BİTKİLER VE FAYDALARI

BİTKİLER VE FAYDALARI

Alıç Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Alıç

Latincesi: Crataegus Monogyna (Crataegus Oxycantha)

Diğer Adları: Yemişen

Detaylı Açıklama:

Gülgillerden; kirlarda yabani olarak yetisen bir agaçtir. Meyveleri; küçük musmulaya benzer, kirmizi renklidir. Tadi mayhostur. Hekimlikte meyvesi kullanilir.

Koroner damarlari genisleterek, kan dolasimini artirir. Böylece angina adi verilen kalp agrilari azalir. Çünkü kalp kasina daha fazla oksijen saglanabilmektedir. Bu sebeple ilaçlara destek olarak doktor kontrolunda alinabilir. Özellikle yaslilarda görülen kalp atislarinin hizlanmasiyla birlikte olan kalp ritmi bozukluklarinda faydali olabildigi görülmüstür. Kalple ilgili olan bu etkiler uzun süreli kullanimda kendini göstermektedir.

Yine bu etkiler sebebiyle aliç, yaslilarda kalbi kuvvetlendirmek, yüksek tansiyonlu hastalarda kalbe destek olmak, bilhassa atesli hastaliklardan sonra yorulan kalbi kuvvetlendirmek ve kalpteki ritm bozukluklarini tedavi etmek amaciyla kullanilabilir. Aliçin içerdigi maddelerde vücudda birikme, zehirlilik ve aliskanik yapma gibi özellikler olmadigindan uzun süreli kullanima uygundur. Wagner’in yaptigi farmakolojik testIere göre Aliç’ta kalp kuvvetlendirici etki de mevcuttur. Hafif kalp yetmezliklerinde destekleyici olarak kullanilabilir. Tesir uzun vadede kendini gösterir.

Ayrica sinir sisteminde yatistirici, spazmlari azaltici, idrar söktürücü ve kabiz yapici etkileri de vardir.

Kalple ilgili etkiler için, kurutulmus aliç çiçek ve yapraklarindan 2 çay kasigi kadar miktar birer cezve suda 20 dk. kaynatilir ve günde 3 kez içilir. Bu suya 2 veya 3 çay kasigi bal da eklenebilir.

Diger bir formül sakinlestirici etkisi sebebiyle ogulotu katilarak hazirlanir. esit oranda aliç yapraklari, aliç çiçekleri ve ogulotu çiçekleri kurutularak karistirilir. Bundan 1 çay kasigi, 1 bardak kaynamis suda 10 dk. sureyle bekletilir. Bu infüzyondan sabah aksam birer bardak içilir.

Kalple ilgili etkiler yaninda kan basincida düsürülmek istenirse esit miktarlarda kurutulmus aliç yapragi, aliç çiçegi ve gökçe karistirilarak, bu karisimdan 2 çay kasigi kadar miktar ile bir bardak çay yapilir ve bu çaydan sabah aksam birer bardak içilir. Yüksek tansiyonda kan basincini düsürmek için gökçe, aliç çiçekleri, papatya ve kediotu kökü kurutularak esit miktarlarda karistirilir. Bu karisimdan 2 çay kasigi, 1 bardak kaynamis suya atilarak 1 gün beklenir. Bu sekilde hazirlanan Sivi, sabah aksam birer bardak olarak içilir.

Çarpinti için 2 kisim ogulotu, 2 kisim kediotu kökü, 3 kisim aliç çiçegi ve 3 kisim müge kurutulmus olarak karistirilir. Bu karisimdan 2 çay kasigi bir bardak kaynamis suya atilir, 20 dk. beklenir. Bu sekilde hazirlanan çay günde 2 kez içilir. Sözkonusu etkilerin görülebilmesi için aylarca kullanim gerekmektedir. Aliçin kalp üzerine olan temel etkisi kalp kaslarini kuvvetlendirmesidir.

Kullanilisi:
Çiçekler tamamen açilmadan, agacin kabuklari ve meyvalari ise sonbaharda toplanip kurutulmak suretiyle kullanilir. Kurutulmus çiçekler, meyvalar ve kabuklardan toz halinde veya kaynatilarak faydalanilir. Aliç meyvalari semt ve kasaba pazarlarinda özellikle çocuk müsterilere hitaben ip halkalara dizilmis olarak satilmaktadir. Mayhos bir lezzeti vardir..

Amber Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Amber

Latincesi: Croton Elutaria

Detaylı Açıklama:

Çok açik yesilimsi kabuklu küçük agaçciklardir.

Aci maddesi kaskarillin sayesinde istah açar ve hazmi kolaylastirir. Bunun için 5 gr. amber kabugu 1 lt. suda kaynatilarak içilir.

Ishalde barsak hareketlerini yavaslatarak barsaklarda su emilimini arttirir ve diski daha kati çikar. ishal kesici etki için esit miktarda yaban yasemini ile karistirilip aksamlari 30 mg. yutulur.

Degisik kokusu sinirleri gevsetir, rahatlatir.

Kullanimi:

Bu küçük agacin dallari muhtelif uzunluklarda kesilir , sonra özel biçaklarla uzunlamasina yarilir, kabuklari çikarilarak, haflf güneste kurutulur. Kuru kabuklar ilaç haline getirmek için suyla kaynatilir. Bunlar kokulu, keskin ve aci lezzetlidir. Disi sincabi içi sari renklidir. Yaninca güzel koku verir.

Anason Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Anason

Latincesi: Pimpinella anisum

Detaylı Açıklama:

Maydanozgiller familyasindandir. Anayurdu Dogu Akdeniz havzasi ülkeleriyle Misir olup Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgelerinde, özellikle Burdur yöresinde yetistirilmektedir. 30-75 cm. boylanabilen, dik ya da yere yatarak gelisen bir ya da bazi türlerinde ikiyillik yari dayanikli otsu bitkidir. Kök olusumu zayif; gövdesi yuvarlak kesitli, yesil ve dallara ayrilan yapida olan anasonun yapraklari yesil renkli, güzel kokulu, kenarlari disli, yuvarlak biçimli ve hafif tüylüdür. Yaz sonunda açan ve yildiza benzeyen beyaz çiçekleri salkimlar halindedir. Bitkinin, konumuzu en çok ilgilendiren bölümü olan tohumu da güzel kokulu, açik gri-kahverengi ve yumurta biçimindedir. Günesli, soguk rüzgardan korunmali yerleri; suyu iyi akintili ve alkalik topragi seven anason, tohumuyla çogalir. Anasonun tohumunda sabit ve uçucu yaglar, nisasta ve yapiskan bitki sivisi bulunur. uçucu yaglar, anetol ve estragol adli maddeler ve bazi aldehitleri içerir. Anason tohumu, ülkemizde ulusal içki sayilan rakinin yapiminda ve pastacilikta kullanilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Sagliga yararli etkileri Eski Misirlilarla Romalilar döneminden beri bilinen ve bolca kullanilan anasonun tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle siralanabilir:
• Tohumunun bilesiminde bulunan uçucu yag sayesinde mide ve bagirsaklardaki gazi söktürür.
• Istahi açar ve sindirimi kolaylastirir.
• Yatistirici, rahatlatici ve spazm çözücüdür.
• Uykusuzluga karsi etkilidir.
• Soguk alginligi, öksürük, soluk borusu enfeksiyonlari, bogmaca ve bronsitte rahatlatici etkiler saglar.
• Gögsü yumusatir.
• Emzikli annelerde süt gelisini artirir.
Bütün bu etkileri saglamak üzere, anasonun olgun tohumlari yaz ortasi ile sonbahar arasinda toplanir. 1-2 tatli kasigi anason tohumu alinip uçucu yagini birakmasi için hafifçe ezilerek üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. Kabin üstü iyice kapatilip 5-10 dakika süreyle demlendirilerek infüzyon hazirlanir. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir. Ancak, sindirimle ilgili sikayetlerde infüzyon yemeklerden 15-20 dakika önce alinir.

Andızotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Andızotu

Latincesi: Inula helenium

Diğer Adları: Andız, Anduzotu

Detaylı Açıklama:

Bilesikgiller familyasindandir. Anayurdu bilinmemektedir. Ama, Anadolu’da benzeri dört türle beraberce yetisen andizotu 1-2,5 m. kadar boylanabilen çokyillik dayanikli otsu bitkidir. Disi koyu kahverengi kalin yumrulardan olusan rizom kökünün içi, açik renkli, muz kokulu ve krem gibi yumusaktir. Bitkinin yuvarlak kesitli, yesil renkli ve tüylü kalin gövdesinin içi de beyaz renkli, süngersi yumusak bir özle doludur.
40-45 cm. kadar uzunluktaki kenarlari kaba disli ve sivri uçlu yapraklarinin üzeri yesil, alti ince tüylü ve gri renklidir. Yaz mevsiminde açan sari çiçekleri papatyaya benzer. Bu çiçeklerden olusan tohumu silindir biçimindedir. Bir uçunda tüy öbegi bulunur. Günesli yerleri, nemli ve bitek topraklari seven andizotu, döktügü tohumlariyla çogalir.
Andizotu % 40’a varan oranda inulin ile ayrica belenin adi verilen uçucu yagi, yapiskan bitki sivisini, triterpen ve aci maddeleri içerir. Bazi yerlerde bitkinin hos kokulu kurumus rizom kökleri çig olarak ya da kök sebzesi gibi pisirilip yenilir. Ancak, aci tadina hazirlikli olunmalidir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Sagliga yararlari Avrupa’da uzun yillardan beri bilinen andizotunun tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece siralanabilir:
• Tadi aci olan bitki midevidir: Istahi açar, sindirimi kolaylastirir. Safrayi söktürür.
• Idrari artirici etkisi vardir.
• Terleticidir. Nezleyi keser, gögsü yumusatir. Öksürügü hafifletir. Özellikle çocuklarda rahatsiz edici bronsit öksürügüne çok iyi gelir.
• Bedeni güçlendirici toniktir. Geçmiste veremin tedavisinde de kullanilmistir.
• Bronsite eslik eden astim ve anfizem durumlarinda rahatlatici etki yapar.
Bütün bu sagliga yararli etkilerinden yararlanmak için, andizotunun rizomu, sonbaharin basi ile ortasi arasinda toprak kazilip çikarilir. Iyice temizlenip parçalanir. Bu parçalar güneste ya da 50-70 C derece yapay isitmayla kurutulur, 1 tatli kasigi kökparçasi alinip önce 8-10 saat süreyle 1 bardak soguk suda birakilir. Daha sonra isitilip bir tür infüzyon elde edilir. Bu infüzyondan günde üç kez ve birer bardak sicak olarak içilir.
• Ayrica doku ve damar büzücü etkileri nedeniyle andizotu yara iyilestiricidir.
• Antiseptik (mikrop kirici) etkisi de vardir.
Bu etkileri saglamak için, yukarda tarifi verilen infüzyon, sikayetli yerlere distan uygulanir.

UYARI
• Andizotu asiri kullanilirsa mide bulantisina neden olabilir.

Ardıç Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Ardıç

Latincesi: Juniperus communis

Detaylı Açıklama:

Çamgiller familyasindandir. Juniperus cinsi, kisin yapraklarini dökmeyen 70 kadar agaç ya da çali türünün ortak adi ardiçtir. Ardiçlar tüm Kuzey Yariküre’ye yayilmis olup ülkemizde de bazi türleri yetismektedir. Burada konumuzla en çok ilgili olan, Avrupa ve Türkiye’de yaygin Avrupa ardici ya da Adi ardiç (J. communis) türünden söz edecegiz. Kisaca ardiç diye anacagimiz bitki 15 m’ye kadar boylanabilir ama çogu kez çali halinde görülür. Hos kokulu yapraklari körpeyken igne, olgunlasinca tig görünümündedir. Subat-nisan aylari arasinda açan çiçekleri sarimsi yesil renkli olup dikkati çekmezler. Ardiç iki evcikli bir bitkidir. Yani, erkek ve disi çiçekleri ayri agaçlarda yer alir. Disi çiçekler sonbaharda koyu mor renkli meyveleri olan kozalakçiklari verir. Ancak, bunlar iyice olgunlasinca açik kahverengilesir. Kozalakçiklarinda 1-12 adet tohum bulunur. Bitki, kozalakçiklarindan döktügü tohumlariyla ya da topraga degen dallarinin köklenmesiyle çogalir. Ardiç günesli yerleri sever ama toprak seçmez. Kurak topraklarda derinlere kök salarak suyu bulur. Ardiç kozalakçiklari uçucu yag, dogal sekerler, flavon glikozitleri, reçine, tanen ve organik asitleri içerir. Bu kozalakçiklar ardiç yemisi adiyla birtakim yiyecek ve içeceklere tat ve koku, yani çesni katmakta kullanilir. Bazi ardiç türlerinin odun ve yapraklari damitilarak, parfümeri ve ilaç endüstrilerinde kullanilan ardiç esansi elde edilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Adi ardicin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:
• Idrar söktürücüdür. Idrar yollarini temizler. Sistit durumunda çok iyi bir antiseptik (mikrop kirici) olur.
• Bedeni uyarici etkisi vardir.
• Aci tadi nedeniyle istahi açar. Mideyi uyarir ve sindirimi kolaylastirir.
• Mide ve bagirsaklardaki gazi söktürür.
• Solunum yollarini açar. Nefes alip vermeyi kolaylastirir.
• Kadinlarda aybasi kanamasnii düzenler, agrilari hafifletir.
Sonbaharda, kasim ve hatta aralik aylarinda ardiç kozalakçiklarindan kendiliginden kurumus ve küçülmüs olanlarin disinda, saglikli görünenleri toplanir. Gölge yerde agir agir kurutulur. Iyice kurumus olanlari hafifçe ezilir, parçalanir. Bunlardan l tatli kasigi alinip 1 bardak kaynar suda 20 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazirlanir. Bu infüzyondan sabah ve aksamlari olmak üzere günde iki kez birer bardak içilir.
• Ardiç ayrica romatizma, artrit, eklem ve kas agrilarina iyi gelir. Bunun için, yukarida anlatilan infüzyon sikayetli yerlere distan elle ovusturularak günde iki-üç kez uygulanir. Bu tedavi, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde 4-6 hafta sürdürülmelidir.

UYARI
• Böbrek rahatsizligi olanlar ve gebe kadinlar ardiç kullanmamalidir.

Arnika Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Arnika

Latincesi: Arnica montana

Diğer Adları: Dağ öküzgözü

Detaylı Açıklama:

Bilesikgiller familyasindandir. Arnica cinsi bitkiler içinde en çok bilineni Arnika ya da Dag öküzgözü (A. montana) türüdür. Orta Avrupa’nin daglik kesimleriyle Kuzey Afrika ve Bati Asya’da yetisen bu bitki Türkiye’de görülmez. Ama, konumuzla ilgili oldugu ve önemli tibbi etkileri bulundugu için kisaca arnika diyecegimiz bu bitkiye kitabimizda yer veriyoruz. Arnika, 20-60 cm. boylanabilen, çokyillik dayanikli otsu bitkidir. Yerde yatarak uzayan, disi siyahimsi ve içi beyaz renkli rizom kökleri (kökgövdeleri); rozet olusturan ince uzun kargi biçimli tüylü yapraklari; yaz boyunca açan ve papatyaya benzeyen hos kokulu turuncu-sari renkli çiçekleri vardir. Günesli yerleri; kumlu, asitli ve bol humuslu topraklari seven arnika, tohumundan çok agir gelistigi için kültürü yapilirken, rizomlari bölünüp farkli yerlere dikilerek çogaltilir.
Arnika uçucu yaglari, aci glikozitleri, alkaloitleri, flavonitleri, tanen ve diger bazi maddeleri içerir. Yapraklari ince ince kiyilarak yararli otlardan yapilan tütüne katilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Bitkinin tibbi etkileri ve onlardan yararlanma yöntemleri söyle siralanabilir:
• Yara iyilestiricidir.
• Ezikler, berelenmeler, burkulmalar ve morarmalarda, deride sanci ve yangi varsa rahatlatici ve iyilestiricidir.
• Romatizma, flebit, mayasil (deri çatlamamissa) ve benzeri durumlarda agri ile yangilari azaltip rahatlatici etki yapar.
• Ayaklari rahatlatmak için yapilan ayak banyolarina katilir.

Aslanpençesi Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Aslanpençesi

Latincesi: Alchemilla vulgaris

Detaylı Açıklama:

Gülgiller familyasindandir. Anayurdu bilinmeyen; ama Kuzey Yariküre’nin iliman iklim kusaginda yaygin olarak yetisen, 15-60 cm. kadar boylanabilen, çokyillik dayanikli otsu bitkidir. Ülkemizde de bazi nemli çayirlarda, otlaklarda ve orman kenarlarinda görülmektedir. Hafif yassi, tüylü, dallara ayrilan yapida yesil renkli gövdesi; 7-11 loplu, dairemsi biçimde, kenarlari disli ve yesil ya da mavi-yesil renkli yapraklari vardir. Yaz mevsiminde gevsek salkimlar halinde bitkinin tepesinde açan küçük çiçekleri yesilimsi sari renkte olur. Bitki, bu çiçeklerde olusan minik tohumlariyla çogalir. Ya da kökünün bölünüp baska yerlere ekilmesiyle kültürü yapilir. Aslanpençesi bitkisinin topraküstü kesimleri tanen, esans yaglari, salisilik asit ve bazi aci maddeleri içerir. Kimi yerlerde bitkinin yapraklari ince ince kiyilarak salatalara katilip çig olarak yenir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Avrupa’da uzun yillardan beri halk hekimliginde kullanilagelen aslanpençesi, özellikle kadinlarin yararina olan tibbi etkilere sahiptir. Bu tibbi etkileri ve onlardan yararlanma yöntemlerini söylece özetleyebiliriz:
• Kadin üreme organlari hastaliklarinin iyilestirilmesinde pek yararlidir. Bazi uzmanlar sürekli aslanpençesi alan kadinlarin, kadin hastaliklariyla ilgili ameliyat rizikosunu en aza indirgeyecegini ileri sürüyorlar.
• Kadinlarin aybasi dönemlerinde, gelen kani azaltir, agrilari hafifletir; aybasini düzene sokar.
• Kadinlarin menopoz dönemlerinde rahatlatici olur.
• Doku büzücü etkisi vardir; diyareyi keser, peklik verir.
• Bedeni güçlendirici bir toniktir.
Bu etkilerini saglamak üzere, bitkinin yapraklan ve çiçekli saplan, yaz mevsiminin ortasindan sonbaharin bitimine kadar toplanir. Gölgede özenle kurutulur. 2 tatli kasigi kurumus ot karisimi üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek bir infüzyon elde edilir. Bu infüzyon günde üç kez birer bardak içilir.
• Bitki ayrica doku büzücü niteligi nedeniyle etkili bir yara iyilestiricidir.
Kanamalari da keser.
• Aknelerin iyilestirilmesinde etkilidir.
• Beden yüzeyindeki yangilari azaltir.
• Agiz yaralarinin iyilestirilmesinde etkili olur. Dis çekiminden sonra yara yerinin çabuk iyilestirilmesi için, hazirlanacak dekoksiyonla agiz çalkalanir.
• Yangili gözlere soguk kompresi iyi gelir.
• Larenjitte (girtlak enfeksiyonu) gargara yapildiginda iyilestirici olur.
Bu etkilerinden yararlanmak için, bitkinin kuru ot karisimindan 3-4 tatli kasigi alinir. Birkaç dakika suda kaynatilarak daha güçlü bir tür dekoksiyon elde edilir. Bu dekoksiyon yaralar, akneler ve yangili yerlere distan uygulanir. Diger durumlarda dekoksiyon soguk kompres, çalkalama ya da gargara seklinde kullanilir.

Aspir Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Aspir

Latincesi: Carthamus Tinctorius

Diğer Adları: Yalancı Safran

Detaylı Açıklama:

Papatyagil familyasindandir. Benzerligi sebebiyle ticarette safran bitkisiyle sik sik karistirildigindan “Yalanci Safran” denilmektedir. Aspir, kurakliga dayanikli, yazlik karakterde ve ortalama 110-140 gün arasinda yetisebilen tek yillik bir uzun gün yag bitkisidir.Aspir, genellikle 80–100 cm arasinda boylanabilir, dikenli ve dikensiz formlari olan, dikenli formlarin dikensizlere göre daha fazla yag içerir. Sari, beyaz, krem, kirmizi ve turuncu gibi degisik renklerde çiçeklere sahiptir. Yaklasik 2.5–3.0 m derinlere gidebilen bir kazik kök sistemine sahiptir.

Aspir dahilen müshil, haricen ise romatizmal agrilar için bilinmektedir.

Müshil olarak 100 gr. aspir 1 lt suda kaynatilir. Günde 3 kez 1 bardak içilir.

Aspirin adet kanamalarini kolaylastirdigi da bilinmektedir…

Kullanilisi:
Kurutulmus çiçekleri ve tohumlari suda kaynatilip içilerek, tohumlar ayrica kurutulup, sikilarak yag elde etmek için tibbî amaçlarda kullanilir.Çiçekler boyar madde olarak da tüketilmektedir…

Atkestanesi Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Atkestanesi

Latincesi: Aesculus hippocastanum

Detaylı Açıklama:

Atkestanesigiller familyasinin örnek bitkisidir. Kuzey Yariküre’de yetisen Aesculus cinsi, kisin yapraklarini döken 25 kadar agaç ya da çali halindeki bitki türünün ortak adi atkestanesidir. Bunlardan konumuzla en çok ilgili olan, Koca atkestanesi ya da Beyaz çiçekli atkestanesi (A. hippocastanum) türünün anayurdu Balkan Yarimadasi olup bu tür on yedinci yüzyilda Avrupa’ya yayilmistir. Türkiye’de park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetistirilen ve 20-30 m. kadar boylanabilen bu agaca kisaca atkestanesi diyecegiz. Atkestanesi agacinin gövdesi düz ve sik dalli, tepesi düz olur. Kenarlari disli, ucu sivri 5-9 yaprakçiktan olusan yapraklari koyu yesil
renklidir. Üzerlerinde pembe lekeler bulunan ve piramit biçimli salkimlar olusturan beyaz çiçekleri yaz aylarinda açar. Bu çiçeklerden olusan kapsül durumundaki kalin çeperli mevyeleri dikenlidir. Meyveler olgunlasinca, yesil renkli dikenli kabuk yarilir ve içinden 1-3 adet parlak koyu kahverengi, tadi buruk ve aci olan tohumu düser. Eskiden solugan (nefes darligi) çeken atlara verildiginden bu tohumlara ve bitkiye atkestanesi adi verilmistir. Atkestanesi, tohumlariyla ya da gövde çelikleriyle çogaltilir. Bitkinin sagliga en yararli bölümü tohumlaridir. Bunlar, yani atkestaneleri bol miktarda nisasta, sekerler, saponin, tanen, yag, bazi aci maddeler ile aeskulin ve fraksin’i içerir. Eczacilikta iltihap giderici ilaçlarin yapiminda kullanilir. Agacin eksi tadi olan körpe yapraklari bazi yerlerde toplanip sarmasi yapilarak yenilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Atkestanesi tohumlarinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:
• Damar büzücü ve kan dolasimini güçlendirici tonik etkileri vardir. Bu nedenlerle varis, flebit ve hemoroit hastaliklarinin iyilestirilmesinde kullanilir.
• Ayni nedenlerle damarlardaki yangi ve deri çatlaklarinin iyilestirilmesinde yararli olur.
• Gene ayni nedenlerle kilcal damarlarin çatlamasini ve kanamasini; bacaklardaki ülserleri iyilestirir.
• Dolasim sisteminde damarlarin gücünü ve saglikli olusunu destekler. Bu etkilerinden yararlanmak üzere, atkestanesi agacinin sonbaharda olgunlasip yere dökülen tohumlan toplanip kurutulur, l -2 tatli kasigi kurumus tohum parçalari ile, varsa agacin yapragindan bir miktari alinip üzerine l bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazirlanir. Bu infüzyon günde üç kez birer bardak olarak ve tatlandirilarak içilir.
• Ya da flebit, hemoroit, yangili damar, varis, deri çatlaklari ve bacaklardaki ülser durumlarinda ayni infüzyon distan, sikâyetli yerlere, ovusturularak uygulanir.

Atkuyruğu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Atkuyruğu

Latincesi: Equisetum Arvense

Diğer Adları: Tilki kuyruğu, Zemberekotu, Beygirkuyruğu

Detaylı Açıklama:

Atkuyrugugillerden; kök sapi ömürlü olan, nemli yerlerde yetisen bir bitkidir.

1 metreye kadar yükselebilen, çiçeksiz otsu bitkilerdir. Idrar tutuklugunu giderir. Idrari artirir. Böbrek taslarinin düsürülmesinde yardimci olur. Idrar torbasindaki iltihabi giderir. Kan isemeyi keser. Albümin miktarini düsürür. Zatülcenp ve karaciger hastaliklarinin tedavisinde kullanilir. Nikris ve romatizmanin sikayetlerini giderir. Tavsiye edilen miktardan fazla kullanilmamalidir.

Silicic asidin genel olarak vücudun direncini mikroplara karsi arttirdigi ileri sürülür. Bunun kaniti olarak da, at kuyrugu iIe hazirlanan ilaçlar alindiktan sonra kandaki akyuvarlarin geçici olarak yükselmesi gösterilir. Bu etkisi için tüberküloz ilaçlari bulunmadan önce, genis olarak verem tedavisinde kullanilmistir. Yine silicic asidin akciger yaralanmalarinda iyilestirici etkisi olmasi da bu kullanimda etkili olmustur.

At kuyrugunun en önemli etkisi genel metabolizmayi ve bag dokusu direncini arttirmasidir. Bu sayede eklemlerin romatizmal hastaliklarinda,eski kirik kemik agrilarinda, hanimlarda üreme organlari kaynakli, mikrobik hastaliklara bagli olmayan agrilarda kullanilabilir.

Kullanilisi:
At kuyrugunun topraküstü kisimlari bahar ve yaz aylarinda toplanarak gölgede kurutulur ve suyla kaynatilarak içilir.

Ayısarımsağı Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Ayısarımsağı

Latincesi: Allium Ursinum

Diğer Adları: Orman Sarımsağı, Cadısoğanı

Detaylı Açıklama:

Ayisarimsagi, ilkbahar müjdecilerinin en basta gelenlerinden biridir. Ayisarimsaklari, inci çiçegininkini (Mayis Çiçegi) andiran, nester biçimindeki cilalanmis gibi parlayan taze yesil yapraklari, saydam bir beyaz tabaka ile örtülü, uzunca bir sogandan çikarlar.

Üstünde beyaz çiçek yuvarlaklari olan açik yesil ve pürüzsüz sapi 30 cm kadar uzar. Ayisarimsagi, yalnizca bitkisel toprakli, nemli çayirlarda, gölgeli ve nemli dere kiyilarinda, çaliliklarin altinda, yaprakli agaç ormanlarina yetisir.

Ayisarimsagi, ilkbahar müjdecilerinin en basta gelenlerinden biridir. Orman sarimsagi ve cadisogani isimleriyle de bilinir. Ayisarimsaklari, inci çiçegininkini (Mayis Çiçegi) andiran, nester biçimindeki cilalanmis gibi parlayan taze yesil yapraklari, saydam bir beyaz tabaka ile örtülü, uzunca bir sogandan çikarlar.

Üstünde beyaz çiçek yuvarlaklari olan açik yesil ve pürüzsüz sapi 30 cm kadar uzar. Ayisarimsagi, yalnizca bitkisel toprakli, nemli çayirlarda, gölgeli ve nemli dere kiyilarinda, çaliliklarin altinda, yaprakli agaç ormanlarina yetisir.

Faydalari :
Bu bitkide çok büyük tedavi etme gücü gizlidir ve hatta kis uykusundan uyanan ayilarin, mide, bagirsak ve kanlarini temizlemek için onu aradiklari da söylenir.

Bitki, genellikle bizim sarimsagimizin özelliklerini paylasir, ancak çok daha güçlüdür. Bu nedenle o, doku yaslanmasini yavaslatma kürü için vazgeçilemez bir bitkidir ve kronik deri hastaliklarina karsi da çok basarilidir.Bitkinin genç yapraklari nisan ve mayista, yani çiçeklenmeden önce, sogani ise yaz sonunda veya sonbaharda toplanir.

Bitkinin iyilestirici gücüne bütün bir yil boyunca sahip olmak isteyenler ise, bir ayisarimsagi tentürü hazirlayabilirler. Bu tentürden her gün 10-12 damla, biraz suya karistirilarak alinir.Bu damlalar, kusursuz bir zihin açikligi kazanilmasina yardim eder, atardamar sertligine karsi önlem yerine geçer ve daha pek çok sikayetlere son verir. Ayisarimsagi, sindirim sistemini çok olumlu etkiler. Asiri ve kronik ishallerde, bunlar gaz ve kolik esliginde olsalar bile, oldukça etkilidir .

Ayrica, eger bagirsak krampi veya yorgunlugu nedeniyle olusmussa, kabizlikta da çok basarili sonuçlar verebilir. Mideden kaynaklanan kalp düzensizlikleri, uykusuzluk, ayni zamanda, atardamar sertliklerinin veya yüksek olan kan basincinin yol açtigi bas dönmesi, kafada basinç ve soluk alma düzensizlikleri de azalir, basinç fazlaligi zamanla normallesir.

Ayisarimsagi surubu, sürekli balgam çikaran ve bu nedenle soluk alma zorlugu çeken yasli kisiler için de mucizeler yaratan bir iksirdir. Kroniklesmis öksürüklerde bile gögsü yumusatabilir ve böylece, soluk alma zorluklarini ortadan kaldirir.

Genellikle yasli kisilerde olusan ödemlerde ve akciger rahatsizliklarinda bu iyilestirici surup basariyla kullanilabilir. Kullanilan taze yapraklar böbrekleri ve mesaneyi temizleyerek, idrar söktürür. Zor iyilesen yaralar, üstlerine taze bitki özsuyu sürüldügünde hizla iyilesir. Bitki, kendisini özellikle sivilceli ciltlerde kanitlamis bir kan temizleyicidir.

Kullanilisi:
Yapraklar kuruduklarinda sifali güçlerini yitirdiklerini için, taze bitki kullanimina önem verilmelidir. Yapraklar, ispanak veya salata gibi de hazirlanabilir. Fakat, miktar fazla tutuldugunda rahatsiz edici bir tat olusturdugu için, ispanak gibi pisirilmek istenildiginde isirganotu ile karistirilarak kullanilmalidir. Ayisarimsagi sogani, aynen sarimsak gibi kullanilabilir. Mideleri duyarli olan kisiler, yapraklari ve sogani ince dograyip üstüne sicak süt dökmeli, 1-2 saat beklettikten sonra, bu siviyi içmelidirler.

TERMAL TEDAVİ KAPLICA SUYU TEDAVİSİ İÇİN ÖNERDİĞİMİZ TESİSLER

Aynisafa Çiçeği Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Aynisafa Çiçeği

Latincesi: Calendula officinalis

Diğer Adları: Altuncuk, Kandil çiçeği, Ölü çiçeği

Detaylı Açıklama:

Bilesikgiller familyasindandir. Anayurdu bilinmemekte, pek çok yerde ve ülkemizde süs bitkisi olarak sikça yetistirilmektedir. 30-50 cm. kadar boylanabilen bir yillik dayanikli bitkidir, ince tüylerle kapli yesil renkli, etli ve sulu gövdesi, köseli ve dallara ayrilan yapidadir. Gene yesil renkli ve hafif tüylü yapraklari bitkinin tabaninda kürek, daha yukari kesimlerinde mizrak biçimli olur. Bitkinin mart ayindan baslayip sonbaharin sonlarina degin açan sari ya da turuncu renkli çiçeklerinde taçyapraklari, merkezden çevreye dogru düzgün yivler seklinde siralanirlar.
Olgunlasan çiçekleri 5-6 mm. uzunlukta, bej renkli ve virgül biçimli tohumlar verir. Günesli yerleri; kum ve kil karisimi gevsek topraklari seven aynisafa çiçegi, öbür toprak türlerine de dayanir. Bitki tohumlariyla çogaltilir. Aynisafa çiçegi saponin, karoten, aci esans, uçucu yag, sterol, flavonit ve yapiskan bitki sivisini içerir. Sari ya da turuncu renkli taçyapraklarinin yiyecekleri boyama özelliginden yararlanilmak üzere, bunlar bazi yerlerde çesitli yemek, kek, tatli ve ekmeklere safran tadi içermeden safran rengi vermesi için katilir; yapraklari ise, salatalarin ve güveçte pisen yemeklerin üzerine serpilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Bitkinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle siralanabilir:
• Bedeni güçlendirici toniktir.
• Midevidir; sindirim islemini kolaylastirir.
• Gastrit ve onikiparmak bagirsagi ülserlerinin tedavisinde yararli olur.
• Kadinlarda aybasini düzenler. Aybasi agrilarini hafifletir.
• Safra söktürücüdür. Safra sorunlarinin iyilestirilmesinde etkisini gösterir.
Bu etkilerinden yararlanmak için, aynisafa çiçeginin taçyapraklariyla yapraklari, yaz basindan sonbaharin baslarina kadar toplanir ve büyük özen gösterilerek, taçyapraklarinin rengi bozulmayacak sekilde, gölge ve havadar yerlerde kurutulur. Bu kurumus taçyapragi-yaprak karisimindan 1-2 tatli kasigi alinip l bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.
• Ayrica, aynisafa çiçegi antiseptiktir.
• Doku ve damar büzücü etkisi vardir.
• Yara iyilestiricidir. Deride enfeksiyon ya da darbeyle meydana gelen yara, bere ve eziklerin iyilestirilmesinde etkili olur. Küçük yaniklar ve sicak suyla haslanma durumlarinda ilkyardim araci olarak islev yapar.
• Akne tedavisinde ortaya çikan yangiyi azaltmak ve yerel iyilesmeye yardimci olmak üzere kullanilir.
• Ayak parmaklari arasinda olusan mantarlari (madura ayagi) iyilestirmekte kullanilir.
Bu etkileri saglamak üzere, aynisafa çiçeginin taze taçyapraklari ile yapraklari alinir. Bunlar ezilerek yara lapasi yapilir ve sikâyetli yerlere distan uygulanir.

Ayrıkotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Ayrıkotu

Latincesi: Agropyan repens

Detaylı Açıklama:

Bugdaygiller familyasindandir. Anayurdu bilinmeyen, dünyanin bütün soguk ve iliman iklimli bölgelerinde, ayrica tropikal ve astropikal iklim bölgelerinin yüksek kesimlerinde yetisen 125 kadar türün ortak adi ayrikotudur. Ülkemizde de 20 kadar ayrikotu türü yetismektedir. Bu türlerden bazilari tarima çok zararli iken, kimi türleri de hayvan yemi ya da çim bitkisi olarak özellikle yetistirilmektedir. Ayrikotu türlerinden konumuzla en çok ilgili olan Tarla ayrigi (A.repens) da tarima zararlidir. Çünkü, kendi haline birakilirsa kisa zamanda tarlalari kaplar. Kisaca ayrikotu diyecegimiz bu bitki 30 -150 cm. boylanabilen, rizom köklü (kök gövdeli), çokyillik dayanikli otsu bitkidir. Tarlalardan baska, yol kenarlari ve bahçelerde de çok görülür. Yesil gövdesi silindirik biçimli ve bogumlu, yapraklan yesil ve düzdür. Mayis-temmuz aylari arasinda küçük basaklar halinde açan çiçekleri yesil renkli ve pek gösterissizdir. Bitki, bu çiçeklerinden olusan tohumlarinin dökülmesiyle, özellikle rizomlarinin sürgün vermesiyle ya da topraga degen yerde, gövdelerinin yeniden kök atmasiyla çogalir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Tarla ayrigi rizomlari polisakkarit bir madde olan tritisin ile uçucu yag, yapiskan bitki sivisi, potasyum, salisilik asit, saponin ve mikrop kirici bazi maddeleri içerir. Bu ayrikotu türünün tibbi etkileriyle onlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:
• Idrar yollari enfeksiyonlarinin iyilestirilmesinde, sistit (mesane iltihabi) ve prostatitte (prostat iltihabi) etkili olur.
• Idrar söktürücüdür.
• Kani ve bedendeki toksik maddeleri temizler.
• Böbrek ve mesane taslarinin atilmasina yardimci olur.
• Bedeni güçlendirici bir toniktir.
Bu etkileri saglamak üzere, tarla ayriginin rizomlan ilkbahar mevsiminde ya da sonbaharin baslarinda topragi kazilarak sökülür. Yikanarak iyice temizlenir. Gölgede ya da güneste kurutulur. Kurutulmus rizomdan 2 tatli kasigi alinir, l bardak suyla kaynama noktasina kadar isitilir. Daha sonra ates kisilarak 10 dakika daha isitma sürdürülür. Böylece elde edilen dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir. Ancak, tadi çok kötü oldugundan bal, limon ya da naneyle tatlandirilir.
• Tarla ayrigi ayrica egzama ve cilt hastaliklarinin iyilestirilmesinde etkili olur.
• Romatizma agrilarini hafifletir.
Bu etkilerinden yararlanmak için, yukarida tarifi verilen dekoksiyon, sikayet edilen yerlere distan uygulanir.

Ayva Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Ayva

Latincesi: Cydonia Vulgaris

Diğer Adları: Sefercel

Detaylı Açıklama:

Gülgillerden çiçekleri iri ve pembe renkli; yapraklarinin alti tüylü, orta yükseklikteki bir agacin meyvesidir. Ayva; limondan büyük, sari renkte, tüylü, mayhos, dokusu sertçe ve ufak çekirdekli bir meyvedir. Vitamini boldur. Çig yenilmesi tavsiye edilmez. Komposto veya jöle yapilarak veya külde pisirildikten sonra yenmesi uygundur.

Faydalari:
Ishal ve dizanteriyi keser. Mide ve bagirsaklari kuvvetlendirir. Ince bagirsak iltihabini giderir. Kani temizler. Karaciger tembelligini giderir. Safra akisini saglar. Çarpintiyi dindirir. Kadinlarda görülen beyaz akintiyi keser. Bronsit, müzmin öksürük ve veremde faydalidir. Agizdan su gelmesini ve kan kusmayi önler. Vücudun gelismesine yardim eder.

Merhem yapilarak kullanildigi takdirde; el ayak ve meme ucu çatlaklarini, yüz ve boyun kirisikliklarini giderir. Egzama kasintilarini ve basur memelerinin dogurdugu sikayetleri giderir.

Uyari:
Kabizlik çekenler ve tansiyonu yüksek olanlar yememelidir.

Badem Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Badem

Latincesi: Prunus dulcis

Diğer Adları: Bayam, Payam

Detaylı Açıklama:

Gülgiller familyasindandir. Anayurdu Iran ile Afganistan yaylalari olan badem agaci, Eski Yunanlilar ve Romalilar tarafindan Akdeniz bölgesine getirilmis ve yöreye çok iyi uyum saglamistir. Anadolu’da uzun yillardan beri yetistirilen, 10 m ‘ye kadar boylanabilen, seftaliye benzeyen ama ondan daha büyük boylu ve daha uzun ömürlü bir agaçtir, özellikle çiçeklenme zamani dona karsi asiri duyarli olan badem agaci bol günesli, kislari ilik geçen, suyu iyi akintili yerleri sever ama toprak ayirimi yapmaz. Yaygin ya da dik dikensiz dallari, ince uzun ve kenarlari ince disli oval yapraklari vardir, ilkbahar basinda açan çiçekleri beyaz, ender olarak pembe renkli olur. Agaç çiçekliyken önce beyaz sonra açik pembe renkli görünür ve sonra yapraklanarak yesile döner, ilkbaharin sonuna dogru agaçta üzeri tüylü, yesil renkli, çagla denilen meyveler görünür. Daha sonra agustos-eylül aylarinda tas çekirdek biçimini alan bu meyvelerin sert kabugu içinde, bir ucu sivri, öteki ucu yassi ve genis olan bir tohum meydana gelir. Bu tohuma badem ya da badem içi adi verilir. Badem agaci, sert kabugu içindeki tohumun ekilmesiyle çogaltilir. Ancak tohumdan yabani olarak süren fidanlar asilanir.
Bademler öncelikle Tatli badem (P. dulcis) ve Aci badem (P. amara) olmak üzere iki ana türe ayrilir. Bunlardan çesitli melezleri türetilmistir. Tatli badem, yag bakimindan zengin lezzetli bir besindir. Ayrica albüminli maddeler, sekerler, emülsin ve E vitamini içerir. Aci badem bu sayilanlara ek olarak hidrosiyanik asit içerdiginden hafif zehirlidir. Tatli badem içi sekercilikte, çikolata endüstrisinde ve badem surubu yapiminda kullanilir, ilkbaharda bademin çaglasi taze, daha sonra badem içi de kuru meyve olarak sevilerek tüketilir. Badem içinden çikarilan bademyagi, parfüm ve kozmetik endüstrisinde sikça kullanilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Tatli badem yaginin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:
• Müshildir: Özellikle çocuklarda daha etkili olur. Sulandirilip gerekirse hafif tatlandirilarak içilir.
• Yara iyilestiricidir. Distan, yaralara uygulanir.
• Günes yaniklarinda rahatlatici olur. Distan, bu gibi yaniklara uygulanir.
• Emzikli annelerde süt gelisini artirir. Sulandirilip gerekirse tatlandirilarak içilir.
• Öksürük ve bogaz agrilarina karsi etkilidir. Sulandirilip gerekirse tatlandirilarak içilir.
• Bagirsaklarin çalismasini düzenler. Gene sulandirilip gerekirse tatlandirilarak içilir.
• Ayrica bademin içi, cinsel güçsüzlüge karsi etkili olur. Bunun için yemeklerden sonra bir miktar badem içi yenmesi salik verilir.

UYARI
• Aci bademin de bazi tibbi etkileri bulunmakla birlikte, asiri kullanimi zehirlenmelere yol açar.

Baldıran Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Baldıran

Latincesi: Conium Maculatum

Diğer Adları: Ağuotu

Detaylı Açıklama:

Maydanozgillerden nemli yerlerde yetisen 1-2 metre boyunda zehirli bir bitkidir. Gövdesi kalindir. Saplarinin alt kismi erguvani renktedir. Yepraklari büyük, çiçekleri yayvan ve küçüktür.

Terkibinde coniine vardir. Büyük baldiran ve küçük baldiran olmak üzere 2 çesidi vardir. Ev ilaçlarinda kullanilmaz.

Hekimlikte agri giderici ve spazm giderici olarak, siyatik, tetanoz, epilepsi, trilemnius nevraljisi ve kore hastaliginin tedavisinde kullanilir.Agri kesici, spazm çözücü ve teskin edici özelligi varsada çok zehirli oldugu için dahilen kullanilmaz

Kullanilisi:
Külleri saçlara sürülürse kuvvetlendirir.Kaynatilip lapasi sislik üzerine konursa sisligi indirir, romatizmaya iyi gelir.Çay olarak kaynatilip içilmeye devam edilirse gögüs ve akcigerde bulunan kan, safra, balgam ve sevdayi çikarir. Gögüs agrisina, öksürüge, nefes darligina, idrar söktürmeye faydalidir.

UYARI :
Terkibinde bulunan “Coniine”  maddesinin 0,5 ile 1 gr’mi yetiskin bir insani öldürebilir.Ayrica nefes yolarini felce ugratabilir.

Baldırıkara Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Baldırıkara

Latincesi: Adiantum Capillus Veneris

Diğer Adları: Hınta-i sevda, Venüs ağacı, Karabaldır, Fujer, Hindçörekotu

Detaylı Açıklama:

Egreltiotugillerden; nemli yerlerde yetisen otsu bir bitkidir. Yapraklari at yelesini andirir. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetisir

Mide agrilarini keser.Derideki sislikleri indirir.  Diger ilaçlara da tat verici olarak kullanilir.

Saç dökülmesini önler. Kurutulmus elli- altmis gram bitki yapragi  bir litre suda kaynatilip suyu ile saçlar yikanirsa saçlar gür olur.

Böbrek ve meshanede olan taslari eritir. Böbrek kumlarinin dökülmesini saglar.Idrar söktürür.

Grip ve sogukalginliginda hastayi rahatlatir.Nezle ve burun- bogaz  hastaligina, öksürüge iyi gelir. Gögsü yumusatip, balgami söker.

Aybasi kanamalarini düzene sokar

Uyari:
Fazlasi dalaga zarar verir.

Ballıbaba Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Ballıbaba

Latincesi: Lamium Album

Diğer Adları: Beyazısırgan, Tatlıbaba, Lamium

Detaylı Açıklama:

Ballibabagiller familyasindan bir çesit bitkidir.Boyu yarim metreye kadar uzayan bir bitkidir. Benekli ballibaba ve arilarin çok sevdigi ak ballibaba gibi türleri vardir.

Yol kenarlarinda, meyve, sebze bahçelerinde, bayirlarda yetisir.Yapraklari isirgan otuna benzer.Benekli ballibaba ve ak ballibaba gibi çesitleri vardir.Mayis ve Haziran aylarinda toplanir gölgede kurutulur.Ya da taze olarak kullanilir.

Faydalari:
Ates düsürücü, diüretik / idrar söktürücü, hastaliklardan koruyucu, kabiz yapici, Kabakulak, mayasil ve kanli basurda faydalidir.

Yapraklari ezilerek suyu rahim iltihaplarina, rahim kanamalarina ve prostat hastaliklarina karsi uygulanirsa büyük faydasi görülür.

Surubu bogaz hastaliklarina, vereme ve kadinlarda aybasi agrilarina karsi kullanilir.

Merhemi yaniklarda kullanilir.

Yapraginin haslanmis lapasi kabakulak, mayasil, kanli basura sifalidir.

Kullanilisi:
1 Bardak suya 1 tatli kasigi kiyilmis bitki konarak kaynatilir soguyana kadar demlendirilir ve süzülür. Günde 3 defa yemek aralarinda içilir. Istenilirse balla tatlandirilir.

Bamya Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Bamya

Latincesi: Hibiscus Esculentus

Diğer Adları: Bamiye

Detaylı Açıklama:

Ebegümecigiller familyasindan; yapraklari asma yapragina benzeyen, meyvesi bes bölmeli, tohumlari yuvarlak ve yesilimtrak gri renkte, sebze olarak yenen bir bitkidir. Amasya, Balikesir bamyasi gibi çesitleri vardir.

Faydalari:
Kabizligi giderir. Mide ve bagirsaklarin düzenli çalismasini saglar.  

Banotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Banotu

Latincesi: Hyoscyamus Niger, Hyoscyamus Muticus

Detaylı Açıklama:

Patlicangiller familyasindan; yol kenarlarinda, gölgelik yerlerde yetisen, 80 santimetre kadar boyunda uyusturucu ve zehirli bir bitkidir.Konca olarak da bilinir. Açik yesil renktedir. Her tarafinda beyaz, uzun tüyler vardir. Çiçekleri sarimtirak, kirmizimsi mor renktedir. Meyvesinin içinde yüzlerce tohumu vardir.

Memleketimizde alti banotu türü bilinmekle beraber, bu türlerden yalniz Hyoscyamus niger (Siyah banotu) ile H.muticus (Misir banotu) tedavi sahasinda kullanilmaktadir. Misir banotu memleketimizde Malatya civarinda bulunmaktadir. Bilhassa alkaloit endüstrisi için önemlidir. Siyah banotu hemen hemen bütün Anadolu ve Trakya’da bulunur. Tibbi maksatlar için kullanilir. Ev ilaçlarinda kullanilmasi tavsiye edilmez.

Hyoscyamus niger (Siyah banotu):
Mayis-eylül aylari arasinda sarimsi renkli çiçekler açan, 30-80 cm boylarinda, 2 senelik, otsu ve özel kokulu bir bitkidir. Gövdeleri dik, basit veya dallanmis ve yapiskan tüylüdür. Yapraklari, donuk yesil renkli, kenarlari girintilidir. Çiçekler çok kisa saplidir. Çanak yapraklari tüp seklinde, üzeri damarlidir. Taç yapraklari huni seklinde, bes parçali, kirli sari renkli ve mor damarlidir. Meyvalari çanak yapraklar tarafindan sarilan, kapak ile açilan bir kapsüldür. Bu kapsül içinde gri esmer renkli, oval veya böbrek seklinde, üzerinde küçük çukurcuklar bulunan çok miktarda tohum bulunur.Memleketimizde alti türü vardir.Hemen hemen her tarafta, tarla ve yol kenarlarinda tesadüf edilir.

Kullanilisi:
Bitkinin kullanilan kismi; yapraklari, kökü ve tohumlaridir. Yapraklar, bitki çiçekli iken toplanir ve kurutulur. Tohumlar tamamen olgunlastiktan sonra alinir, güneste veya daha iyisi 40-50 derecelik firinlarda kurutulur. Yaprak, tohum ve bilhassa köklerde alkaloitler bulunmaktadir. Kuvvetli bir uyusturucu ve agri kesicidir. Bazi müshillerin tesir edebilmesini kolaylastirir. Çesitli merhemlerin terkibinde kullanilmaktadir.

UYARI:
Ev ilaçlarinda kullanilmasi tavsiye edilmez. Bilmeden kullanildiginda sik sik zehirlenmelere sebeb olan bir bitkidir.

Barut Ağacı Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Barut Ağacı

Latincesi: Rhamnus Frangula

Diğer Adları: Erkek Akdiken

Detaylı Açıklama:

Barut Agaci cehrigiller ailesine bagli çalilara denmektedir.Erkek akdiken olarak da bilinir.Latince adi Rhamnus Frangula dir.Boylari yaklasik olarak 1-5 mb arasinda degisebilmektedir. Iliman bölgelerde yetismekle birlikte Dünya’da en çok Afrika ve Güney Amerika’da yetistiriciligi yapilmaktadir. Türkiye’de ise Iç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz bölgesinde gözlenmektedir.

Faydalari:
Ishale iyi gelmektedir.Çayi çogu durumda zehirlenmelerde kullanilmaktadir.Idrar söktürücü etkisi bulunmaktadir.Bagirsak parazitlerini engellemektedir.Hemeroid, dolasim bozuklugu.Karaciger hastaliklari, sarilik, siroz hastaliklarinda kullanilir.

Haricen; çiban ve yaralarda kullanilir.

Kullanilisi:
3 Yasindaki dallarin kabuklari kullanilir. Kabuklar kurutularak 1 yil bekletilerek 1 yil sonra kullanilir. Bunun sebebi kabuklardaki antron glikozid, 1 yil bekledikten sonra antrahinon glikozidi glikofranguline dönüsür.
Kiyilmis kabuklardardan 1 çorba kasigi 0,5 litre suda 6 saat bekletilerek 10 dakika kaynatilir. Süzüldükten sonra günde 3 defa yemeklerden önce birer çay bardagi içilir.

Bayırturpu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Bayırturpu

Latincesi: Armoracia rusticana

Diğer Adları: Eşekturpu, Karaturp, Yabanturpu

Detaylı Açıklama:

Turpgiller familyasindandir. Anayurdu Akdeniz bölgesidir. Ama, günümüzde tüm iliman iklim kusagindaki yerlerde ve ülkemizde yaygin olarak yetistirilmektedir. 30-60 cm. boylanabilen, çokyillik dayanikli otsu bitkidir. Elips biçimli, ucu sivri, iri, kaba dokulu ve parlak yesil yapraklari vardir. Yuvarlak kesitli ve boylamasina kabartili saplarla köke baglanan bu yapraklar ezildiginde yakici bir koku yayarlar. Yaprak koltuklarinda haziran-temmuz aylarinda açan çiçekleri, beyaz salkimlar halinde olur. Bitkinin yumrukökü uzun, kalin, disi sari kahverengi, içi beyaz ve etlidir. Bu kökün de yakici bir kokusu vardir. Günesli ve açiklik alanlari, derin kazilmis, hafif ve nemli topraklari seven bayirturpu, tohumlariyla çogalir. Bitkinin taze yumrukökü kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller ile C vitamini yönünden zengindir. Ayrica hardal yagi, glikozit
ve sinigrin maddelerini içerir. Bu kökler ince ince rendelenerek, hardalsi baharat kokusunu versin diye bazi et ve balik yemeklerine katilir. Bayirturpunun kökleri parçalanarak kum içinde ileriki kullanimlar için taze olarak saklanabilir. (Bu tür kök saklama ve ileriki günlerde kullanma yöntemi Avrupa’da pek yaygindir.)

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Bayirturpunun tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:
• Sindirim sistemini uyarir, istahi açar, mide ve bagirsaklardaki gazi söktürür, agrilari dindirir.
• Içerdigi antibiyotik nitelik nedeniyle bagirsaklarin çeperlerini koruyucu rol oynar.
• Hafif müshil etkisi vardir.
• Grip ve yüksek ateste iyilestirici etki yapar.
• Balgam söktürücüdür.
• Idrar yollari iltihaplarini iyilestirir.
Bütün bu durumlar için tibbi etkisini saglamak üzere, bitkinin yumrukökü sonbaharda topragi kazilarak sökülür. Temizlenip iyice rendelenerek günlük diyete katilir. Ya da bitkinin ufak parçalara bölünmüs yumrukökünden l tatli kasigi alinarak üzerine l bardak kaynar su dökülüp 5 dakika süreyle demlendirilir. Böylece hazirlanan infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.
Grip ve yüksek ateste, içilen infüzyon miktari artirilabilir.
• Bayirturpu romatizma, bel ve sirt agrilarina da iyi gelir.
Bunun için, bitkinin yaprak ve çiçekli bölümleriyle yara lapasi hazirlanir ve sikayet edilen yerlere bu lapa distan uygulanir.

UYARI
• Gebe kadinlar ile böbrek sorunu olan kisiler, asiri miktarda bayirturpu yememelidir.

Bergamot Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Bergamot

Latincesi: Citrus Bergamia

Detaylı Açıklama:

Sedefotugiller familyasindan bir çesit narenciye türüdür. Meyvesinin kabuklarindan güzel kokulu bir esans yapilir. Seyrek ve kisa dikenlidir. Meyvesi armut seklinde, sarimtirak yesil veya altin sarisi rengindedir. 8-10 dilimi vardir. Bergamot meyvasindan çikarilan esans yesilimtirak veya sarimtirak yesil renktedir. Aci fakat hos kokuludur.

Eskiden Antalya bölgesinde genis çapta yetistirilmekteydi. Zamanla bu bölgede Bergamot’un yerini diger turunçgiller aldi. Bununla beraber halen Antalya civarinda bu tür az miktarda bulunmakta ve meyvelerinden reçel yapilmaktadir. Bergamot esansinin sanayideki önemi sebebiyle yer yer tekrar yetistirilmeye baslanmistir.

Kullanilisi:
Meyve kabuklarindan sikma usulü ile Bergamot esansi elde edilmektedir. Yesilimtrak sari renkli, hos kokulu ve aci lezzetli bir sividir. Parfümeri (itriyat) sanayinde kullanilmaktadir.

Usaresinden kalsiyum sitrat ve sitrik asit elde edilir. Koku vermesi için bazen çaylara da karistirilir. Ayrica çesitli yörelerimizde reçeli yapilarak kisin yenilir.

Beşparmakotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Beşparmakotu

Latincesi: Potentilla Erecta

Diğer Adları: Kaz Otu, Acı Ayıt, Hayıt, Gümüş Otu

Detaylı Açıklama:

Gülgillerden; yol kenarinda ve çayirlarda yetisen 40-70 santimetre boyunda yabani bir bitkidir. Yapraklari besparmak seklindedir. Rozete benzer. Gümüsi renktedir. Uzun sapli çiçekleri, yapraklarin arasindan çikar. Altin sarisi rengindedir. Yaprak ve kökleri Temmuz, Agustos aylarinda toplanip kurutulur.

Faydalari:
Ishali keser. 25 gr kadar kökü bir litre suda çay gibi haslanip günde bir kaç fincan içilirse ishali geçirir.

Mide rahatsizliklarini giderir. 25 gr kadar kökü bir litre suda çay gibi haslanip bir fincan içilirse mide eksimelerine iyi gelir. Vücuda kuvvet verir.

Bademcik ve bogaz agrilarini giderir. Bademcik ve bogaz iltihaplarinda  bol su ile gargara yapilirsa bogazi yumusatir.

Dis agrilarini dindirir. Dis agrilari için kökü çignenirse fayda saglar. Dis etlerini kuvvetlendirir. Agiz yaralarini geçirir.

Yüz lekelerini giderir ve cildi yumusatir. Çiçeklerinden yapilan haslamasi yüzdeki lekeleri geçirir, cildi yumusatir, güzel bir renk verir.

Biberiye Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Biberiye

Latincesi: Rosmarinus officinalis

Diğer Adları: Beyaz püren, Biberya, Hasalban, Kuşdiliotu

Detaylı Açıklama:

Ballibabagiller familyasindandir. Anayurdu Akdeniz havzasi olup ülkemizde Bati ve Güney Anadolu kiyi seridinde yetisen, çokyillik çali görünüslü bir bitkidir. 2 m’ye kadar boylanabildigi ve kisin yapraklarini dökmedigi için bahçelerde süs ve çit bitkisi olarak yetistirilmektedir. Bitkinin gövdesi karemsi kesitli ve yesilken, ikinci yilinda odunsulasir. Yaklasik 2 cm. boyundaki igne gibi ince uzun yapraklarinin üstü parlak koyu yesil ve alti gri renklidir. Bu yapraklar içe dogru kivrilirlar. Yaz boyunca açan küçük çiçekleri mavi ya da eflatuni renklidir. Tohumlari küçük, yagli ve sari-kahverengidir. Biberiye bitkisi, tohumlariyla ya da agir büyüdügü için gövde kalemleri veya daldirma yöntemleriyle çogaltilir. Biberiyenin içerdigi uçucu yaglar arasinda basta borneol olmak üzere linalol, kamfen, sineol ile kafuru ve bitkide ayrica tanen, reçine ile diger etkili maddeler vardir. Bu nedenle yapraklari ve ince sürgünleri çok hos kokan biberiye, taze olarak salatalara, kurutulup baharat olarak da et yemekleri ve diger yiyeceklere katilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Biberiye bitkisi sagliga çok yararli oldugu gibi, mükemmel bir güzellestiricidir. Önce bitkinin tibbi etkilerinden söz edelim:
• Kan dolasimini hizlandirir.
• Sinirleri uyarir ve güçlendirir.
• Mide ve bagirsaklari uyarir. Böylece sindirime (özellikle yagli yiyecek yendiginde) yardimci olur.
• Hazimsizliktan olusan gazlari söktürür.
• Safra salgisini artirir.
• Idrar söktürücüdür.
• Kadinlarda aybasini düzene sokar. Gecikmeleri önler, iyi bir adet söktürücüdür.
• Etkili bir toniktir.
Bu etkileri saglamak için, biberiyenin yaprak ve taze sürgünleri yaz boyunca toplanir. Bitkinin tibbi etkisi, çiçek açtigi zamanlarda en fazla olur. Yaprak ve ince sürgünler, asiri sicak olmayan, çok havadar ve gölge bir yerde agir agir kurutulur. Bir bardak kaynar suya l tatli kasigi yaprak ve taze sürgün konulup 10-15 dakika demlendirilerek yapilan infüzyon istendigi kadar içilebilir.

Bitkinin öteki tibbi etkilerini söylece sayabiliriz:
• Kas agrilarini, siyatik ve nevraljiyi hafifletir.
• Romatizma agrilarini azaltir.
• Burkulma ve eziklerde iyilestiricidir.
• Saç diplerindeki bezleri uyarir. Erken saç dökülmelerini önler.
Bu etkileri saglamak üzere, biberiyenin yaprak ve genç sürgünleri suya atilip iyice kaynatilarak bir dekoksiyon hazirlanir. Bu dekoksiyon, agrili yerler ya da saç dipleri elle iyice ovularak deriye yedirilir.
Biberiyenin cildi güzellestirici niteliklerini de söylece siralayabiliriz:
• Biberiye infüzyonu ile yikanan saçlar gürlesip güzellesir.
• Bir bez torbaya konulan biberiye yaprak ve taze sürgünleri banyo muslugunun altina asilarak üzerine sicak su akitilip böylece doldurulan küvette banyo yapildiginda cildi derinden temizler, teni kayganlastirir ve güzellestirir. Sampuanla yikanmaktan yipranan saçlari canlandirir. Bitkinin yaprak ve genç sürgünleri ezilerek yapilan lapa, kirisikliklari gidererek cildi güzellestirir.

Biberler Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Biberler

Latincesi: Capsicum türleri

Diğer Adları: Filfil, Isıot

Detaylı Açıklama:

Patlicangiller familyasindandir. Anayurdu Amerika kitasi olan biberin tohumlari 1493’te Ispanya’ya getirilmis ve oradan tüm dünyaya yayilarak 700 kadar türü üretilmistir. Ülkemizde de dolmalik, sivri, çarliston, süs ve domates biberi gibi türleri yetistirilmektedir. Biber genelde 30-100 cm. kadar boylanabilen, tatli ya da aci meyve veren bir ya da bazen ikiyillik otsu bitkidir. Ancak bazi yerlerde çalimsi ve hatta tropik bölgelerde agaççik haline gelen biberlere rastlanir. Biberin oval biçimli, rengi açik yesilden koyu yesile ve hatta mora kadar degisen yapraklari, yaprak koltuklarinda yaz aylarinda açan beyaz renkli küçük çiçekleri olur. Bitkinin meyvesi renk, biçim ve tat bakimindan büyük çesitlilik gösterir. Olgunlasan meyve sararir ve daha sonra kirmizi renge döner. Meyvenin etli kabugu tohumlarini tasiyan eksen bölgesinden bir boslukla ayrilir. Biberin kirli beyaz renkli tohumlari disk biçimindedir. Bol günesli, iklimi iliman olan yerleri ve bitek topragi seven biber türleri, tohumuyla çogalir.
Bütün türlerinin meyvesi C vitamini bakimindan zengin olan biber, bazi alkaloitleri de içerir. Aci biber türlerindeki bu alkaloit kapsaisin adli maddedir. Biberler genellikle sebze olarak tüketilir. Salatalara ve kimi yemeklere katilir. Tursusu yapilir. Baharat olarak kullanilir. Domates biberinin salçasi yapilir. Biber, ülkemiz mutfaginin vazgeçilmez besin türlerinden biridir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Biber türlerinin sagliga yararli etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle siralanabilir:
• Romatizma ve eklem agrilarina karsi iyilestirici olarak kullanilir.
Bu etkinin saglanabilmesi için biberin meyvesi ezilerek yara lapasi yapilir ve distan uygulanir.
• Biber mideyi uyarir, sindirim salgilarini artirir, istahi açar ve sindirimi kolaylastirir.
• Idrari artirir.
• Uyaricidir.
Bütün bunlar için taze, kurutulmus ya da tursusu yapilmis biberler bolca yenir.
• Soguk alginliginin ilk belirtisi görüldügünde biber alinirsa iyilestirici olur.
Bu etkisinden yararlanilmak üzere iyice kiyilmis 2,5 tatli kasigi taze biberin üzerine l bardak kaynar su ya da süt dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon hazirlanir. Bu infüzyon sicakken içilir.

UYARI
• Asiri miktarda tüketilen aci biber, mide ve bagirsaklarin tahrisine yol açabilir ve hatta böbreklerle karacigerin rahatsizlanmasina neden olabilir.

Binbirdelikotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Binbirdelikotu

Latincesi: Hypericum perforatum

Diğer Adları: Kılıçotu, Koyunkıran, San kantaron, Yaraotu

Detaylı Açıklama:

Kiliçotugiller familyasindandir. Avrupa’da ve ülkemizde yaygin olarak yetisen Hypericum cinsi çokyillik dayanikli otsu ya da çalimsi bitki türlerinden biri de Binbirdelikotu’dur. 30-100 cm. kadar boylanabilir. Ormanlarin nemli köselerini, daglik ve bozkir alanlarin kayalik yerlerini ve yol kenarlarini sever. Yapraklarindaki her biri yagbezi olan pek çok saydam nokta nedeniyle bitkiye binbirdelikotu adi verilmistir. Bu yapraklar karsilikli dizilmis durumda sapsiz, oval biçimli ve koyu yesil renklidir. Bitkinin mayis-eylül aylari arasinda açan 5 taçyaprakli, parlak sari renkli çiçekleri, dallarinin ucunda siki salkimlar halinde bulunur. Bitki, kapsül biçimindeki meyvelerinden döktügü tohumlarla ya da kök saçaklarinin sürgün vermesiyle çogalir.
Binbirdelikotunun çiçekli dallari tanen, reçine, pektin, glikozitleri içeren uçucu yag, boyarmaddeler ve yapiskan bitki sivisini içerir. Boyarmaddelerinden biri hiperin, öteki de hiperisindir. Hiperisin hafif zehirlenmelerine neden oldugu için, bazi hayvanlar bu otu yemezler.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Bitkinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:
• Binbirdelik otu antiseptik ve yara iyilestiricidir. Ciltteki yangilar, berelenme, varikosel agrilari, hafif yanik ve günes yaniklarina iyi gelir.
Bu etkilen saglamak üzere, bitki çiçek açtiginda tüm topraküstü kesimleri kesilip parçalanarak zeytinyagina yatirilir. 1-2 hafta süreyle zeytinyaginda bekletilerek elde edilen eriyige kantaron yagi adi verilir. Kantaron yagi yukarda sayilan yara ya da öteki sikayetli yerlere, günde bir-iki kez distan uygulanir.
• Ayrica binbirdelikotu peklik verici, istah açici, gögsü yumusatici ve balgam söktürücü etkiler de tasir.
• Daha da önemlisi, binbirdelikotunun yatistirici, spazm çözücü ve agrilari azaltici etkilerinin bulunmasidir. Bu özellikleri nedeniyle gerginlik, endiselilik, sinir rahatsizliklari, depresyon ve özellikle menopozun yarattigi sikinti durumlarinda kullanilir. Bu durumlarda tedavi l aya kadar sürdürülebilir. Sayilan bu etkileri saglamak üzere, yukarida anlatildigi sekilde bitkinin tüm topraküstü kesimleri kesilip olabildigince çabuk kurutulur. 1-2 tatli kasigi kurumus bitki karisimi üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek yapilan infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Boğa Dikeni Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Boğa Dikeni

Latincesi: Eryngium Campestre

Diğer Adları: Şeker Dikeni, Deve Elması, İbrahim Dikeni, Tengel Dikeni

Detaylı Açıklama:

Maydanozgiller familyasindandir. Yaklasik 50-60 cm boylarinda, yesilimsi boz gövdeli dip yapraklari üç parçali, çok dikenli ve kisa sapli bir bitkidir. Hazirandan eylüle dek çiçek açar. Çiçekleri; beyazimsi, mavimsi veya yesil renklerdedir. Kalin ve kahverengi kökleri bir hayli derinlere kadar iner.Anadolu’da kiyi kesimler basta olmak üzere, kireçsiz topraklarda, günesli yerlerde, yol kenarlarinda ve tarlalarda bol bol yetisir.

Faydalari:
Karin bölgesinde su toplanmasi, üremi, nefrit sancilari, idrar sistemi rahatsizliklarinda kullanilir.

Sinir spazmina, sinirlerin çekilip büzülmesine karsi çok iyidir.Yapragi ve kökü beraber kaynatilip içilirse meme felcini önler.

Kas tutulmalarinda ve kramplarda, kramp çözücü olarak kullanilir.

Boga dikeni, afrodizyak ve istah arttirici özellikleri nedeniyle korumaya alinmis tibbi bir bitkidir.

Kullanilisi :
2 çorba kasigi kök veya sap 0,5 litre suda 5 dakika kaynatilir. Süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden önce içilir.

Böğürtlen Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Böğürtlen

Latincesi: Rubus fruticosus

Diğer Adları: Dikençilegi, Dikendudu, Dikendutu, Yabani Dut

Detaylı Açıklama:

Gülgiller familyasindandir. Anayurdu Kuzey Yariküre’nin iliman iklim bölgeleri olan Rubus cinsi 400 kadar çokyillik çali türünün ortak adi bögürtlendir. Bunun 17 türüne ülkemizdeki orman ve fundaliklarda; yol, bahçe ve hendek kenarlarinda sikça rastlanir. Bögürtlen türleri 1-3 m. boylanabilirken, kimi türleri sarmasik seklinde, kimileri de yerde sürünerek gelisir. Bu türlerden konumuzla en çok ilgili olani Adi bögürtlen (R. fruticosus) türüdür. Kisaca bögürtlen diye anacagimiz bu bitki 3 m. boylanabilir.Ikiyillik dikenli gövdeleri, kenarlari disli 3-5 yaprakçiktan olusan ve kisin dökülmeyen yapraklari, yaz aylarinda tek tek ya da salkim halinde açan pembe veya beyaz çiçekleri vardir. Yaz sonu ya da sonbahar basinda bu çiçekler kirmizimsi kara renkli, üzeri çok ince tüylü, duta benzeyen meyvelere dönüsür. Yer ve toprak konusunda hiç seçici olmayan bögürtlen, seyrek olarak döktügü tohumlariyla; daha çok yere degen dallarinin köklenmesiyle veya köklerinin yeniden filizlenmesiyle çogalir. Çok dikenli de oldugu için, dogal çit olarak pek yeglenen bir bitki türüdür. Bögürtlenin meyvelerinde sabit ve uçucu yag, meyve sekeri, organik asitler, sitrik asit, C vitamini, pektin ve demir; yapraklarinda tanen ve organik asitler bulunur. Bögürtlen meyve olarak çigken yenildigi gibi reçel, surup, sekerleme,
pasta, likör ve sirke yapiminda kullanilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Bögürtlenin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle siralanabilir:
• Bedeni güçlendirici toniktir.
• Doku ve damar büzücü etkisi vardir. Diyareyi keser, peklik verir.
• Idrar söktürücüdür.
• Kadinlarda, aybasi dönemlerinde asiri kan gelisini önler.
• Gebe kadinlarda sirt kaslarini güçlendirir.
Bu etkileri saglamak üzere, taze ya da gölge yerde özenle kurutulmus yapraklari, bitkinin meyveleriyle karistirilarak kullanilir. Bu karisimdan 3 tatli kasigi alinip üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 20 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazirlanir. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.
• Bögürtlen agiz yaralari, diseti kanamalari, bademcik ve bogaz enfeksiyonuna iyi gelir. Bunun için yukarida anlatildigi biçimde hazirlanan infüzyonla günde üç-dört kez derin gargara yapilir.
• Ciltteki agri ve yangilari hafifletir.
• Yara iyilestiricidir.
• Hafif yaniklara iyi gelir.
• Hemoroit tedavisinde etkili olur.
Bu etkileri saglamak üzere, körpe yapraklariyla yara lapasi hazirlanir ve sikayet edilen yerlere distan uygulanir.
• Bögürtlen cildi gerer ve canlandirir.
Bu etkiyi saglamak üzere, banyo küvetine akan sicak suyun altina bir bez torba asilip içi bitkinin körpe yaprak ve genç sürgünleriyle doldurulur. Sonra sicak su açilip küvet bu suyla doldurularak banyo yapilir.

Buğday Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Buğday

Latincesi: Triticium Vulgare

Detaylı Açıklama:

Birçenekligillerdendir. Saplari kamissidir ve içleri bostur. Çiçekleri basak seklindedir. Yemislerine bugday denir. Içeriginde B vitamini ve karbonhidratlar vardir. Bunlar, tanelerin kepegindedir. Bu nedenle bugday unu ne kadar çok kepekli, yani esmer olursa, o derece faydali olur.

Faydalari:
Lifli gidalar saglikli bir beslenmenin temelidir. Bugdayin dis kabuklarindan elde edilen kepek de, genellikle misir gevregi türü yiyeceklerle tüketilir.

Kepekli bugday unundan yapilan kurabiye vb. bagirsaklarin düzenli çalismasini saglar ve kabizligi önler. Bugday tanesinin özü olaganüstü besleyicidir. Vücudun özümsedigi kalsiyum, demir ve çinko burada depolanir.

Besin degeri, potansiyel olarak yulaf ve misirdan daha yüksek olan bugday, bagirsak ve rektum kanserini önleyici faktörler içerir. Ama, yulaf ve misira kiyasla sindirimi biraz daha zordur.

Çimlendirilmis bugday tanesi yendiginde veya suyu içildiginde zihin yorgunlugu ve sinir bozukluklarini giderir ve teskin eder.

Kabiz olmayi önler. Çimlendirilmis bugday tanesi zihin yorgunlugu ve sinir bozukluklarini giderir.

Uyari:
Damar sertligi, mide ve cilt hastaliklari olanlar, taze ekmek ve sicak börek gibi seyler yememelidirler.

Burçak Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Burçak

Latincesi: Lathyrus Sativus

Diğer Adları: Müdürmük

Detaylı Açıklama:

Baklagillerden;Hemen her yerde yetisir. Baklagillerden; taneleri hayvan yemi olarak kullanilan bir bitkidir.. Taneleri mercimege benzer. 50 cm boylarinda, türüne göre farkli farkli renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Müdürmük olarak da bilinir. A ve C vitaminleri açisinda zengindir.

Unu sirke ile karistirilip içilirse idrar söktürür.Bünyesi zayif olanlara helva yapilip yedirilirse sismanlatir.Taneleri isilik ve mayasila sürülür.Ciger, dalak tikanikligina çok faydalidir.Sehveti artirir.Süt yapar.Cigeri besler.

Lapasinin Faydalari: Lapasi yapilip sert urlarin üzerine konuldugunda iyilestirir.Sirt agrilarini iyi eder.Yine lapasi kirilan kemiklerin üzerine baglandiginda iyilestirir.Vücutta beliren lekelerin üzerine konursa çok faydalidir.Vücudu güzellestirir.

Kullanilisi:
Burçak Tohumu kurutulup toz haline getirildekten sonra çesitli ilaç yapiminda, burçak bitkisi de hayvan yemi olarak kullanilir. Ayrica, lapasi ve unu elde edilip tedavi için kullanilabilir. Burçak unu sirke ile karistirilip içilirse idrari söktürür. Lapa haline getirilip kiriklarin üzerine sarilirsa iyilesmesini kolaylastirir. Ezik ve çürükler için de faydalidir.

Uyari:
Tohumlarinin fazla miktarda ya da uzun süre kullanilmasi çesitli rahatsizliklara yol açabilir.

Calapa Yumrusu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Calapa Yumrusu

Latincesi: Exogonium Purga

Detaylı Açıklama:

Kirmizi renkte çiçekler açan bir sarmasiktir.

Calapa Yumrusunun reçinesinde, yaklasik %40 oraninda müshil etkiye sahip maddelerden bulunur. Kökler reçinenin disinda, seker, nisasta ve zamk içermektedir.

Idrar söktürerek kabizligi giderir ve ishal yapar.

Kullanilisi:
Bitkinin yumru kökleri temizlenip kurutulduktan sonra toz haline getirilerek kullanilir.

Çam Sakızı Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çam Sakızı

Latincesi: Poix Regine

Detaylı Açıklama:

Çam agacindan elde edilen, bal renginde ve kivaminda, keskin kokulu, aci bir maddedir. Içerisinde kolofan ve reçine asidi bulunur.

Mideye kuvvet verir.

Dis ve dis etlerini temizler ve kuvvetlendirir.

Çam sakizi yaralarin üzerine konursa iyilestirir, fakat çok aci verir.

Idrari söktürür.

Kullanilisi:
Gül suyu ile karistirilip göze damlatilirsa göz agrisini giderir.

Çam sakizi, birer çay kasigi un ve karabiberle karistirilip badem yagiyla kaynatildiktan sonra yumurta aki ile birlikte basura sürülürse, basur memesini düsürmeye yardimci olur.

Çam sakizi, adindan da anlasilacagi gibi sakiz olarak da çok eskilerden beri kullanilmaktadir.

Çarkıfelek Çiçeği Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çarkıfelek Çiçeği

Latincesi: Passiflora incarnata

Diğer Adları: Fırıldak çiçeği, Saat çiçeği

Detaylı Açıklama:

Çarkifelekgiller familyasinin örnek bitkisidir. Anayurdu Tropikal Amerika’dir. Oradan dünyaya yayilmis 400 kadar türü vardir. Ülkemizde bazi yerlerde süs bitkisi olarak kimi türleri yetistirilmektedir. Gölgeli ve nemli duvar dipleri ve kameryeleri sevip sarmasarak yetisen otsu ya da agaçsi sarmasiktir. 5-7 parçali koyu yesil yapraklari almasik dizilisli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterisli çiçekleri erguvani, pembe ya da kirmizi renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çogaltilir.

Çarkifelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adi verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adli diger maddeleri içerir. Bazi türlerinin meyveleri çig olarak yenebildigi gibi, içki ve serbet yapiminda da yararlanilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Zehir ve insan bedenine zararli olabilecek maddeler içermeyen çarkifelek bitkisi, güvenle kullanilarak su tibbi etkileri saglar:

• Kisinin yasadigi gerginlik ve endiselilik hallerini giderir.
• Sinirleri yatistirir.
• Sinirsel ve kronik uykusuzluklara deva olur.
• Parkinson hastaligi ve isteri gibi durumlarda sinirsel nöbetleri gidericidir.
• Zona hastaligi gibi sinir agrilarinda da yatistirici olur.

Bütün böyle durumlar için ilkbahar sonu ile yaz ortasi arasinda bitkinin çiçek açmamis ya da çiçekleri olgunlasip meyveye dönüsmüs dallarindan toplanan yapraklari, gölge ve havadar bir yerde kurutulur ve infüzyonu hazirlanir: 1 tatli kasigi kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir. Uykusuzlugu gidermek için, aksamlari yatmadan önce bu infüzyondan bir bardak; rahatlama saglanmasi ve diger sikâyetlerin giderilmesi için istendigi zaman alinmak üzere, günde iki bardak içilir.

Çavdar Mahmuzu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çavdar Mahmuzu

Latincesi: Claviceps Purpurea

Detaylı Açıklama:

Çavdar ve ona benzeyen bitkilerin çiçeklerinde üreyen parazit bir mantarin kisi geçirmek üzere aldigi mukavemet seklidir. 10-35 milimetre uzunlugunda, 2-5 milimete genisligindedir. Disi siyahimsi-mor; içi pempemsi veya morumsu beyaz renktedir. Tadi yoktur.

Içinde ergotin denilen zehirli bir madde vardir. Ev ilaçlarinda kullanilmamalidir.

Damarlari daraltici etkisi ile kanamalari durdurmakta etkilidir. Kanama durdurucu etkisi özellikle dogum sonrasi kanamalari durdurmak için faydalidir.

Kullanilisi:
Çavdar Mahmuzu Özütü ilaç yapiminda, uzmanlar tarafindan kullanilir.  Dahilen kullanimi bulanti, kusma, uyusukluk, zihin bulanikligi gibi yan etkilere neden olabilecegi için tercih edilmez. Haricen ise, kurutulup toz haline getirilmis çavdar mahmuzu kanamayi durdurmak için yaranin üzerine konabilir.

UYARI:
Içindeki ergotin adi verilen zehirli madde sebebiyle evde ilaç yapiminda kullanilmamalidir. Zehirlenme el ve aylaklarda kangrene ve yüksek dozlarda ise ölüme sebep olabilir.

Çay Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çay

Latincesi: Camellia sinensis (Thea sinensis)

Detaylı Açıklama:

Çaygiller familyasinin örnek bitkisidir. Anayurdu Çin ve Güneydogu Asya olan çay, günümüzde tropikal ve astropikal iklimi olan birçok yerde, degisik kültür formlariyla yetistirilmektedir. Ülkemizde de Dogu Karadeniz bölgesinde, Rize ve çevresinde çay üretimi basariyla sürdürülmektedir. Çay, baslica üç ana dogal türü ve bu türlerden elde edilmis pek çok melezi olan, bazi türlerinde boyu 20 m’yi bulan ama sürekli budanarak boyu kisaltilan, böylece ortalama boyu 1,5-3 m. olabilen çokyillik agaççiktir. Kisa sapli, almasik dizili, derimsi yapili, uzunca ve sivri uçlu, kenarlari disli yapraklari vardir. Çiçekleri beyaz; bazi türlerde hafif sari ya da pembemsi
renkli ve hafif kokuludur. Bitkinin tohumlarini tasiyan meyvesi odunsu yapili, üç gözlü ve kapsül biçimlidir. Çay bitkisi yilda ortalama 1.500 mm.’lik düzenli yagis alan iklime gereksinir. Dogrudan günes gören asitli, derin, süzek ve özellikle kireçsiz topraklan sever. Tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çogaltilir.

Dünyada en çok tüketilen içitlerden biri olan çay, bitkinin yapraklarinin elle toplanildiktan sonra çesitli islemler sonucu mayalanmadan kavrulmasi, soldurulmasi, kivrilmasi ve kurutulmasi sonucu elde edilen ürünün demlendirilmesiyle hazirlanir. Kara ve yesil çay adlari verilen, iki önemli türü vardir. Kara çay daha çok sevilerek tüketilir.

Çay yapraklarinda kafein, tein, teofillin, teobromin alkolitleri, tanen, uçucu yag ve az da olsa B vitamini bulunur, insanda tutkunluk derecesinde çay içme istegi yaratan, çayin içerdigi kafein ve tein adli maddelerdir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Önce çayin tibbi etkileri ve sonra bu etkileri bedene yararli hale getirilen çay içitinin hazirlanmasi söyle özetlenebilir:

• Asiri içilmemek kosuluyla bedeni ve sinirleri uyarmada olumlu etkileri vardir.
• Midevidir: Sindirimi kolaylastirir.
• Peklik vericidir, özellikle yesil çay diyareye karsi kullanilabilir.
• Terleticidir. Sekersiz içtigimizde sicak havalara dayanmamizi saglar.

Bu etkileri saglayabilmek ve sözgelisi 6 büyük fincan tüketebilmek üzere çay söyle hazirlanir: Piyasada satilan çaylardan alinir. 1-1,5 litre kadar su kaynatilir. Demlige konan 3-4 tatli kasigi çay üzerine bir miktar kaynar su dökülür. Geri kalan suyun çaydanlikta ve kisik atesin üzerinde kaynatilmasina devam edilirken demlik de çaydanligin üzerinde durur, islem 20 dakika sürdürülürken demlikteki çay demlenmis olur. Böylece demlenen çaydan fincanlara uygun miktarda konur ve üzeri çaydanliktaki sicak suyla tamamlanir. Bu sekilde hazirlanmis olan çay, kisinin seçimine bagli miktarda içilir.

• Ayrica çayin doku büzücü ve mikrop kirici etkileri de vardir. Bu özelliklerinden mikrop kapmis ya da kanlanmis gözlerin çay banyosuyla iyilestirilmesinde yararlanilir. Yukardaki tarife göre demlenip hazirlanmis çaydan bir fincan alinip ilitilir. Ve sikayet konusu göze bu çayla kompres yapilir. Bu yöntem geleneksel ve ilkel gibi görünse de, gözlerin iyilestirilmesinde etkili olur.

UYARI
• Çayin asiri miktarda tüketilmesi uykusuzluk ve kalp çarpintisina neden olabilecegi gibi, baska sakincalar da dogurur, özellikle yüksek tansiyonu; kalp ve sinir rahatsizliklari bulunanlar, böbreklerinde kum ya da tas, bagirsaklarinda peklik illeti çekenler, olabildigince çaydan uzak durmalidir.

Çemenotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çemenotu

Latincesi: Trigonella foenum-graecum

Diğer Adları: Boyotu, Buyotu

Detaylı Açıklama:

Baklagiller familyasindandir. Anayurdu Güney Avrupa ve Akdeniz havzasi olan çokyillik otsu bitkidir. 60-100 cm. boylanabilen çemenotu ülkemizde yabani olarak yetistigi gibi Orta ve Güneydogu Anadolu bölgesinde kültürü de yapilmaktadir. Gövdesi açik yesil renkli, yuvarlak kesitli, ince tüylü ve dallara ayrilan yapidadir. Bitki dikine ve kimi zaman da yere yatarak gelisir. Kenarlari ince disli ve oval biçimli üç yaprakçiktan olusan yapraklari da açik yesil renklidir. Sarimsi beyaz çiçekleri yaz ortasinda açar. Bu çiçekler olgunlasinca her biri 10-20 adet sari-kahverengi minik tohum tasiyan tohum zarfina dönüsür. Bol günesli yerleri; suyu iyi akintili, bitek ve alkalik topraklari seven çemenotu, tohumlariyla çogaltilir.

Çok keskin kokulu olan çemenotu tohumlari, % 30’a varan oranda yapiskan bitki sivisi ile uçucu ve sabit yaglar; trigonellin, kolin ve kumarin adli maddeleri içerir. Bazi ülkelerde baharat olarak kullanilan bu tohumlarin bizdeki baslica kullanim alani pastirma imalatidir. Burada tohumlar ezilip pastirmanin üzerine sivanan keskin kokulu “çemen” adli macunun içine ana madde olarak katilir. Bazi yerlerde çemenotunun yapraklari salatalara eklenip çig olarak yendigi gibi, haslanarak sebze olarak da tüketilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Çemenotunun tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle özetlenebilir:

• Öksürügü hafifletir, gögsü yumusatir ve balgami söktürür.
• Bronsiti ve bogaz agrilarini hafifletir, rahatlama saglar.
• Aci olusu nedeniyle sindirim sistemini uyarir, sindirim islemini kolaylastirir.
• Mide ve bagirsak gazlarim söktürür. Diyarenin iyilestirilmesinde yararli olur.
• Bedeni güçlendirici bir toniktir. Özellikle nekahat halindeki hastalara iyi gelir.
• Afrodizyak (cinsel gücü artirici) etkisi vardir.
• Emzikli (süt veren) annelerde süt gelisini artirir.
• Kadinlarin aybasi dönemini rahat atlatmalarina yardimci olur.

Bütün bu önemli tibbi etkileri saglamak üzere çemenotunun tohumlari sonbaharda olgunlastiklari zaman toplanir. 1,5 tatli kasigi tohum l bardak sicak suya konulup 10 dakika süreyle agir agir kaynatilir. Böylece elde edilen dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.

• Çemenotu ayrica çiban ve yaralarin iyilestirilmesinde de etkili olur.

Bunun için tohumlan ezilip toz haline getirilir. Biraz suyla karistirilip yara lapasi hazirlanir. Bu lapa yara ve çibanlara distan uygulanir.

Centiyan Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Centiyan

Latincesi: Gentiana lutea

Diğer Adları: Centiyana, Centiyane, Büyük kantaron

Detaylı Açıklama:

Centiyangiller familyasinin örnek bitkisidir. Anayurdu bilinmeyen, Kuzey Yariküre’nin iliman iklim bölgelerindeki daglik yerlerde ve günesli bayirlarda agir agir geliserek yetisen, çokyillik dayanikli bir otsu bitkidir. Ülkemizde Bursa-Uludag ve Dogu Karadeniz bölgesinde görülmekte ve 1-1,5 m’ye kadar boylanabilmektedir. Yapraklari enli, sapsiz ve karsilikli dizilmis durumdadir. Temmuz-agustos aylarinda açan sari renkli güzel çiçekleri, boru yapili ve toplu durumda olur. Disi esmer ve içi sari renkli rizomu (kökgövdesi) ve buna bagli kök saçaklari vardir. Bitki, tohumlariyla çogalir. Centiyan bitkisinin sagliga yararli etkili bölümü olan rizomu ile kök saçaklari uçucu ve sabit yag, pektin, tanen ve aci glikozitleri içerir. Bu kök, aci ama zehirli olmayan bir ilaç kaynagidir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Bitkinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece siralanabilir:
• Sinir uçlarini uyarip sindirim salgilarini artirarak istahi açar.
• Ayni nedenle sindirimi kolaylastirir. Dispepsi (sindirim zorlugu) ve midenin gazli olmasi durumlarinda çok yararli, iyilestirici etkiler yapar.
• Bedeni güçlendirici bir toniktir.
• Alyuvarlari artirici etkisi kanitlanmistir. Bu nedenle kansizlik durumunda olumlu sonuçlar verir.
Bu etkileri saglamak üzere, centiyanin rizom ve kök saçaklari sonbahar mevsiminde toprak kazilarak çikarilir. Bunlar dilimlenerek özenle, agir agir kurutulur. Kurumus kök parçalarindan 1/2 tatli kasigi l bardak su içine konularak su isitilir. 5 dakika süreyle kaynatma sürdürülerek bir dekoksiyon hazirlanir. Bu dekoksiyon yemeklerden önce ya da midede siskinlik ve agri duyumsandiginda birer bardak içilir.
• Centiyanin ayrica yaralari iyilestirici etkisi vardir.
Bunu saglamak üzere, ayni dekoksiyonla günde birkaç kez yaralar distan yikanir.

UYARI
Kan basinci yüksek olanlar, mide kanamasina egilimliler, sürekli burun kanamasi olanlar, hamileler, midesi yüksek asitliler kullanmamalidir.

Cevizler Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Cevizler

Latincesi: Juglans türleri

Diğer Adları: Koş, Koz

Detaylı Açıklama:

Cevizgiller familyasinda yer alan Juglans cinsi, kisin yapraklarini döken 20 kadar agaç türünün ortak adi cevizdir. Bu türlerden ülkemizin hemen hemen her yerinde yetistirilen ve konumuzu en çok ilgilendiren Adi cevizin (J. regia) anavataninin Iran oldugu sanilmaktadir. Bu tür, 20 m. kadar boylanabilen, 150-200 yil yasayabilen; yuvarlak tepesi, sik dal ve yapraklariyla topragi örten, altinda diger bitkilerin gelismesini engelleyen ve hatta insan sagligi için zararli sayilabilecek kadar koyu gölge veren bir agaçtir. Gövde kabugu baslangiçta gümüsi renkte iken, agaç yaslandikça rengi koyulasir ve çatlar. Yapraklari oval biçimli 5-7 uzun yaprakçiktan olusur.
Yesil renkli erkek ve disi çiçekleri ayni agaç üzerinde bulunur ve genellikle mayis ayinda açarlar. Agacin ekim ayinda olgunlasan meyvesine ceviz, meyvenin yesil renkli kabuguna gövek ya da tetir denir. Ceviz agaci, tohumuyla çogalir. Ceviz agacinin yapraklari tanen, uçucu yag ve aci boyarmadde olan juglon’u içerir. Güçlü ve degerli bir besin maddesi olan meyvesi (ya da tohumu) ise doymamis yaglar yönünden zengindir. Ayrica yüksek oranda protein ile potasyum, fosfor, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi elementleri ve özellikle C ile B vitaminlerini içerir. Bu meyve taze ya da kuru olarak yenir. Kurutulmus cevizin içi tatli ve pasta yapiminda kullanilir.
Bazi yerlerde sucuk ve pestilleri yapilip tüketilir. Ceviz agacinin sert kerestesi mobilyacilik ve kaplamacilikta pek makbuldür. Gövekleri, dogal boyamacilikta pamuk, ipek ya da yün ipliklerini kahverengiye boyamakta kullanilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Cevizin taze ve kurutulmus yapragi, gövegi, meyvesinin ve meyvesinden çikarilan yaginin (ceviz yagi) tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma söylece siralanabilir:
• Peklik vericidir.
• Istah açicidir.
• Bedeni güçlendirici bir toniktir.
• Kan sekerini düsürür.
• Kani temizler.
• Kemiklerin zafiyetine karsi etkili olur.
Bu etkileri saglamak üzere, ceviz agaci yaprakli iken taze yapraklari ilkbaharda (ya da yazin) toplanip gölge yerde özenle kurutulur. Isik almamasina ve kararmamasina dikkat edilen kuru yapraklariyla % 2’lik bir infüzyon yapilir. Yani l litre (yaklasik dört bardak) kaynar su, 20 gr. yapragin üzerine dökülür. 10-15 dakika süreyle demlendirilerek infüzyon hazirlanir. Bu infüzyondan günde iki-üç bardak içilir. Yapragi yerine sonbaharda ceviz meyvesinin yesil kabugu olan gövek de kullanilabilir.
• Deri hastaliklarinda ceviz antiseptik olarak kullanilir.
Bunun için ayni infüzyon, sikayetli yerlere distan uygulanir.
• Seker hastalarina bedenleri güçlensin diye günde 3 adet ceviz yemeleri ögütlenir.
• Ceviz yagi müshil ve safra artirici etkiler tasir. Bunun için, bu yaga biraz su katilarak içilmesi gerekir.

UYARI
• Ceviz pek besleyici bir meyve oldugundan asiri miktarda yenmemelidir.

Cezayir Menekşesi Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Cezayir Menekşesi

Latincesi: Vinca majör

Detaylı Açıklama:

Zakkumgiller familyasinda yer alan ve anayurdunun neresi oldugu bilinmeyen Vinca cinsi bitkilerden 4 türü ülkemizde yetismektedir. Bunlardan Cezayir meneksesi (V. majör) konumuzu en çok ilgilendiren türdür. 30-40 cm. kadar boylanabilen, her zaman yesil kalan, bol bol kök salan, yatarak uzayan gövdeli ve dik sapli, çokyillik çalimsi bitkidir. Kalp biçimli ve ucu sivri koyu yesil yapraklan karsilikli dizilmis durumdadir. Birbirine yapismis durumda 5 çanak yapragi ve yalnizca dipleri bitiserek boru biçimini almis hafifçe yere dogru bakan açik mavi-morumsu ya da seyrek olarak beyaz renkli 5 taçyapragi bulunan çiçekleri, mayistan baslayip yaz boyunca açar. Tohumlarini tasiyan meyvesi kapsül biçimindedir. Bitki, yerde yatarak uzayan dallarinin köklenmesiyle ya da döktügü tohumlariyla çogalir. Ancak çok agir gelisen bir bitki oldugundan, sasirtmaca yapilarak, yani yeri degistirilerek gelismesi hizlandirilir. Kirli havaya dayandigi ve bulundugu yere iyice yayilarak topragi iyi örttügü için bahçelerde sevilerek yetistirilir.
Topraküstü kesimleri kanser tedavisinde kullanilan ilaçlarin bilesiminde yer alan alkaloitleri içeren Cezayir meneksesinde, vinkarnin, izovinkamin, vinkamirin vb. alkoloitler ile tanen, organik asitler, karbonhidrat ve glikozitler bulunur. Bitkinin yasken aci olan topraküstü kesimleri, kuruyunca hafif eksi tat kazanir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Cezayir meneksesinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle özetlenebilir:
• Doku ve damar büzücüdür. Peklik verici olarak diyare ve dizanterinin tedavisinde kullanilir.
• Kanamalari ve sivi kaybini önler: Diyare ve kolitte sivi ve kan kayiplarini durdurur.
• Kadinlarin aybasi döneminde asiri kan gelisini engeller.
• Burun ve diseti kanamalarina, agiz ülserleri ve bogaz agrilarina karsi yararli etkileri vardir.
• Bedeni güçlendirici bir toniktir.
• Idrar söktürücüdür.
• Istah açicidir.
• Seker hastaliginin tedavisine yardimci olur.
• Beyin damari hastaliklarinda olumlu etkileri vardir. Zekâ açici ve beyin etkinligini artirici olarak alinir. Tansiyonu düsürür. Bütün bu etkileri saglamak üzere, Cezayir meneksesinin topraküstü kesimleri ilkbaharda bitki çiçeklenmeden önce kesilip toplanarak gölge yerde kurutulur.
1-2 tatli kasigi kurumus bitki karisiminin üzerine l bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon hazirlanir. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.
• Ayrica Cezayir meneksesi etkili bir yara iyilestiricidir.
Bunun için ayni infüzyon yaralara distan uygulanir.

Çin Anasonu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çin Anasonu

Latincesi: Ilicium verum

Diğer Adları: Hint anasonu, Yıldız anasonu

Detaylı Açıklama:

Manolyagiller familyasindandir. Anayurdu Güneydogu Asya olup günümüzde en çok Çin ve Vietnam’da yetistirilen, kisin yapraklarini dökmeyen duyarli bir agaç veya agaççik ile bunlarin yildiz biçimindeki meyvelerine Çin anasonu adi verilmektedir. Çin anasonu agaci 4,5-9 m. boylanabilir. Güzel kokulu gövde kabuklari beyaz renkli ve cam gibi parlaktir. Yapraklari elips biçiminde ve koyu yesil renklidir. Çok sayida taçyapragindan olusan, yazin açan ve anason kokan çiçekleri sari, beyaz ya da ender olarak mor renklidir. Bu çiçekler daha sonra yildiz biçimli, gri-kahverengi ve 6-9 parçali meyvelere dönüsür. Yildizin her parçasinda bir tohum yer alir. Günesli, soguktan ve rüzgardan korunmali yerleri, suyu iyi akintili topraklari seven Çin anasonu agaci, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çogaltilir.

Çin anasonunun meyveleri, içinde % 4-5 oraninda anetol bulunan uçucu yag yönünden zengindir. Bu nedenle aynen ama akrabasi olmayan anason gibi kokar. Avrupa’da pastacilik ve ilaç yapiminda anason yerine Çin anasonunun meyvesinden elde edilen esans kullanilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Sagliga yararli nitelikleri de anasonunkilere oldukça benzeyen Çin anasonu meyvelerinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:

• Sindirim sistemi üzerinde etkili olur: istahi açar, sindirimi kolaylastirir. Mide ve bagirsaklardaki gazi söktürür.
• Terletici ve antibakteriyolojik etkileri vardir.
• Öksürük, solunum yollari enfeksiyonlari ve bronsitte iyilestirici ve rahatlaticidir. Diger öksürük ilaçlariyla birlikte kullanilirsa onlarin etkilerini artirir.
• Romatizma agrilarini azaltir.

Bütün bu etkileri saglamak üzere, Çin anasonunun olgun ve kuru tohumlarindan 1-2 tatli kasigi alinir. Bunlar hafifçe ezilip üzerlerine 1 bardak kaynar su dökülür. Kabin üzeri sikica kapatilarak tohumlar 5-10 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir. Sikayetler sindirim sistemiyle ilgiliyse infüzyon yemeklerden 15-20 dakika önce alinir. Romatizma ile ilgili durumlarda, infüzyon distan elle sikica ovusturularak uygulanir.

Çınar Ağacı Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çınar Ağacı

Latincesi: Platanus

Detaylı Açıklama:

Çinargiller familyasindan; 30 metreye kadar boy salan, gövdesi kalin, uzun ömürlü, koyu gövdeli bir agaçtir. Hekimlikte kozalaklari ve yapraklari kullanilir. Birçok çesidi vardir.

Faydalari:
Kabugu sirke ile pisirilip agizda gargara yapildiginda dis agrilarini keser.

Yapraklarinin lapasi vücut agrilarina ve sislere konuldugunda sifa verir.

Yapraklarinin yada kabuklarinin suyuyla bas yikandiginda kepekleri giderir, saçlari besler.

Kadinlarda görülen beyaz akintiyi keser.

Çirişotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çirişotu

Latincesi: Asphodelus Ramosus

Diğer Adları: Sarızambak

Detaylı Açıklama:

Zambakgillerden, beyaz çiçekli bir bitkidir. Kökündeki yumrulardan çiris yapilir. Nisan – Temmuz aylarinda çiçek açar.Ülkemizde çiris bitkisinin genç sürgünleri ve taze yapraklari sebze olarak pisirilip tüketilmektedir.

Kadinlarda görülen beyaz akintiyi keser. Memeli basuru tedavi eder. Mafsal agrilarini dindirir. Idrar ve adet kani söktürür. Saçkiran tedavisinde de kullanilir.

Kullanilisi:
2 bardak suya 30 – 40 gr. bitki konularak kaynatilip balla tatlandirilip günde 3 defa yemeklerden evvel içilir.

Civanperçemi Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Civanperçemi

Latincesi: Achillea millefolium

Diğer Adları: Binbiryaprakotu, akbaşlı, barsamaotu, marsamaotu, binbiryaprak, kandilçiçeği, adi merkep ketesi, kandilçiçeği

Detaylı Açıklama:

Bilesikgiller familyasindandir. Kuzey Yariküre’nin iliman iklim kusaginda yaygin olan civanperçemi, ülkemizde özellikle Kuzey ve Dogu Anadolu’daki kirlarda ve yol kenarlarinda görülür. 100 cm. kadar boylanabilen, dayanikli çokyillik otsu bitkidir, içi bos olan ve dallara ayrilan gövdesi, yaz boyunca açan kirli beyaz, sari ve kimi zaman da pembe renkli küçük çiçeklerinden olusan çiçek salkimlari vardir. Bitki, döktügü minik tohumlariyla çogalir. Tüm civanperçemi bitkisi, insan bedenine yararli olan uçucu yag, tanen ile aci organik asitler ve yapiskan bitki sivilarini içerir, ince ince kiyilan yapraklan salatalara katilarak yenir. Böylece bedene tonik etkisi saglar.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Civanperçeminin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:
• En etkili terletici sifali otlardan biridir.
• Soguk alginliginin iyilestirilmesinde kullanilir.
• Kilcal damarlarin genislemesiyle olusan yüksek tansiyonu düsürür.
• Sindirimi kolaylastirir.
• Sistit enfeksiyonlarinda antiseptik etkisi yapar.
Bütün bu etkileri saglamak için bitkinin gövde, yaprak ve çiçekleri yaz boyunca toplanarak gölge ve havadar bir yerde kurutulur, l bardak kaynar suya 1-2 tatli kasigi kurutulmus, olan karisimi konulup 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazirlanan infüzyon günde iki-üç kez birer bardak ve sicak olarak içilir.
• Civanperçemi, aknelerin iyilestirilmesine yardimci olur.
Bunun için yukarida anlatilan infüzyon yüze uygulanir.
• Ayrica iyi bir yara iyilestiricidir.
Bunun için bitkinin yapraklari körpeyken ezilip yara lapasi hazirlanir. Bir tülbentin içine konulan lapayla, yaralarin üzerine kompres yapilir.
• Hemoroitte de iyilestirici ve rahatlaticidir.
Bunun için civanperçeminin yukarida anlatilan yara lapasi, basur memelerinin üzerine elle uygulanir.

Çobançantası Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çobançantası

Latincesi: Capsella bursa-pastoris

Diğer Adları: Cıngıldakotu, Çobankesesi, Çobantorbası, Kuşkuşotu

Detaylı Açıklama:

Turpgiller familyasindandir. Anayurdu Akdeniz havzasi olan çobançantasi, buradan tüm dünyaya yayilmistir. Yol ve tarla kenarlarinda, kirlarda ve çayirlarda sikça yetisen, 50 cm. kadar boylanabilen bir ya da iki yillik yabani otsu bitkidir. Gövdesindeki yapraklari küçük ve biçimlidir. Bitki tabanina yakin olan iri yapraklari, kenarlari disli ve rozet olusturarak çogalmistir. Dört taç yaprakli, beyaz ya da bazen pembe renkte açan küçük çiçekleri gövdenin ucunda kümeler halinde bulunur. Gövde boyunca dizilen ve bitkinin tohumunu tasiyan yürek biçimli, yassi, yesil renkli meyveleri vardir. Bitki, bu meyvelerinden döktügü tohumlariyla çogalir.

Çobançantasi bitkisinin topraküstü kesimleri tanen, reçine, uçucu yaglar, saponin, flavonitler, diosmin, tiramin ve potasyum içerir. Anadolu’da bazi yerlerin pazarlarinda kuskusotu adiyla satilir. Çig olarak ya da ispanak gibi pisirilerek yenir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Bitkinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle siralanabilir:

• Hafif bir idrar söktürücüdür. Böbrek sorunu nedeniyle kisinin bedeni sivi tutuyorsa, bu durumda çobançantasi ilk akla gelebilecek deva olur.
• Tasidigi doku ve damar büzücü nitelikleri nedeniyle diyareye; ayrica yara, burun, dis ve diseti kanamalarina karsi iyilestirici ve kani kesici etkileri vardir.
• Kadinlarin aybasi döneminde asiri kan gelisini önler.
• Son zamanlarda yapilan arastirmalara göre, cildin erken yaslanmasini önledigi ileri sürülmektedir.

Bütün bu durumlarda çobançantasinin bedene yararli etkisini saglamak üzere, ilkbahar basindan sonbaharin ortalarina kadar bitkinin topraküstü kesimleri kesilip toplanir. Gölge ve havadar bir yerde özenle kurutulur. 1-2 tatli kasigi kurumus ot karisimi üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon hazirlanir. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir. Kadinlarin aybasinda asin kan kaybi durumu varsa, infüzyon,aybasi akintisi baslamadan önce ve o dönem boyunca her iki-üç saatte bir alinir.

Çörekotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çörekotu

Latincesi: Nigella Sativa

Diğer Adları: Siyah Kimyon, Siyah Susam, Karaca, Şevkerak, Karaçörek

Detaylı Açıklama:

Dügünçiçegigillerden; susam iriliginde siyah tohumlari olan bir çesit bitkidir. Güzel kokuludur. Hamurislerine çesni vermek için kullanilir. Yurdumuzda 12 türü vardir.

Faydalari:
Vücuda kuvvet ve zindelik verir. Bagisiklik sistemini güçlendirir. Istahi açar. Hazmi kolaylastirir. Mide ve bagirsak gazlarini söktürür. Kokusu bas agrisini keser. Anne sütünü arttirir. Idrar ve adet söktürücüdür. Nefes darligi, astim ve öksürüge karsi faydalidir. Romatizma sikayetlerini azaltir. Kolesterolü düsürmeye yardimci olur. Çörekotu yagi saç dökülmesini ve kepegi azaltir.

Kullanilisi:
Kurutulan tohumlari baharat olarak, suda kaynatilarak ya da yagi çikarilarak kullanilir. Güzel kokulu olusundan dolayi baharat olarak kullanimi yaygindir. Çörekotunun tohumlarindan elde edilen çörek otu yagi saç dökülmesi ve kepege karsi etkilidir. Sirke ile kaynatilip gargara yapilirsa dis agrilarini hafifletir. Suyu ile sivilcelere pansuman yapilirsa faydasi görülür.

Çuhaçiçeği Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Çuhaçiçeği

Latincesi: Primula verisi (Primula officinalis)

Diğer Adları: Çobançiçeği

Detaylı Açıklama:

Çuhaçiçegigiller familyasinin örnek bitkisidir. Kuzey Yariküre’de yaygin olan çuhaçiçegi, ülkemizde genellikle Dogu Anadolu’nun daglik kesimlerindeki nemli orman ve çayirlarda yetisir. 15-25 cm. kadar boylanabilen, dayanikli çokyillik otsu bitkidir. Kisa bir rizomu (kökgövdesi) vardir. Mavimsi-yesil ve üzeri kirisik görünüslü yapraklarinin hepsi, dogrudan dogruya bitkinin rizom kökünden sürerek bir rozet olusturur. Yuvarlak kesitli ve içi dolu olan çiçek saplari, 30 kadar çiçegi tasiyacak kadar dayaniklidir. Gevsek ya da siki salkimlar olusturarak ilkbaharda açan çiçekleri, altin renkli taçyapraklariyla gösterislidir. Bitkinin koyu kahverengi minik tohumlarini tasiyan meyvesi yumurta biçimli bir kapsül halindedir. Günesli ya da yari gölge yerleri; kireçli ve nemli topraklan seven çuhaçiçegi, tohumlariyla ya da büyük bitkilerin rizomlarinin bölünüp ayri yere dikilmesiyle çogaltilir.

Çuhaçiçegi % 10’a kadar varan oranda saponin ile ayrica glikozitler, uçucu yag ve flavonitleri içerir. Bazi yerlerde çiçekleri reçel ve sarap yapiminda kullanilir. Yapraklan salatalara katilarak ya da et yemeklerinde dolma içi olarak tüketilir. Çuhaçiçeginin yapraklarini ipekböcekleri pek sever, çiçeklerinin nektarini ise bal arilari yeglerler.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Çuhaçiçegi bitkisinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemlerini; bitkinin çiçekleri, kökü ve yapraklari diye üçe ayirarak söylece özetleyebiliriz:

• Çuhaçiçeginin çiçekleri; özellikle stresle ilgili gerginliklerde spazm çözücü, yatistirici ve rahatlaticidir.
• Sinirsel kökenli bas agrilarini iyilestirir. Yarim bas agrisina (migren) karsi da etkili olur.
• Uykusuzluga karsi devadir.

Bu etkileri saglamak üzere bitkinin çiçekleri ilkbaharda toplanir. Yesil renkli çiçek zarfi çikarilip atilir. Çiçekler gölgede kurutulur. Kurumus çiçeklerden 1-2 tatli kasigi alinip üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 15-20 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazirlanir. Bu infüzyondan günde iki-üç kez birer bardak içilir.

• Çuhaçiçeginin kökü; gögsü yumusatir. Balgam söktürücüdür.
• Terleticidir. Bronsit, soguk alginligi, üsümeyle ilgili ürperme ve öksürüge karsi iyilestiricidir.
• Idrar söktürücü, müshil ve gaz söktürücüdür.
• Stresle ilgili gerginliklerde spazm çözücü ve yatistiricidir. Bedeni sakinlestirip gevsetir. Uykusuzluga karsi iyi gelir.

Bu etkileri saglamak için bitkinin rizomu sonbaharda topragi kazilip sökülür ve özenle kurutulur. Parçalanan kökten 1 tatli kasigi alinip 1 bardak suda kaynatilir. Sonra ates kisilarak 5 dakika daha isitma sürdürülüp bir dekoksiyon hazirlanir. Bu ekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.

• Çuhaçiçeginin taze yapraklari; çiban tedavisinde etkilidir. Yapraklar çibana sarilir. Sik sik degistirilerek çibanlarin iyilesmesi saglanir.

Dalakotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Dalakotu

Latincesi: Dichapetalum

Diğer Adları: Mayasıl Otu, Bozca Otu, Kurtluca, Duvarsedefi

Detaylı Açıklama:

Egreltiotugillerden; sicak bölgelere yetisen bir bitkidir.
Güzel kokulu, pembe çiçekleri vardir. Yapraklarinin üstü parlak, alti donuk yesil kadife rengindedir. Tadi acidir.

Faydalari:
Atesi düsürür, vücuda kuvvet verir. Dizanteri ve ishali keser. Nefes almayi kolaylastirir. Öksürügü keser. Karaciger ve mide hastaliklarinin iyilesmesine yardim eder. Yapragi idrar ve kani artirir. Tazesi yaralara iyi gelir, mideye kuvvet verir.

Kullanilisi:
10 gr çiçeklenmemis uçlari veya yapragi bir litre suda kaynatilip süzülür.

Uyari:
Aci bir tadi vardir.

Damkoruğu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Damkoruğu

Latincesi: Sedum Spurium

Diğer Adları: Kulakotu, Kaya Koruğu, Saksı Güzeli

Detaylı Açıklama:

Damkorugugillerden ilik iklimlerde yetisen bir bitkidir. Çiçekleri kirmizidir. Yapraklari etli ve çiçeklerin dibindedir. Haziran – Agustos aylari içinde toplanir. Çogu zaman taze halde kullanilir.

Faydalari:
Bu bitki taze haldeyken nasirlarin üzerine konursa yok eder.

Basur memelerini yok etmek için merhem elde etmede kullanilir.

Darı Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Darı

Latincesi: Panicum Miliaceum

Diğer Adları: Akdarı

Detaylı Açıklama:

Bugdaygillerden, kurakliga dayanikli bir bitkidir. Tohumlari besin olarak kullanilir.Akdari olarak da bilinir.Tohumlari besin olarak kullanilan ve ortalama 30 – 100 cm boylarinda, dayanikli bir bitkidir.

Içerisinde çesitli glikozitler bulunur.

Faydalari:
Dari unundan yapilan yiyecekler sinir zafiyetlerine iyi gelir.
Zihni, zekayi dinlendirir Hamile kadinlarin kilo almasini saglar.

Kullanilisi:
Daridan elde edilen un kullanilir.

Uyari:
Dari otu hayvan ve kus yemi olarak da kullanilmaktadir, fakat hayvanlara taze olarak yedirilirse zehirlenmelere neden olabilir.

Darufülfül Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Darufülfül

Latincesi: Piper Longum

Diğer Adları: Uzun Biber

Detaylı Açıklama:

Dogu Hint adalarinda yetisen ve yaprak dökmeyen tirmanici bir bitkidir.

Rezin, piperin, nisasta ve darifülfüle kokusunu veren uçucu bir yag içerir.

Faydalari:
Hazmi kolaylastirir. Idrar ve gaz söktürür. Gastrite iyi gelir. Cinsel gücü arttirir. Istah açar ve agiz kokusunu giderir. Kusmayi önler. Mikrop öldürücüdür. Seker hastaliginda faydalidir.

Kullanilisi:
Meyveleri taze veya kurutulmus halde baharat ya da ilaç olarak kullanilir. Sekerle karistirilip yutularak kullanilabilir. Çignenirse agiz kokusunu giderir.

Meyveleri taze veya kurutulmus halde baharat ya da ilaç olarak kullanilir. Sekerle karistirilip yutularak kullanilabilir. Çignenirse agiz kokusunu giderir.

Defne Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Defne

Latincesi: Laurus nobilis

Diğer Adları: Har, Nehtel, Tehnel

Detaylı Açıklama:

Defnegiller familyasinin örnek bitkisidir. Anayurdu Akdeniz havzasi olan ve günümüzde iliman yerlerde yaygin olarak yetisen, kisin yapragini dökmeyen agaç ya da agaççiktir. Ülkemizin kiyi bölgelerinde dogal olarak yetismekte, ayrica süs bitkisi olarak park ve bahçeleri süslemektedir. 6-8 m’ye kadar boylanabilen defne, yuvarlak tepeli ve sik dalli olarak gelisir. 8-10 cm. uzunluktaki oval ve süslemecilikte iyi bilinen özel defne yapragi biçimli, mesinimsi, sert, üst yüzü parlak, kenarlari dalga görünüslü ve almasik dizili koyu yesil yapraklari vardir, ilkbaharda açan sarimsi ya da yesilimsi beyaz renkteki küçük çiçekleri olgunlasinca rengi koyu mor, tek tohumlu ve etli meyvelere dönüsür. Bitkinin yuvarlak kesitli ve mor-kahverengi olan gövdesi, zamanla odunlasir ve rengi griye döner. Defne, gövde çelikleriyle çogaltilir.
Bitkinin yapraklari eterik asidi içerir. Bazi yemeklere koku ve çesni katar, ayrica veteriner hekimlikte ilaç yapiminda kullanilir. Defne, ülkemizin tarimda önemli dissatim ürünlerinden biridir. Meyvesinden defne yagi elde edilir, ayrica olgun meyveleri saç dökülmesini engelleyici sabunlarin yapilmasinda kullanilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Defnenin yaprak ve meyveleri, içerdigi etkiler nedeniyle tibbi amaçlarla kullanilir. Bu etkiler ve yararlanma yöntemleri kisaca söyle siralanabilir:
• Sindirimi kolaylastiricidir. Midevi ve istah açicidir.
• Idrar söktürücüdür.
• Terleticidir.
Bu etkilerinden yararlanilmak için defne yapraklari genelde yaz sonunda toplanir, gölgelik ve havadar yerde kurutulur. Parçalanmis kuru yapraklarindan 1-2 tatli kasiginin üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazirlanan infüzyon, günde bir-iki kez ve bir-iki yemek kasigi olarak alinabilir. Daha fazla alinmasi kusturucu olur.
•Ayni sekilde hazirlanmis infüzyondan bir-iki bardagi, küvete doldurulmus banyo suyuna katilarak banyo yapilirsa, bedeni uyarip zindelestirir.
• Bitkinin meyvelerinden yapilmis olan defne yagi, bedende romatizma yangili yerlere sürülerek rahatlama saglanir.
• Bir-iki adet taze defne yapragi fasulye, mercimek, nohut, pirinç gibi kuru yiyeceklerin içine konursa onlarin kurtlanmalarini önler.

UYARILAR
• Gebelik durumunda defne alinmamalidir.
• Yukarida açiklamasi yapilan, ülkemizin birçok yerinde yetisen Akdeniz defnesi (L. nobilis) disindaki diger defne türleri zehirlidir.

Demirhindi Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Demirhindi

Latincesi: Tamarindus İndica

Detaylı Açıklama:

Baklagillerdn bir çesit agaçtir. Boyu 25 metre kadardir. Meyvesinden serbet yapilir. Sicak ülkelerde yetisir. Çiçekleri sari kirmizi salkimlar halindedir. Meyvesi koyu kirmizimtirak, büyük ve tohumludur. Meyvesinin mayhos lezzetli, macuna benzeyen öz kismi kullanilir.

Içeriginde eksi maddeler, nisasta ve seker vardir.

Faydalari:
Susuzlugu giderir. Vücuda rahatlik ve serinlik verir. 20 grami müshil tesiri gösterir. Bagirsaklari temizler. Soguk içilir.

Kullanilisi:
Demirhindi agacinin meyveleri yenebilecegi gibi baharat olarak da kullanilir.

Ayrica, reçel ve demirhindi serbeti yapiminda kullanilir. Demirhindi serbeti yapmak için çekirdekleri alinmis demirhindi meyveleri kaynar suda bir süre kaynatildiktan sonra suyu süzülür. Süzülen suya bolca seker ya da bal katilarak, bu su tekrar kaynatilir ve süzülür. Elde edilen serbet sogutulduktan sonra keyifle içilir. Istenirse Demirhindi serbetine çesitli baharatlar da katilabilir. Osmanli Mutfagi’nda oldukça yaygin olarak kullanilmistir.

Demirhindinin yapraklari ise kaynatilarak suyu içilebilir. Bu su bagirsak solucanlarini düsürmekte faydalidir.

Denizüzümü Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Denizüzümü

Latincesi: Ephedra Campylopoda

Detaylı Açıklama:

Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetisen her zaman yesil, uzun ömürlü, çali görünümünde bir bitkidir. Gövdesi incedir. Yapraklari, gövde üzerine karsilikli, çapraz sekilde dizilmistir.

Içeriginde “efedrin alkoloid” bulunur. 35 kadar türü vardir.

Faydalari:
Bronslari genisletici etkisi ile astima karsi faydalidir. Terletici ve ates düsürücüdür. Deri alerjilerine karsi etkilidir. Kan basincini yükseltici etkiye sahiptir. Romatizma agrilarini hafifletir.

Kullanilisi:
Kuru dallari suda kaynatilip suyu içilerek kullanilabilecegi gibi meyveleri de yenebilir. Bütün bu yararlarinin yaninda, uykusuzluk, huzursuzluk ve dolasim sistemi problemlerine neden olabilecegi için dozunda ve kisa süreli kullanilmalidir.

Dereotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Dereotu

Latincesi: Anethum graveolens

Diğer Adları: Durakotu, Tarhanaotu, Tereotu

Detaylı Açıklama:

Maydanozgiller familyasindandir. Akdeniz havzasi kökenli, bir ya da ikiyilIik dayanikli otsu bitki olup ükemizde yaygin olarak yetisir. 60 cm. kadar boylanabilir. Gövdesi yesil ya da mavi-yesil renkli, yuvarlak kesitli, içi bos ve bir ana gövdeden dallara ayrilan yapidadir. Hos kokulu, iplik gibi ince yapili ve tüylü olan yesil ya da mavi-yesil yapraklari; yaz ortalarinda 20 cm. kadar genislikte semsiyeye benzer salkimlar olusturarak açan sarimsi renkli, hos kokulu minik çiçekleri vardir. Oval biçimli, yassi ve esmer kahverengi küçük tohumlari (meyvesi) da hos kokulu olur. Bitki, tohumlariyla çogalir. Dereotunun tibbi bakimindan en önemli bölümü olan tohumlari, bilesiminde karvon: limonen adli maddeler bulunan % 4 oranindaki uçucu yag ile ayrica pektin, reçine ve bazi mineralleri içerir. Bu tohumlar aynen ya da ezilip baharat olarak bazi yemek ve besinlere katilir. Bitkinin yapraklari, çesni vermesi için, yemek ve salatalara konur.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Besin ve ilaç olarak bedene yararli nitelikleri ta Eski Misirlilar zamanindan beri bilinen dereotunun tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece siralanabilir:
• Sinirleri yatistirir ve bedeni rahatlatir.
• Mide ve bagirsak gazlarini söktürür. Özellikle küçük çocuklarda gaz söktürücü etkisi önemlidir.
• Sindirimi kolaylastirir. Karin agrilarina iyi gelir.
• Mineral yönünden zengin oldugu için tuzsuz rejimlerde yer alir.
• Hiçkirigi kesici etkisi vardir.
• Süt bezlerini uyardigindan emzikli annelerde süt gelisini artirir.
• Kusma refleksini bastirir.
Bütün bu etkilerini saglamak üzere, tohumlari iyice olgunlasmadan önce bitki kesilip çok siki olmayan demetler halinde baglanarak kurutulur. Tohumlari iyice olgunlasip renkleri esmer kahverengine dönüsünce yere temiz bez ya da kâgit serilip üzerinde demetler dövülerek tohumlarini dökmesi saglanir. Bu tohumlardan 1-2 tatli kasigi alinarak hafifçe ezilip üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Yemeklerden önce bu infüzyondan birer bardak içilir.
• Dereotu nefesin kötü kokusunu temizler. Bunun için tohumlan agizda çignenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir