede İstediğniz Taktirde Ütünüzü ve ütü Masanızı İstetip Gardıroplarınıza Asabiliyorsunuz..

BU PROJEDE HER ŞEY YENİ NESİL ANLAYIŞ İLE TASARLANDI

 • KONFERANS SALONU
 • TOPLANTI SALONU
 • SİNEMA SALONU
 • TİYATRO SALONU

Sosyal alanlarımıza Gelecek olursak..

Sosyal tesisimiz 6000 m2 olup binanın alt kısmında yer alacak. Sosyal alanlar içerisinde Bay Bayan ayrı kapalı olimpik Havuzlar  Özel aile Havuzları  Hiper Termal Havuzlar Şok Havuzu Savuna Türk Hamamı Buhar Odası Tuz Odaları Aroma terapi ,Çamur Terapi Üniteleri Kar Çeşmesi Sıpa , Macera Duş Restaurantlar cafeteryalar Cep Sinaması Bowlink salonları Çocuk Kreşleri ve Daha Bir Çok sosyal aktivitesi Mevcuttur

Tesis Alanı İçerisinde ise yine Bay ve Bayan Ayrı Açık Termal Havuzlar Aquapark ,Yürüyüş parkurları , Piknik alanları , Tenis Kortları , Basketbol Sahası , Futbol Sahası , su sporları ve Daha Birçok Aktivite İle Hizmet Vermektedir

…Burda en Önemli Nokta İse;  Deniz ve termalin Bir arada Olması Hem denizinden Hem de Termalinden Yararlanacağınız Bay ve Bayan Ayrı Havuzların Yanı sıra Projemiz Esenköyün Eşsiz Koylarından, Birine Sıfır Olduğundan, Bay Ve Bayanlara Ait Pilajlarının da Olması, Siz Değerli Misafirlerimizin Rahatça Tatil Yapma Olanağı Sağlamaktadır. Bu saydığım Sosyal Aktivitelerin Bir Çoğu Ücretsiz Sadece Cafe  , Retaurantlar , sıpa , masaj , Kese Köpük ve Su Sporlarında Kullanılan Araçlar Ücretlidir.. Bunların sebebi de; Tesisin Döndürülebilmesi İçin yapılmış Ücretlendirmelerdir. Tesisimiz İçerisinde Büyük bir Alışveriş Merkezimiz ve Dükanlarımız da Mevcutur. Tatilinize Başlarken Receptiona Geldiğinizde sizlere Kapı Kartı Elektirik Kartı ve Tesis İçerisinde Para Geçmediği İçin Clap Cart Teslim Edilecek. Bular Depoziteli , Çıkış Yaptığınızda da Depoziteleri Geri İade Alabiliyorsunuz .Clap Karta Gelince Tesis İçinde ki Marketlerden Yada Her Hangi Bir yerden Alış ,Veriş Yaptığınızda Bu Clap Kartı Kulanıyorsunuz.. Diyelimki 500 tl yüklediniz 300 tl sini Harcadınız 200 tl sini  Çıkarken Geri İade alıyorsunuz. Böylelikle Hem Kaybolma Riski bile olsa Kendi Belirlediğiniz Şifre İle gidip Ücretinizi Geri Alabiliyorsunuz..

DENİZ TUTKUNLARINI DA UNUTMADIK

 • DALGIÇLIK EĞİTİMLERİ
 • BANANA, RİNGO, JET SKİ
 • PARAŞÜT, SU PARKLARI
 • RÜZGAR SÖRFÜ, YELKEN
 • ÇOCUKLAR İÇİN ETKİNLİK ALANI
 • ŞELALE, ORMAN GEZİLERİ
 • HAZİNE BULMA OYUNU

Şimdi Gelelim En can Alıcı Noktaya

Devremülk Nedir?

Aranızda Hiç Devremülkü Olan Varmı?

Devremülk Nedir sizin Ve sizden sonra Gelecek Olanların , 15 günlük Tatil Hakkını Ömür Boyu Satın Almış oluyorsunuz ; Allah Korusun Vefatınız Durumunda Çoluğunuza , Çoçuğunuza Miras Bırakabileceğiniz Bir Mülk İsteğiniz zaman Kiraya Verebilir İstediğniz Zamanda Satma Hakkına Sahip Olabiliyorsunuz..

Bizim Burada Ön plana Çıktığımız Nokta ise; Devremülk ü Olan Yada Kullananlar Bilir Türkiye de Devremülk Sistemi sabit Tarih Sabit Zamandır.. Örnek Veriyorum ; 1 Temmuz 15 Temmuz Dönemi aldınız , Her yıl O Seçmiş Olduğunuz Tarihteki Döneme  Gelebilirsiniz…. Biz Burda İse BECAİŞ  Sistemi İle Bunu En aza İndirgiyoruz Bunu Nasıl Yapıyoruz Tesisimizi Daha Satışa Sunmadan Yaklaşık %20 si Kadar Dönemleri Satmıyoruz.. Benim Misafirim Yaz Dönemi Aldı , Kış Dönemi Gelmek İstiyor , Geleceği Döneme 1 Ay Kala Haber Verdiği Taktirde ;  Yaz Dönemini Kışa , yada Bahara ,yada Sömestre Tesisin Müsaitlik Durumuna Göre Değişim Yapabiliyor Bu Değişimi Yaparken Aldığı Dönemin Değerine Göre Ya Fark Ödüyor Yada Farkını Tesisten Alabiliyor Böylelikle de Sabit Tarih Sabit Zaman Olayını Ortadan Kaldırıyoruz..

DOĞA TERMAL ESENKÖY DE HER GÜN BAŞKA BİR KEYİF YAŞANIR

 • DOĞAYLA BAŞ BAŞA BİSİKLET TURLARI
 • TRACKİNG DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ
 • ATV İLE DOĞA TURLARI

Birde bu tür Termal Tesislerde en Çok Merak Edilen ve En Çok sorulan Soru İse Yıllık Aidat lardır.. Biz Tesisimizde , Başında söylediğim gibi 1+1 ve 2+1 Daire tipleri Yaptık yılda Bir Defaya Mahsus 1+1 Daireler İçin 300 tl   2+1 Daireler İçin 350 tl aidat Topluyoruz Bu bedeli de ,  Sizden almamızın Nedeni ;  Çevre Aydınlatması Güvenlik Ekibi Bahçe Düzenlemesi ,Tesis İçerisindeki Eksikleri Tamamlamak  Ve Tesisin Her Geldiğinizde aynı Düzen Ve Titizlik İle İlerlemesi İçin Talep Ettiğimiz Bir Bedel dir .  Aidatlarımız Yıllık Enflasyon Oranına göre ; Efe , Tüfe oranında Artış göstermektedir..Ama şimdi Burda ki Misafirlerimiz Şunu Diyor Ya Diğer Termallerde de Hep Böyle demişlerdi Sonra Arttırıyorlar ; Şimdi Devlet yeni Çıkan Kat Mülkiyeti Kanunlarında Bu Şekilde Yapılan Ve Yapılacak Olan Tesisler İçin Yasada Bu Tesisi 5 yıl burayı DOĞA TERMAL İşletir 5 Yıl sonra İstenildiği Taktirde Yönetime Kat malikleri El Koyabilir  Yani Biz size burada sadece Devremülk Satmıyoruz , Siz aldığınız Devremülk İle birlikte Bütün Sosyal Tesislerinden Ve Arsasından da Hak Sahibi Olmuş Oluyorsunuz. Böylelikle de Hiçbir Firma Devletin Ve Sizin İsteğiniz Dışında Aidatlar Noktasında Ve Firmanın Sizlere  Vermiş Olduğu Olanakları Değiştiremiyor..

Şimdi Size Sağlık bölümü Hakkında Kısa Bir Bilgi Verelim

Biliyorsunuz Türkiye de SSK . BAĞKUR EMEKLİ SANDIĞI Birleşti ve Koruyucu Tıp Çerçevesi içerisine Giren Hastalıkları Öder hale Geldi  SSK ,  Bağkur Emekli Sandığın dan Emekli Yada üye Olan Herkese Ücretsiz Tedavi Olma İmkanı sunuyoruz.. Bunu Nasıl Yapıyoruz Biz İstanbul Ünüversitesi Tıp Fakültesi İle Anlaştık Buraya Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi Kuruyoruz.   Örneğin 4 Kişilik bir ailesiniz Tatilinize geldiniz Kapıdan Girdiniz Önce Bir Doktor Kontrolün den Geçiyorsunuz Daha Sonra Doktorunuz Size Tesis içerisinde Alacağınız Kürler için Hastalığınız Doğrultusunda Size bir liste Hazırlıyor Örneğin Bir gün Aroma Terapi Bir gün Çamur terapi bir gün Hiper termal Havuz Birg ün Tuz ve ya Buhar Odası ve Ya Masaj Bu kürleri doktor Kontrolü altında alıyorsunuz ve tesis içerisinde ücretli Olan Ünteleri Doktor Verdiği ve Yazdığı İçin ssk bağkur emekli Sandığı Ödediğinden dolayı ücret Ödemiyordunuz.. Böylelikle Burada hem sağlığını kazanıp tedavi Oluyorsunuz hemde Tatilinizi Huzur İçinde yapmış Oluyorsunuz sağlık sistemimizde bu Şekilde

Gelelim En Önemli Noktaya

Bayanların Tatilde En büyük Problemi Olan Temizlik , Çocuk ve yemek Bölümüne;                 Daha öncede bahsettim  Burada Bir devremülk 15 gündür 15 gün Boyunca 3 defa Temizlik ekibi Çağırabiliyorsunuz.. Siz Bismillah dediniz , Evinizden İçeri girdiniz Çatalınızdan Bıçağınızı , Nevresim Takımınıza , Tencere , Terlik Takımına Varıncaya Kadar Her şeyi Tertemiz Vakumlu poşetler Halinde Teslim alıyorsunuz.. He Ne var, Burası Benim… Elimi Kolumu sallaya sallaya Gireyim İstediğimi İsteğim Gibi Kullanayım Yok,  Her şeyi Teslim Tesellüm  Tutanağı Karşılığında Girerken Teslim Alıyorsunuz.. Çıkarken de, Teslim Ediyorsunuz Bunu da Neden Yapıyoruz Her Yıl Buraya Geldiğinizde Aynı Düzen Ve titizlik İçinde Bulmanız İçin..                                                                                                                        Diğer bir sorun Özellikle Bayanlar için  Çocuk  0 -6 yaş arası ve üzeri Çocuklarımız için Çocuk Kreşlerimiz mevcut Uzman Pedagoglar Eşliğinde 15 gün boyunca Çocuğunuzun eğitimini ve Tatilini Biz Üstleniyoruz İsteğiniz saatte Bırakıp İstediğiniz Saatte çocuğunuzu Alabiliyorsunuz..

Ve diğer bir sorun ise yemek Bizden Devremülk Sahibi Olan Her üye için Restaurant Bölümlerimizde Paket satın alabiliyorsunuz Restaurant larda , Faiş Fiyat Uygulatmıyoruz Örneğin Sabah Kahvaltı 10 tl öğle yemeği 15 tl akşam yemeği 20 tl şeklide ve devremülk sahibi olan Clup kartını gösterip paket satın aldığında % 20 İndirimli Yemeğini Yiyebilecek..

Şimdi Sizleri Daha Fazla Sıkmadan Rehberlik hizmetlerinden de Bahsedip Hemen Bitiyorum ve Sorularınıza Geçiyorum..

Esenköy Bulunduğu Konum itibari ile Doğası ,zeytinlikleri ,  Yeşili ,denizi ve Çoğu tarihi Turistik İlllere de yakın olduğundan tatilinizi Dolu , Dolu Yaşamanız için Gün İçerisinde: Çanakkale Başta Olmak üzere sahil Şeridimize Yakın Koyları Ve tarihi Yerleri Gezebilmeniz için Tekne turları Düzenliyoruz.. Esenköyün Keşfedilmemiş Çok Güzel Yaylaları ve Şelaleleri Mevcut.. Bu bölgelere doğa yürüyüşüne, guruplar halinde, Trekking yada ATV ler İle turlar Düzenliyoruz Tesisimiz içerisinde Animasyon Alanlarında Müzikler ve Oyunlar Sergiliyoruz ve bunun Yanı Sıra daha bir sürü aktivite ile ESENKÖY DOĞA TERMALDE Tatilinizi Doyasıya Yaşayabileceğiniz İmkanlar sunuyoruz..

İşin açıkçası sizlere Buralarda Bir Termal Tesis Bir Tatil köyü Bir Sağlık Merkezi Yaptık şimdi sizde Buradan Şuan İçin topraktan Başlayan Lansman Fiyatlar ile bir Yer sahibi olun..

iletişim 0212 540 16 16

0 2155

Turizm Sektörü Kavramı

Turizm kavramının tanımlanması çalışmalarından da anlaşılacağı üzere turizm faaliyeti; hem çok yönlü hem de etkilerinin tam olarak ölçülmesini imkansız kılacak kadar “insan”a özgüdür. Turizmin sosyal bir olgu olarak derinlemesine ele alınması; bu çalışmanın sınırlılıkları içerisinde bulunduğundan; konunun ekonomik boyutuna daha yakından bakmakta fayda vardır.

0 906

Turizm Tanımları

Turizmin Uluslararası Tanımı: “Bireyin, sürekli kalışa dönüştürmemek ve gelir sağlayıcı herhangi bir uğraşıda bulunmamak koşulu ile, yolculuk ve/veya konaklamasından doğan olay ve ilişkilerin tümüdür.”

Turizmin Sosyolojik Tanımı: “Turist gönderen ve kabul eden bölgelerdeki kültürleri karşı karşıya getirip etkileyerek, kendi kültürünü oluşturan sosyolojik bir olgudur.

” Turizmin Hukuki Tanımı: 17.09.1955 tarihinde yürürlüğe giren Turizm İşbirliği Nizamnamesinin 3. maddesinde belirtildiği üzere: “Yerleşmek niyeti olmaksızın, hava tebdili yapmak, sayfiyeye gitmek, spor, ziyaret, tetkik ve araştırma yapmak, tedavi edilmek, eğlenip dinlenmek gibi maksatlarla, kültür veya sanat hareketleri sebebiyle, toplu veya bireysel olarak yapılan seyahatlerdir.

” Turizmin Bilimsel Tanımı: Uluslararası Turizm Uzmanları Birliği AIEST’in 1981 yılında, turizmi bilimsel açıdan belirlemek üzere yaptığı tanıma göre; “Yabancıların, geçici veya devamlı asli kazanç elde etme faaliyeti için yerleşmeye dönüşmemek koşuluyla, seyahat ve konaklamalarından doğan ilişkilerin ve olayların tümüdür.” (Küçükaslan, 2007:5).

Turizmin Özellikleri Bütün bu tanımlar ışığında, günümüzde turizm kavramına atfedilen özellikler şöyle sıralanabilir: 1. Hareket ve geri dönüşü ifade etmektedir. 2. Sürekli yaşanılan yerin dışına yapılan seyahatlerdir. 3. Gidilen yerde geçici konaklamayı, sonra ikametgaha geri dönüşü içerir. 4. Seyahat nedeni geçicidir ve amacı temel gereksinimlerin karşılanması değildir. 8 5. Seyahat; bir yerde çalışma, gelir getirici bir faaliyette bulunma amacı taşımamaktadır 6. Sosyal ve doğal çevreye uyumu ve bu konuda bir bilinci içermektedir. 7. Bir endüstri niteliğindedir. 8. Sosyal bir olaydır

Turizm Çeşitleri Turizm olayının daha derinlemesine incelenebilmesi için; farklı ölçütlere göre, kendi içinde tutarlılıklar gösteren ayrımların belirlenmesi gereklidir. Fakat keskin ayrımların yapılması, turizmin kendine özgü özellikleri sebebiyle her zaman mümkün olmamaktadır (Yıldız, 2009:6). Kişileri turizme katılmaya yönelten sebepler incelendiğinde, turizmin farklı çeşitlerde ortaya çıktığı görülmektedir. Kişi hangi güdünün etkisiyle seyahate karar vermiş ise, buna uygun bir turizm çeşidi kendini göstermektedir. Bunun bir sonucu olarak da; gelişmelere veya kullanım amacına göre farklı sınıflandırmalar mümkün olmaktadır İfade edilen zorluklara rağmen; literatürde genel kabul görmüş “turizm çeşitleri sınıflandırmaları” ndan bazıları şu şekildedir : Amaçlarına Göre Turizm Çeşitleri: Deniz-Kum-Güneş Turizmi, Kültür ve Tarih Turizmi, İnanç Turizmi, Doğa Turizmi, Spor Turizmi, İş Turizmi, Alışveriş Turizmi, Kongre ve Toplantı Turizmi, Yemek Turizmi, Sağlık Turizmi, Dinlenme ve Eğlence Turizmi…

Katılımcı Sayısına Göre Turizm Çeşitleri: Bireysel Turizm: Bireysel turizm, günümüzde en hızlı ilerleyen ve en çok kabul gören turizm hareketidir. Yeni ekonomik ilişkiler ve gelişen teknoloji, dünyayı 9 tanıma dürtüsünü harekete geçirmekte ve bireysel turizmi doğurmaktadır. Bireysel turizme katılanlar genelde genç ve maddi olanakları normalin üstünde kişilerdir ve turizme bireysel olarak katılmaktadır

Grup Turizmi: Çeşitli toplumsal grupların turizme birlikte katılmalarıdır. Dernek üyeleri, meslek odaları, öğrenci toplulukları gibi belirli bir ortak özelliği bulunan, sayısı on bir ile on altı arasında değişen toplulukları ifade etmektedir Dünya turizm hareketlerinin yaklaşık % 70’i grup turizmidir Kitle Turizmi: 1950 yılında başlayan kitle turizm hareketi günümüz turizm hareketlerinin belirleyicisidir. Turizmin gelişme aşamasında en çok üzerinde durulan turizm türü, kitle turizmidir. Ancak aşırı yoğun kitle turizminin sakıncaları görülmüş ve bu konuda yeniden yapılanma çalışmaları başlatılmıştır Ekonomik Yapısına Göre Turizm Çeşitleri: İç Turizm, Dış Turizm Katılanların Yaşlarına Göre Turizm Çeşitleri: Gençlik Turizmi, Yetişkin Turizmi, Üçüncü Yaş Turizmi Katılanların Sosyo-Ekonomik Durumlarına Göre Turizm Çeşitleri: Sosyal Turizm, Lüks Turizm

0 1181

Turizmin Ekonomik Tanımı

Başka bir ülkeden, şehir ve bölgeden, yabancıların gelmesi ve geçici süre kalmalarıyla ortaya çıkan hareketin, ekonomik yönünü ilgilendiren faaliyetlerin tümüdür.

Turizmin Tanımı

Turizm sözcüğünün kökü Latince’den gelmektedir. Latince “Tornus” sözcüğü bir “dönme hareketini” ifade etmektedir ve İngilizce “Touring” kelimesi ile “Tour” kelimesi de bu sözcükten türetilmiştir. “Tour” dairesel bir hareketi, hareket edilen yere dönmek şartıyla bazı site ve yörelerin ziyaret edilmesini ifade etmektedir. “Touring” kelimesi ise; zevk için yapılan, eğitsel ve kültürel özellik gösteren seyahatler için kullanılmaktadır. Ana hatlarıyla turizm; turist, turistik yöre ve arasındaki hareketliliği içeren bir olgudur. Bu olgu; ekonomik, sosyal, politik, kültürel sonuçlar doğuran ve sosyal, ekonomik, hukuki, coğrafi, politik ve teknolojik çevreler içinde gelişen olay veya sistemlerdir . Turizmin içinde iki temel unsur bulunmaktadır. İlk unsur “seyahat” faktörüdür. Hangi seyahatlerin turizm olayı yaratabileceğine ise, aşılan mesafe ve seyahat amacı birlikte ele alınarak karar verilebilir . İkinci temel unsur “konaklama”dır. Konaklamanın; devamlı ikamet edilen, devamlı çalışılan, normal yaşantıda olağan ihtiyaçların giderilmesi ve sağlanması için seyahat edilen yerler dışında gerçekleşmesi ve geçici olması gerekir

0 879

Turizm Kavramı

Turizm kavramı üzerinde özel ve teknik pek çok tanım ortaya atılmakla birlikte günümüzde kapsamlı bir tanımın varlığından söz etmek zordur. Sorun, turizmin öznesinin insan olmasından ve sosyal, psikolojik, ekonomik, politik çok sayıda faktörü bir araya getirmesinden kaynaklanmaktadır sebepten, farklı disiplinlerde çalışan araştırmacılar turizmi, kendi disiplinlerine özgü niteliklerini dikkate alarak tanımlamışlardır

0 716

KAPLICA TEDAVİSİ

Kaplıca Tedavisi Nedir ?

Sıcak, madensel yeraltı sularının tedavi edici etkilerden banyo veya kısmi banyo şeklinde yararlanılmasına Kaplıca Tedavisi veya BALNEOTERAPİ denir.

Kaplıca Tedavisinin Amacı Nedir ?

Vücut direncini artırmak,

Genel durumu düzeltmek,

Hastanın şikayetlerini azaltmak,

Hastanın bulgularını ortadan kaldırmak,

Kalıcı hasarları önlemek.

Madensel Sular Nasıl Oluşur ?

Madensel sular derinlere sızan yer üstü sularının ve/veya derinlerde oluşan suların yeryüzüne çıkması ile oluşur. Bu sular yollarına çıkan mineralleri, tuzları, gazları ve radyoaktif maddeleri eriterek bünyelerine katar, bazen de ısınarak yeryüzüne çıkarlar.

Kaplıcanın Etkinliği Hangi Faktörlerle İlgilidir ?

Suyun sıcaklığı,

İçerdiği kimyasal maddeler,

Kaynak bölgesinde bulunan mikroskobik organizmalar,

Havadaki nem oranı,

Havanın sıcaklığı,

Atmosfer basıncı,

Rüzgar…

Kas-İskelet Sistemi Hastalıklarında Kaplıcanın Yeri Nedir ?

Kas-İskelet sistemi hastalıklarında temel tedavi yöntemleri :

İstirahat

Hasta bölgenin korunması,

İlaç tedavisi,

Fizik tedavisi,

Egzersiz tedavisi,

Rehabilitasyon,

Cerrahi tedavi’dir.

Kaplıca tedavisi Fizik Tedavinin Hidroterapi (su ile yapılan tedavi) alt grubu içinde değerlendirilebilir. Temel tedavi yöntemleri ile kombine edilerek doktor kontrölünde uygulanacak olan Kaplıca Tedavisi Kas-İskelet sistemi hastalıklarında büyük yararlar sağlayabilir.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

· Kireçlenmeler,

· İltihabi romatizmalar,

· Yumuşak doku romatizmaları,

· Mekanik bel ve boyun problemleri,

· Çalışma şart ve ortamına bağlı ağrılı tablolar,

· Ortapedik problemler; kırık sekelleri,ameliyat komplikasyonları,

· Spor yaralanmaları,

· Kas hastalıkları,

· Nörolojik hasarlanmalara bağlı problemler.

Kaplıcanın Etkileri Nasıl Oluşur ?

Kesin olarak bilinmemektedir.Kaplıcanın tedavi edici etkisi iki ana mekanizma ile açıklanır:

· Biyokimyasal-Spesifik etki; su içinde bulunan erimiş mineral ve gazların deri yoluyla emilmesi sonucu vücut metabolizmasında değişikliklere sebep olmaları.

· Termal-Nonspesifik etki; suyun sıcaklığı ve çevre faktörlerin etkisi ile kan dolaşımının artması, metabolizmanın hızlanması, sinir sisteminin ve hormonal sistemlerin uyarılması.

Kaplıca Tedavisinin Etkileri Nelerdir ?

· Genel durumda düzelme,

· Kan dolaşımında artma,

· Solunum hızlanması,

· İç organ işlevlerinde artma,

· Vücut ısısında artma-terleme,

· Bozulmuş hormonal ve sinirsel dengelerde düzelme,

· Ağrılarda azalma ve kas spazmlarının çözülmesi,

· Hareket kapasitesinde artma,

· Eklam ve kaslardaki kalıcı hasarların önlenmesi,

· Psikolojik rahatlama.

Kas-İskelet Sistemi Hastalıklarında Hangi Çeşit Kaplıca Suları Faydalıdır ?

Kas-İskelet Sistemi hastalıklarında genellikle tuzlu, kükürtlü, karbondioksitli, oligometalik ve radyoaktif sular etkili olmaktadır. (Kütahya Yoncalı bölgesindeki sular bu özelliktedir)

Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?

· Hastalığın kesin tanısı konulmalıdır,

· Hastalığın aktivasyon derecesi, yaptığı lokal ve sistemik hasarlar değerlendirilmelidir,

· Hastanın sistemik-dahiliye kontrolü mutlaka yapılmalıdır,

· Hasta kaplıca kürü esnasında izlenmeli, yararlı ve zararlı etkiler gözlenmelidir.

Hangi Hastalar Kaplıcaya Giremez?

· Ateşli hastalıklar, sistem enfeksiyonları,

· Alevli dönemde iltihabı-romatizmal hastalıklar,

· Ağır kansızlık,

· Kanser ve benzeri habis hastalıklar,

· Kanamalı hastalıklar ve kanamaya meyil,

· Kadınlarda adet dönemleri, gebelik ve doğum sonrası dönemler,

· Ağır kalp, Akciğer, Böbrek ve Karaciğer hastalıkları ve yetmezlikleri,

· Koroner arter hastalıkları; kalp krizi geçirmiş hastalar, yakın zamanda kalp anjini-spazmı geçirmiş hastalar,

· Oynak hipertansiyonu veya kan basıncı sürekli sistolik 150 mmHg üzerinde seyreden hastalar,

· Yaygın varisler, iltihabı ve/veya tıkayıcı damar hastalıkları,

· Kontrol altına alınmamış ve insüline bağımlı şeker hastalığı,

· Akut yada kronik üriner, bilier ve istestinal tıkanmalar,

· Açık yaralar,

· 6-12 aydan yeni, antikoagülan kullanan, yüksek risk faktörüne sahip Serebrovasküler hastalığa bağlı yarım felçli hastalar (hiç girmeseler daha iyi ),

· Epilepsi ve benzeri nöbet geçiren hastalar,

· Akıl hastaları ve ağır psikolojik problemleri olan hastalar,

· İleri yaşta ve düşkün hastalar,

· Aşırı şişman hastalar.

Kaplıca Sularında Hangi Şekillerde Faydalanılır ?

Kaplıcalardan:banyo, oturma banyosu, kısmi banyo, çamur banyosu ve buhar banyosu olarak faydalanılabilinir.

Kaplıca Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Tedavi süresi ve şekli; hastanın ve hastalığın durumuna, suyun özelliklerine göre belirlenir,

Tedavi süresi ortalama 2-3 haftadır. Toplam banyo sayısı 15-20 civarında tutulur.

Kürler günlük veya günaşırı yapılır. Günlük kürlerde haftada bir gün ara verilir.

Banyo süresi 5-25 dakika olarak belirlenir.Süre başlangıçta az tutulur, giderek artırılır.

Banyo kürleri genellikle sabahları hafif bir kahvaltıdan sonra uylulanmalıdır.

Yeterli sıvı desteği sağlanmalıdır.

Hastalar kürden önce mutlaka mesane ve barsaklarını boşaltmalıdır.

Banyo içinde en rahat pozisyonda durulmalıdır.

Suyun kaldırma kuvvetinden dolayı su içinde egzersiz kolay yapılır.

Su içinde hareket deriden mineral ve gaz emilimini artırır.

Fazla hareket dolaşım sisteminde aşırı yüklenmelere sebep olur.

Banyodan sonra hasta iyice kurulanmalı ve iyi havalandırılmış bir odada 30-60 dakika dinlendirilmelidir.

Kaplıca kürü esnasında sebze ve meyve ağırlıklı gıdalar tercih edilmelidir.

Yan Etkileri Nelerdir ?

Duyarlı hastalarda sıcağa tahammülsüzlük, fenalık hissi, başağrısı, tansiyon yükselmesi, çarpıntı, su elektrolit bozuklukları, ateş vs. olabilir.

Yan Etkiler Nasıl Tedavi Edilir ?

Bu hastalar hemen ortamdan uzaklaştırılıp dinlendirilmeli, gerekli müdahaleler yapılmalı ve tedavi protokolü gözden geçirilmelidir.

Kaplıca Krizi Nedir ?

Kaplıca tedavisi başladıktan 4-7 gün sonra şikayetler azalmaya başlamışken birdenbire ağrılarda artma, ateş yükselmesi, uykusuzluk, iştahsızlık, bulantı-kusma, kabızlık ve ishal, çarpıntı, terleme, üşüme, sıcağa ve soğuğa tahammülsüzlük benzeri bulguları olan bir tablo ortaya çıkar. Buna Kaplıca-banyo Reaksiyonu ve Termal Krizi denir. Sebebi hormonal ve sinirsel uyum mekanimalarının bozulmasıdır. Acil tedavi gerekmektedir.

Bizden Haberler

0 64
Yalova'nın Gezilecek Yerleri Mesire Yerleri  Hasan Baba Korusu: Yalova Çınarcık karayolu üzerinde, Çınarcığa 4,5 Km uzaklıkta yer almaktadır.  Termal: Kaplıcaların bulunduğu bu yörede Gökçedere ve Üvezpınar köyleri arasında birçok...