• 1-800-123-789
  • info@webriti.com

Category ArchiveKireçlenmeler

Kireçlenmeler

Kireçlenmeler

Kireçlenme “osteoartrit“; eklemlerde ağrı, hareketlerde tutukluk, sonraki dönemlerde ise şekil bozukluklarına yol açan bir yıpranma hastalığıdır. Yaşla paralel olarak artış gösterir. Kadınlarda biraz daha fazla rastlanan bu hastalık, özellikle yük altında kalan eklemlerde daha sık görülür. Kemik ve eklemin olduğu her bölgemizde; boyun, bel, kalça, diz, omuz, kol ve ayakta kireçlenme olabilir. Kireçlenme aslında eklemlerimizi kullanırken yaptığımız hataların kısmen bir sonucudur. Kireçlenme bölgesine göre, şikâyetler değişir.

Kireçlenme kimlerde sık görülür?

  • Masa başı iş yapanlar
  • Stres ve gerilim altında çalışanlar
  • Kilolu ve hareketi az olanlar
  • Nemli ve rutubetli yerlerde yaşayanlar
  • Dengesiz ve düzensiz beslenenler
  • Eklemlerini hor kullananlar

Belirtileri
Başlıca yakınmalar; sabah tutukluluğu, ağrı, kısıtlılık, şişlik ve kireçlenen eklemdeki şekil bozukluğudur. Kireçlenen bölgeye göre değişen bu şikâyetler, zamanla hastanın uykusunu bozduğu veya strese sebep olduğu için hastayı bezgin, kızgın ve karamsar yapabilir. Eklem ağrıları, özellikle sabahları ve istirahat konumundan ilk harekete geçildiği an hissedilir. Zamanla eklem çevresinde gerginlik, yumuşak dokularda hafif şişlik ve hareket kısıtlılığı oluşabilir. Hareket sırasında, düzgün olmayan kemik yüzeylerin birbirine sürtünmesinden kaynaklanan bir sürtünme sesi “krepitasyon“ duyulur. Bu ses hastalık ilerledikçe kabalaşır ve bunun yansıması olarak hareket kapasitesi de kısıtlanmaya başlar. Eklemdeki ağrının şiddeti giderek artar. Nihayet eklemlerde önce hafif, daha sonra giderek belirginleşen şekil bozuklukları başlar. Bazen o kadar ilerler ki; kişinin günlük yaşam hareketlerini altüst edecek duruma gelir. Yürüme bozulur, hatta tamamen kaybolabilir. Bu da sorunların daha da karmaşık bir hale gelmesine yol açar. Eklemin yaptığı göreve göre bazı hareketler yapılamayınca, hastalar her şeyden önce yapamadıkları bu hareketlerden yakınarak doktora başvurabilirler. Örneğin; yere çömelememe, merdiven çıkamama, çorabını giyememe, omuz hareketlerini yapamama veya el işlevlerinde bozulmalar söz konusu olabilir.

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen ve sıklıkla büyük eklemleri tutan hastalığın tıp bilimindeki adı osteoartrozdur, genellikle eklemi oluşturan kemiklerin uç kısımlarını saran ve kemiklerin birbiri üzerinde kaymasını sağlayan kıkırdak dokudaki bozulmalar sonucu ortaya çıkar. Yaşla birlikte bu kıkırdak dokuda su azalır, eklem mesafesi daralır, hareket kısıtlılığı ve ağrılar oluşmaya başlar. Vücudumuzda özellikle diz, kalça, bel ve omuz eklemi kireçlenir. Risk faktörleri açısından bakıldığında, ileri yaşta, şişmanlarda, ailesel yatkınlığı olanlarda, eklemi tutan romatizmal hastalığı olanlarda ve travma veya kaza sonucu ortaya çıkma ihtimali artar. Hastalık ortaya çıkmaya başladığı anda ilk önceleri ağrılar başlar, ardından hareket kısıtlılığı olmaya başlar, zaman içerisinde daha fazla kullanılmaya bağlı hasarlanma ileri düzeyde artar, bir an gelir ki eklem kullanılamaz hale gelir, eklem hiç hareket edemez. Tedavi anlamında hastaya çeşitli ağrı kesici ilaçlar verilir, egzersizler verilir, kilo vermesi öğütlenir, fizik tedavi önerilir, eninde sonunda ameliyat olması gerekebilir.

Kalça Kireçlenmesi Nedir?
Kalça eklemi ağırlığınızı taşıdığı için aşınma ve bozulmaya en sık uğrayan eklemlerdendir. Bu durum tıpta osteoartrit, günlük kullanımda kireçlenme olarak adlandırılır ve kalçanın en sık rastlanılan hastalığıdır. Tüm eklemlerde olduğu gibi kalça ekleminin hem topu hem de yuvası kıkırdakla kaplıdır. Kıkırdak yapı bu iki kemiğin birbiri üzerinde ağrısız ve minimal sürtünme ile kaymasını sağlar. Kalça kemiğinin ilerleyici karakterde, emik ve çevre yumuşak dokuları tutarak eklemi bozan primer veya ikincil nedenlere bağlı olarak gelişen bir yıpranma hastalığıdır. Normal kalça yürüme sırasında, tek ayak üstüne basıldığında vücut ağırlığının 4 katı kadar yük taşıyabilir. Hastalık genellikle 40-45 yaşları arasında daha sık görülür. Kadın ve erkeklerde eşit oranda rastlanır.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri
* Hareket sırasında ve sonrasında eklemde ağrı,
* Hava değişiminden önce veya hava değişimi sırasında eklemde rahatsızlık,
* Eklemde şişme ve esneklik kaybı,
* Parmak ucu üzerinde kemiksel şişkinlikler oluşabilir. Benzer şişkinlikler parmağın orta ekleminde de ortaya çıkabilir.

En önemli şikayet ağrıdır. Ağrı sızı tarzında ve tutulan eklemde hissedilir. Ağrı hastalığın başlangıç döneminde hareketle artar ve istirahatle azalır. Hastalık ilerledikçe ağrı basit günlük aktiviteler sırasında bile sorun olabilir. Daha ileri dönemlerde gece uyku düzenini bozan sürekli ağrı oluşabilir. Eklemin hareket kabiliyeti kısıtlanabilir. Ağrının şiddeti her zaman sabit değildir. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın iyi ve kötü günler hatta aylar olabilir. Bazı hastalar bunu hava durumuna bağlar ya da daha çok fiziksel aktivite ile ilişkili olduğunu düşünür.

Ağrı dışında eklemde şişlik, tutukluk, sertlik, krepitasyon (hareket ile eklemden gelen çıtırtı sesi), eklem hareketlerinde kısıtlanma, şekil bozukluğu olur ve sonunda sakatlık gelişebilir. Sabah tutukluğu ya da istirahat sonrası görülebilir. Sabah tutukluğu kısa sürelidir; 15-20 dakikayı geçmez.

Osteoartritte en sık tutulan eklemler dizlerdir. Hastalar diz çökme, merdiven inip çıkma, sandalyeye oturup kalkma sırasında zorluk yaşarlar. Dizde şişlik, sıvı birikmesi ve şekil bozukluğu olur.

Kalça Kireçlenmesinde Tanı Nasıl Konulur?
Bir ya da birkaç eklemde ağrının olması osteoartrit teşhisi için önemlidir. Fizik muayene, dizin direkt radyografisi (röntgen tetkiki) ve diğer eklem hastalıklarını dışlayarak tanı doğrulanır.

Osteoartritte kan (sedimentasyon, biyokimya, hemogram) ve idrar tetkikleri normaldir. Direkt grafi tanıda çok yararlıdır. Direkt grafide eklem yüzeyindeki hasara bağlı olarak kemikler arasındaki aralıkta daralma gözlenir. Aynı zamanda eklem kenarlarında osteoartritin varlığını gösteren “mahmuz” tarzında yeni kemik oluşumları (osteofitler) görülür.

Radyolojik bulgular ile hastalığın şiddeti orantılı olmayabilir.