PAŞALAR TERMAL KONAKLARI TARAKLI

PAŞALAR TERMAL KONAKLARI TARAKLI

Taraklı’ya Nasıl Gidilir?

Buraya gitmenin en pratik yolu otomobil ile gitmek. Hele de aileniz ile gidiyorsanız 2 saatlik keyifli bir yolculukla bu güzelim beldeye ulaşabilirsiniz. Ancak arabası olmayanlar için de ulaşım imkanları var.

Araba İle Ulaşım

Taraklı İstanbul’dan yaklaşık 208 km uzaklıkta. Buraya otomobille ulaşım ise oldukça kolay. Aynı İstanbul’dan Ankara’ya gider gibi TEM gişelerden yola çıkıyorsunuz. TEM’den Bilecik Eskişehir istikametinden çıkıp 25 km sonra Taraklı Göynük istikametini çıkıp Göynük’e gider gibi gidiyorsunuz. Açıkçası bu otobandan sonra gideceğiniz bu yol manzara anlamında oldukça keyifli bir yol. Biraz virajlı olması itibari ile de test aracımın yol tutuş performansını deneme açısından da benim için oldukça güzel oldu.

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

Otobüs ile Ulaşım

Buraya günde 1 defa Harem’den kalkan Göynük otobüsleri ile gitmek mümkün. Yeşil Göynük otobüsleri ile yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrasında buraya ulaşıyorsunuz.

Yine her yarım saatte bir Adapazarı’na giden otobüslere binip, Adapazarı’ndan buraya giden otobüslerle de bu şirin beldeye ulaşmanız mümkün.

İyileştirilmiş Fiziksel Mekanlar” temalı EDEN 2011 yarışmasının Ulusal Destinasyonudur

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

Taraklı Türkiye’nin Marmara Bölgesinde eski İstanbul – Ankara karayolu ve tarihi İpekyolu güzergâhında konumlanmıştır. Adını şimşir tarak yapımından almış olup, ses ve çevre kirliliğinden uzak konumuyla İtalya merkezli Cittaslow (Sakin Şehir) ağına dâhil olan sayılı ilçelerimizden birisidir.

Taraklı hakkında en teferruatlı bilgiyi, Evliya Çelebi (1611-1688) ünlü Seyahatnâmesinde vermektedir. Evliya Çelebi, Taraklı’nın yedi mahalleden oluştuğunu tespit ettikten sonra mimarî yapılanması hakkında ayrıca şu bilgilere yer vermektedir:

“Çarşı içindeki camii (Yunus Paşa Camii) çok güzeldir. Bir hamamı, beş hanı, altı çocuk mektebi ve 200 dükkânı vardır. Hepsi kaşık ve tarak yapımıyla uğraştıklarından, şehre Taraklu derler. Dağlar safi şimşir ağacıyla kaplı olduğundan halkı bunları işleyip, Arap ve Aceme gönderirler. Suyu ve havası çok güzeldir. Bütün dağları, ormanlarla kaplı av yeridir. Deresi içinden aktıktan sonra diğer bir nehir vasıtasıyla Sakarya nehrine kavuşur”

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

Taraklı birçok tarihi değere sahiptir. Yerel yönetim tarihi yapının korunması ve geliştirilmesine büyük önem vermektedir. 94 adet tescilli sivil mimarlık örneği bina ve 8 adet doğal kültür varlığı bulunan Taraklı’da 1992 yılından itibaren Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında çalışmalar yürütülmekte ve tarihi dokunun korunmasına özen gösterilmektedir. Yerel yönetimler ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan ortak çalışmalar ile 45 adet binanın rölöve ve restorasyon projeleri yapılmıştır.

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

Bunlardan 5 âdetinin restorasyonu tamamlanmış ve butik otel olarak hizmete açılmıştır. Restorasyonu yapılan binaların tümü ahşap karkas olup, kerpiç ve çamur sıva gibi yerel özgün malzemeler kullanılmıştır. Taraklı Belediyesi tarihi değerlerin korunmasına katkı sağlamak, tarih ve kültür bilincini gelecek kuşaklara aktarmak için ÇEKÜL VAKFI (Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) ile Tarihi Kent Birliğine üye olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Sakarya’nın en uzak ve dağlık bölgesinde bulunan Taraklı, Osmanlı ahşap mimarisinin en güzel örneklerini barındırmaktadır. Mimar Sinan tarafından yaptırılan 493 yıllık Yunus Paşa Camisi bunlardan bir tanesidir. Cami ilginç mimari özelliği ile dikkat çekmektedir. Mimar Sinan yapıya taş bloklar yerleştirirken taşın ortalarını oyup demir çubuk yerleştirdikten sonra üzerine harç yerine eritilmiş kurşun döktürmüştür. Yanında bulunan hamamdan döşenen tesisatla alttan ısınma özelliğine de sahiptir.

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

Yusufbey mahallesinde bulunan yaklaşık beş asırlık çınar ağacı Kültür ve Turizm Bakanlığınca doğal anıt olarak tescillenmiştir.

Taraklı-Geyve Karayolu üzerinde bulunan Hacıyakup Paşalar köyündeki Bizans döneminden kalma kil hamamı kaplıcaları hastalıklarına şifa arayanlar tarafından tercih edilmektedir.Karagöl Yaylası Taraklı’nın 21 km kuzeydoğusunda Samanlı Dağları’nın uzantısı olan dağlar üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1200 metre dir. Etrafı çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan Karagöl Yaylası, 567 hektar genişliğindeki alanıyla, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezidir.

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

İlkbaharda karların erimesiyle sularla kaplanan yayla, nisan ayının ikinci yarısında, sular tamamen çekildikten sonra doğa harikası bir görünüme bürünmektedir. Tamamen ahşaptan yapılmış yayla evlerinde ziyaretçiler konaklayabilmektedirler. Her yıl yurt içinden binlerce insanımız burada kamp kurup konaklamaktadır.

8 km’lik yürüyüş rotasının başlangıç noktası olan Karagöl yaylasında (1200 r.k.) çam, kayın, meşe ve köknar ağaçları bol miktarda bulunmaktadır. Yaylanın üstünde bulunan kanallar ilkbaharda karların erimesiyle suyla dolmaktadır. Yayla üzerinde birçok küçük yürüyüş rotaları vardır.

Yaylada her hafta cuma günleri pazar kurulur ve o gün akşama kadar çeşitli şenlikler yapılır. Pazarda yüzyıllardan beri sürdürülen ve geleneksel bir el sanatı olan kaşık ustalarının ellerinden çıkmış, şimşir ve kayın ağaçlarından yapılmış kaşıklardan ve çeyiz sandığından, telefonluğa, resim çerçevesinden, tepsiye, rahleden, ekmek sepetine kadar birçok başka ürün bulmak mümkündür.

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

Karagöl yaylasına son yıllarda yamaç paraşütü, canyoning, yürüyüş ve kamp meraklıları da rağbet etmektedir Yüksekliği yaklaşık 1100 m. olan yayla, doğal çim pisti ve aynı anda 10 paraşüt serilebilir kapasitesi ile yamaç paraşütü için idealdir. 2009 Yılında Karagöl Mahtumlar Yaylasında yapılan suni Karagöl gölü de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Karagöl yaylasındaki göl piknik yapmak ve kamp kurmak isteyenler için idealdir.

Taraklı Belediyesi engellilerin kamu binalarına kolayca girişinin önemli olduğunun farkındadır ve bu yönde çalışmalarını sürdürmektedir. Yeni yapılan kamu ve özel binalarda gerekli düzenlemelerin yapılması için gerekli önlemler alınmıştır.

Taraklı’da evler insan nefesiyle yaşar

2011 yılında Uluslararası Cittaslow Birliği’ne kabul edilen Taraklı, ülkemizin beşinci sakin beldesi. Taraklı, özellikle tahta kaşık ve tarak yapımıyla ünlenmiş. Son yıllarda kültür ve termal turizmi denilince de ilk akla gelen yerlerden birisi olmuş. Taraklı küçük ve şirin bir ilçe. Öyle sizi saatlerce yoracak büyüklükte bir yer değil. “Taraklı’da evler insan nefesiyle yaşar, teriyle ayakta kalır!”

Yaklaşık beş yıl önce de geldiğim Taraklı’nın merkezine gitmeden önce ilk durağımız, Yusuf Bey Mahallesi’ndeki çınar ağacı (doğal anıt) oluyor. Yangın nedeniyle gövdesi oyulmasına rağmen asırlardır dimdik ayakta duruyor devasa çınar ağacı. Tanıtım tabelasında 700 yıllık olduğu belirtilen ağacın altında çayımızı yudumlarken, bu yoldan geçen nice sultanların da burada dinlenmiş olabileceğini hayal ederek, kendimi bir kral gibi hissediyorum.

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

Bir zamanlar “Mümkünlü’de her şey mümkün!” reklam filmiyle de adını duyuran Taraklı; tarihi, kültürel zenginliği ve doğal güzelliğiyle, artık sinema ve TV dizileri için de vazgeçilmez mekânlardan biri hâline gelmiş. Bugünlerde bir TV kanalında dizi film olarak gösterilen Yalaza’nın çekimleri de burada yapılıyor.

TDK Türkçe Sözlük’te “yalaza”nın anlamı alev olarak gösterilmiştir. Taraklı’da ise “yalaza” bir kültürün ifadesi olarak kullanılıyor. Şöyle ki; Taraklı’da eskiden köylüler bir araya gelir ve belirledikleri bir köylüye şaka hazırlarlarmış. Kısacası “yalaza”, sohbetlerde insanları eğlendirmek amacıyla anlatılan abartılı hikayelere deniyor. Yalaza dizisi de yörenin bu kültüründen esinlenilerek isim almış. Dizi çekimleri bir hayli ilgi çekiyor. Özellikle hafta sonları civar illerden çekimleri izlemeye gelenler küçümsenmeyecek sayıda.

Dar sokaklara girmeden önce, dev Türk bayrağının dalgalandığı Hisar Tepesi’ne yöneliyoruz. Taraklı’yı kuş bakışı seyretmek ve fotoğraflamak için en güzel noktalardan biri Hisar Tepesi. Aşağıdan baktığınızda çıkmak istemeyebilirsiniz. Gözünüz sakın korkmasın! Öyle sizi fevkalade yoracak bir yokuş değil. Hem spor olur bu tatlı tırmanış sizin için. Tepeye çıktığınızda pişman olmayacaksınız. Zira tepeden Taraklı’nın  panoramik görüntüsü ve silueti büyülüyor seyredenlerini. Son yıllarda, fotoğraf tutkunları için tur ve fotoğraf yarışmalarının vazgeçilmez adreslerinden birisi olmuş Taraklı.

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

Artık konaklarıyla, cumbalı evleriyle ünlü Taraklı’nın, dar ve tatlı yokuşlu sokaklarına, Osmanlı çarşılarını anımsatan dükkanların sıralandığı çarşısına inme vaktimiz geliyor. Taraklı küçük ve şirin bir ilçe. Öyle sizi saatlerce yoracak büyüklükte bir yer değil. Sokak sağlıklaştırma çalışmaları önemli ölçüde tamamlanmış. Beş yıl öncesine göre restore edilen evlerin daha da fazlalaştığına şahit oluyorum. Dar sokaklarında yürürken, kim bilir bu kahverengi ahşap pencerelerin ardında ne yaşanmışlıklar, ne hikayeler saklıdır diye hayallere dalıyorum. Bazen, virane bir evin yanından geçerken bedenimi hüzün kaplarken yıllara meydan okuyup da ayakta kalanlar ruhumu aydınlatıyor. Ve ardından yöreye özgü olduğu söylenen o güzel söz aklıma geliyor, “Taraklı’da evler insan nefesiyle yaşar, teriyle ayakta kalır!”

Osmanlı Dönemi sivil mimari örnekleri bir hayli fazla ilçede. 100’ün üzerinde tescil edilmiş ev ve konak  bulunuyor. Kadirler Konağı, Hanımeli Konağı, Çakırlar Konağı, Hacı Rıfatlar Konağı, en çok ilgi çeken konaklar arasında yer alıyor. Konaklarda dolaşırken, gerek yaşam odaları, gerekse kullanılan eşyalar etkileyici olduğu kadar, dönemi yansıtan hikayelerini dinlerken tarihe de yolculuk yapmanıza vesile oluyor.

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

Taraklı’da görülebilecek yerler arasında bulunan ve eski bir konak olan Kültür Evi, tam bir müze niteliğinde. Burada ilçenin tarihini ve kültürünü yansıtan objeler sergileniyor. Kumaş dokuma tezgâhları, Romanların yaptıkları demir ve ferforje maketler, Taraklı doğumlu ünlü hattat Saim Özel’in eserleri, yöresel kıyafetler sergilenen eşyalardan bazıları. Kültür Evi’nin bir bölümünde tahta kaşık oymacılığı yapan İsmail Usta’nın tezgahı ilgi çeken bir başka detay olarak karşımıza çıkıyor.  Elinin maharetinin yanı sıra sohbetiyle de ilgi çekiyor İsmail Usta.

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

İlçenin tam da merkezinde, neredeyse çınar ağacın kadar yaşı olan, 1517 yılında yapılmış Yunus Paşa Camisi’ni ve meydanını dolaşıyoruz. Kubbesi kurşunla kaplı olduğundan halk arasında “Kurşunlu Camii” diye anılıyor. Yavuz Sultan Selim’in Ridaniye Seferi’ne giderken, burada konaklayan veziri Yunus Paşa tarafından yaptırıldığı söylenen cami, Taraklı’da gezilebilecek en eski tarihî eser.

Nice seyyahların duraklarından biri olan Taraklı’ya yolu düşen İbn-i Battuta: “Şirin ve büyük bir köy.” olarak bahsetmiş Taraklı’dan. Evliya Çelebi de doğal güzelliklerini saymakla bitirememiş, ormanlarla kaplı olduğunu ve çok sayıda şimşir ağacının bulunduğunu belirtmiştir. Bu nedenledir ki Taraklı, özellikle tahta kaşık ve tarak yapımıyla ünlenmiştir. Hâlâ da bu geleneksel el sanatı yaşatılmaya çalışılmaktadır. Geleneksel el ürünlerinin, Taraklı evleri maketlerinin, el dokuması Taraklı bezlerinin, artık Taraklı’nın simgesi hâline gelmiş uhut ve köpük helvanın, köylerde yapılmış ekmeklerin, kuru sebze ve baharatların dizi dizi tezgâhlarda sergilendiği çarşı içinde dolaşmak da ayrı bir keyif katıyor gezimize.

PAŞALARTERMAL,PAŞALARKONAKLARI,PAŞALARTATİLKÖYÜ,PAŞALARTARAKLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir